Perustuslain 11 § on otsikoltaan Uskonnon ja omantunnon vapaus, ja sen mukaan "Jokaisella on uskonnon ja omantunnon vapaus.
Uskonnon ja omantunnon vapauteen sisältyy oikeus tunnustaa ja harjoittaa uskontoa, oikeus ilmaista vakaumus ja oikeus kuulua tai olla kuulumatta uskonnolliseen yhdyskuntaan. Kukaan ei ole velvollinen osallistumaan omantuntonsa vastaisesti uskonnon harjoittamiseen."
Perustuslain mukaan on siis myös omantunnon vapaus eli vakaumuksen vapaus. "OIkeus ilmaistavakaumus" ei tarkoita vain sananvapautta, jost on oma pykälänsä, vaan laajemmin elämään ja elämäntapaan liittyvää vapautta. Uskononvapauslaki koskee vain uskontoja, ja käytäntö osoittaa, että Suomessa trvittaisiin myös laki omantunnon ja/tai vakaumuksen vapaudesta. Ihmisoikeuksien julistuksessa puhutaan vakaumuksen vapaudesta.
Esimerkiksi kouluissa ja päivähoidossa tai armeijassa ei tällä hetkellä kunnioiteta uskonnottomia vakaumuksia asianmukaisesti, vaikka uskonnollisten yhdyskuntien ulkopuolella on jo yli miljoona suomalaista. Erityiskohtelua on lähinnä vahvemmassa asemassa olevan ev.lut. kirkon hyväksi, ei heikommassa asemassa olevien vähemmistöryhmien, eikä varsinkaan uskonnottoman vähemmistön suhteen. Kirkon erityiskohtelu on uskonnottomien syrjimistä.
Omantunnon ja vakaumuksen vapaus
Humanistisest
0
59
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061718
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271462En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931326- 621173
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101058Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1111029Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall216848Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57773- 122763
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20728