Paska on paskaa vaikka voissa
paistaisi.
9189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ja mitäs tuolla tutkimuksella on feminismin kanssa tekemistä? Jos sinulle oli uutinen se, että seksuaalinen haluttomus on todellinen ilmiö eikä yleensä siitä kärsivän itsensä päätettävissä niin hoh hoh. Haluttomuudesta kärsivät sekä miehet että naiset.
elämä helpottuu päästessäsi yläasteelle. Tsemppiä.
että naisen haluttomuus harrastaa seksiä miehen kanssa johtaa joissain tapauksissa alitajuntaiseen vihaan miehiä kohtaan ja tästähän ei ole pitkä matka feminismiin.
"tästähän ei ole pitkä matka feminismiin. "
Millaiseen feminismiin? Sitä kun on montaa lajia. Miesviha ei ole kaikkien agendana vaikkakin Suomessa ja Ruotsissa vahvana vaikuttava radikaalifeminismi sen nimeen vannookin.
Muunlaista feminismiä ei ole, ennen kuin ne muut, nyt tuntemattomat feministit selkeästi sanoutuvat irti radikaalifeminismistä.
ovat ongelmajätettä.
Tältä samalta palstalta postmodernista feminismistä vuodelta 2004 http://keskustelu.suomi24.fi/node/991570
Postmoderni feminismi? Pasi Malmi kirjoittelee aiheeseen liittyen http://www.minna.fi/c/document_library/get_file?uuid=8ba23e56-dc5b-4a89-8870-5866fc43a174&groupId=10136
"7.
Postmodernin feminismin epistemologiaan kuuluu näkemys siitä, että stand-point-feminismi on väärässä uskoessaan naisten kokemuksen autenttisuuteen ja eettiseen ylemmyyteen verrattuna miesten kokemuksiin. Sorrettujen ryhmien kuten esimerkiksi naisten ja juutalaisten sortokokemukset eivät ole autenttista ja objektiivista kokemusperäistä tietoa vaan useiden eri teorioiden, uskomusten ja diskurssien kautta tulkittuja subjektiivisia havaintoja. Ajatus siitä, että sorrettujen
ryhmien kokemuksista nouseva tieto olisi parempaa kuin muu tieteellinen tieto on naiivi ja sokea sille, että kaikki tieto on epävarmaa ja kytkeytyy eri intressiryhmien valtapyrkimyksiin. Kaikki sorrettujen ryhmien suosimat ismit (kuten feminismi ja semitismi) muodostavat omia diskurssejaan,
joiden taustalta on löydettävissä pyrkimyksiä kyseisen ryhmän vallan lisäämiseen. Postmoderniin feminismiin sisältyy siis vahva itsekriittinen piirre, joka suosii feminismin sisällä esitettyjen totuuksien kyseenalaistamista. Tämä epistemologinen näkemys on tärkeä, koska se suojaa miehiä moraaliselta vallankäytöltä ja alistamiselta, jossa jokainen feminismin mitä tahansa ajatussuuntaa kritisoiva mies leimataan antifeministiksi ja misogyyniksi."
http://keisarinna.blogspot.com/2006/09/pasi-malmin-feminismi-analyysia.html
Vihreät Naisetkin tunnustavat muiden feminismin lajien olemassaolon http://www.vihreatnaiset.fi/feminismin-teoriaa/ vaikkakin ohittavat niiden kuvauksen lyhyillä luonnehdinnoilla. Ilmeisesti radikaalifeminismi à la Tulva on heillekin kuitenkin se yksi ja ainoa oikea:
"[...]Feministinen teoretisointikaan ei kuitenkaan saisi sortua yhden ainoan oikean teorian sudenkuoppaan. Kaikkien kukkien tulee antaa kukkia."
Kyllä niitä radikaalifeminismin kilpailijoitakin on. Miehet joilla kantti kestää voisivat itsekin harkita keskusteluissa hieman toisenlaista lähestymistapaa. Sen sijaan että vain arvostellaan (aiheellisesti ja syystäkin) radikaalifeminismiä sen sisältämän miesvihan vuoksi voisi samalla myös osoittaa tukea vaihtoehdoille, jotka edistävät tasa-arvoa. Radikaalien tilalle maltillisia niin vastakkainasettelu vähenee.
naiset kokevat seksihaluttomuutta. terveet naiset eivät.
Ihan kiva juttu.
tuon ja hylännyt feministirikolliset.
Rikos tulee aina ilmi.