kysymyksiä e-pillereistä

moi!

minulla olisi muutama kysymys e-pillereistä, ehkä vähän typeriäkin, mutta haluaisin vähän tietoa lisää.

voiko aloittaa uuden laatan, vaikka tyhjennysvuoto ei ole vielä täysin loppunut?
voiko tyhjennysvuodon tuloa pitää siis ihan kuukautisina (vaikka keinotekoisestihan ne tulevat), varmistuen siitä, että ei ole raskaana?
voivatko pillerit aiheuttaa pahoinvointia? varsinkin syömisen jälkeen? entä turvotusta?
668
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

ei tarvitse olla loppunut, kun aloittaa uuden liuskan. Tyhjennysvuodon tulo ei kerro välttämättä mitään mahdollisesta raskaudesta tai siitä ettei olisi raskaana. Pillerien sivuvaikutuksia on monia, listan voit lukea tuoteselosteesta.

Äänestä

Pilleriliuskojen välillä täytyy pitää tasan 7 päivän tauko. Eli jos edellisen pillerin ottamisesta on kulunut 7 päivää, mutta vuotoa tulee vielä, voit (ja sinun pitääkin) aloittaa uusi liuska. Ei siis haittaa vaikka vuoto vielä jatkuisikin.

Jos olet ottanut pillerit joka päivä ajallaa, ei ole pelkoa että olisit raskaana.

Oman e-pillerimerkin sivu-/haittavaikutuksista saa parhaiten tietoa pilleripaketin tuoteselosteesta. Pahoinvointi ja turvotus on melko yleisiä sivuvaikutuksia...

Äänestä
  • Kyllä nyt nimimerkki Sh. kirjoittelee ihan omiaan, ei välin tarvitse olla tasan 7 vrk, se voi olla lyhyempi, vaan ei koskaan pidempi.

    Ja kyllä se raskauskin on mahdollinen vaikka olisi kuinka ottanut pillerin oikeaan aikaan.
    Ei pillereillekään luvata 100%:sta tehoa.

    Äänestä

Uuden laatan voi aloittaa tyhjennysvuodon aikana. Aika moni joutuu aina tekemään niin.

Tärkeintä on, että tauko on korkeintaan 7 päivää (Se saa olla myös lyhyempi).

Osalle naisista pillerit aiheuttavat pahoinvointia. Jos pillereiden aloittamisesta on vähintään kolme kuukautta, niin kannattaa ottaa yhteys lääkäriin. Mahdollisesti joku toinen pillerimerkki ei aiheuttaisi pahoinvointia.

Lue pillereiden pakkausseloste, niin saat vastauksia.

Äänestä

kiitoksia teille paljon vastauksista! mutta jäin vielä miettimään, että jos tyhjennysvuoto ei tarkoita välttämättä sitä, että ei olisi raskaana, niin tuleeko tyhjennysvuoto siis aina vaikka olisikin raskaana? ei kai?

Äänestä
  • tai olla tulematta. On ihan yksilöllistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


iwannaknow kirjoitti:

moi!

minulla olisi muutama kysymys e-pillereistä, ehkä vähän typeriäkin, mutta haluaisin vähän tietoa lisää.

voiko aloittaa uuden laatan, vaikka tyhjennysvuoto ei ole vielä täysin loppunut?
voiko tyhjennysvuodon tuloa pitää siis ihan kuukautisina (vaikka keinotekoisestihan ne tulevat), varmistuen siitä, että ei ole raskaana?
voivatko pillerit aiheuttaa pahoinvointia? varsinkin syömisen jälkeen? entä turvotusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu