Kieltäytyivät osallistumasta maanpuollustukseen yhtä suurella panotuksella kuin muut? Miksi esimerkiksi vaativat että suomenkielisten suojeluskuntalaisten oli vuonna 1918 kuoltava heidän rähjäisen saarensa puolesta vain sen takia että Julius Sundblom saisi myöhemmin toteuttaa maanpetollisia aikeitaan.
Oma arvioni on homoseksuaalisuus ja pelkuruus. Homoseksuaalisuus selittää Ålannin väestön pienuuden ja pelkuruus sen miksi se on pysynnyt suhteellisen vakaana vaikeiden vuosisatojen aikana.
Oma arvioni on homoseksuaalisuus ja pelkuruus. Homoseksuaalisuus selittää Ålannin väestön pienuuden ja pelkuruus sen miksi se on pysynnyt suhteellisen vakaana vaikeiden vuosisatojen aikana.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos suomalaisista varusmiehistä lasketaan pois totaalikieltäytyjät, sivarit, kutsunnoissa vapautetut/hylätyt, kahden viikon sisällä armeijasta "mamman helmoihin" lähetetyt, niin suomenkielinen kurantti tavara on nykyisellään 50% ikäluokasta.
Muut ovatkin sinun kaltaisia luusereita joilla ei ole elämässä mitään muuta tekemistä kuin kirjoitella homojuttuja 16:00-06:00 välisellä ajalla.Aikataulu taas johtuu nukkumisrytmistä.
Sinähän voisit ottaa toiseksi "keppihevoseksi" itseäsikin lähivuosina koskevan ongelman. Sateenkaariperheiden adoptio-oikeuden.
Mielenkiintoinen näkemys sinulla tuosta panotuksesta. Ehkä Ahvenanmaan miehillä oli mielessään isompia asioita kuin panot.
VAIN siksi, että Suomessa saa syrjiä kunhan sen tekee Suomen ruotsalaiset.
MOT -ohjelmaa katsoi varmasti jursitejakin, tasa-arvon asiantuntijoita ja korkea-arvoisia virkamiehiä. Silti Gunnar Jansson ei saanut minkäänlaisia moitteita, vaikka tuki ja perusteli syrjintäkäytäntöjä.
Näin ollen syrjintä on Suomessa sallittua. Perustuslaki ei voi tehdä eroa syrjinnän kohteen perusteella, koska se olisi epätasa-arvoista.
http://www.yle.fi/mot/af041025/kasikirjoitus.htm
Lainaus:
................................................
YLE-MOT: Mutta Ahvenanmaalla kaikilla EU-kansalaisilla ei ole samoja oikeuksia. Ovatko siis Ahvenanmaan lait ristiriidassa EU’n syrjintädirektiivin kanssa?
Gunnar Jansson: Koko Ahvenanmaan itsehallintojärjestelmä perustuu syrjintään.
Tää on aika yllättävä, mutta näinhän se on kaikkialla. Siis jotta vähemmistö voidaan suojella ja tässä mielessä ahvenanmaalaiset ovat vähemmistö Suomessa, niin tähän suojelukseen tarvitaan menetelmiä, erikoisjärjestelyjä, jotka syrjivät muita. Ja sitten järjestyksen ystävä totta kai kysyy ”saako syrjiä?”. Vastaus on kyllä, mutta saa syrjiä ainoastaan kahdella edellytyksellä. Ensimmäinen: että syrjintään on objektiiviset perusteet ja että nämä perusteet ovat laissa, siis lakitasolla määriteltyjä. Objektiivisuus-laintaso ensimmäinen, toinen , että näitä objektiivisia lakeja sovelletaan ystävällisesti, ei aggressiivisesti.
http://lotta.yle.fi/motweb.nsf/sivut/ohjelma?opendocument&pageid=Content77446
Eihän tuosta enään puutu kuin sinun postaamat tilastot ahvenanmaalaisista kaatuneista sotien aikana, niin sinunkin päiväsi on pelastettu.
Mikä maksaa.
Syynä on maakunnan kansainvälisillä sopimuksilla jo Krimin sodan jälkeen ja moneen kertaan sen jälkeenkin uusilla sopimuksilla vahvistettu asema demilitarisoituna alueena. Suomi ei ole, kuten ei Venäjäkään aiemmin, lähtenyt muuttamaan näitä tekemiään sopimuksia kansainvälisillä neuvotteluilla tai yksipuolisesti.
voi, ihanko totta
onko tässä maailmassa todella noin naiiveja ihmisiä jotka uskovat että kovan paikan tullen voivat sitten näyttää mitä sopimukseen on kirjoitettu???
Kaksi asiaa pelotti: Vihollinen ja anaalin saamisen loppuminen.
niin kauas että jos NL vallottaa Suomen ml. Oolanti, siihen loppuu myös hinurointi. Ehkä uskoivat Ruotsin lunastavan?