Kuoleman jälkeen ei ole mitään. eli jos kuolema on elämän vastakohta tai vastavoima niin kuolemahan on ikuista, rajatonta tiedostamattomuutta. siis jos elämä on tätä että me tiedostamme ja että elämä on rajallista. ja ylipäätään miksi kuoleman jälkeen olisi ylipäätään yhtään mitään?
Kuolema on lopullista
j.kinnunen
31296
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
kuoleman jälkeisen "elämän" miettiminenkin on täysin turhaa kun sitä kumminkin eletään juuri nyt tätä elämää! tässä ja nyt! niin miksi sitä pitäisi edes miettiä mitä kuoleman jälkeen on sen sijaan että eläisi elämäänsä minkä on saanut? turhia mietteitä.
Reinkarnaatio on jo todistettu. Tässä yksi lapsi muistaa sellaista mitä ei voisi tietää jos ei ollut se henkilö edellisessä elämässä. Ja näitä tapauksia on paljon. Mm. Ian Stevensonilta löytyy laaja tutkimusaineisto. Tässä kuitenkin tuo maailmansodan lentäjän tarina, englanniksi:
http://www.youtube.com/watch?v=SF3KqGpxXvo
PS kaikki energiat ovat tieteen mukaan ikuisia. Kerran ei ole mitään todistetta etteikö tietoisuus voisi olla erillinen, ainetta manipuloiva, energia, ei ole estettä käsitykselle kehonvaihdosta, eli kun yksi keho kulutetaan loppuun, saamme toisen. Tietoisuus vaihtaa kehoja siinä missä ihminen vaihtaa vaatteita. Ei sen kummempaa.
Jos on seuraava elämä, tuo se vastuuta nykyisestä käyttäytymisestä. Mieti kuinka paljon hyötyä mm. luonnonsuojelulle ja ihmisten rauhaisan yhteiselon kannalta olisi ajatuksesta että sitä niittää mitä kylvää, elämä toisensa jälkeen.
Vain nihilistinen persoonattomuusfilosofia sallii ympäristön hullun tuhoamisen, sekä kanssaihmisten kiduttamisen ajaakseen omia tarkoitusperiä.
Kun henki löytää itselleen sopivan asuinsijan, se käy taloksi. Se pitää majaa siinä juuri niin kauan kun maja on asumiskunnossa. Tosin monet lentävät pihalle jos asuinsijan on ottanut käyttöönsä joku päättäväinen ja vahva henki ennen sitä.
Jeesus on voittanut kuoleman, joka on vihollisistamme viimeinen.Sinusta on tullut tämän puoleisen elämän palvelija, ja niin menettänyt halun päästä olemaan Herran kanssa?
Kuolema ei ole elämän vastakohta. Elämä ei ala syntyessä eikä lopu kuolemassa. Ne ovat vain yhden elämäksi kutsutun episodin rajat.
Itse Elämä on ikuista, jossa fyysinen keho ja materian maailma, kuten kaikki muutkin mahdolliset olemisen tasot ovat loputonta jatkumoa mitä erilaisimmille elämän kokemisen mahdollisuuksille.
Tietoisuus on Elämän jatkumon 'kuolematon' eli häviämätön ominaisuus. Tasoltaan se on jokaisella yksilöllinen (=sielu), kuitenkin jatkuvasti kasvavaa/laajentuvaa sekä aina yhteydessä Kaikkeuden Kosmiseen Tietoisuuteen ("Jumalliseen Olemassaoloon"). Tietoisuus ei siis katoa koskaan; ei kuoltua eikä eläessäkään missään olosuhteissa, vaikka aivot eivät aina olisikaan yhteydessä siihen (kuten nukutuksessa tai muunlaisessa tiedostamattomuuden tilassa, jolloin "emme muista mitään").
Ihminen on itselleen oma tietoisuutensa, aineeellinenkeho on työväline täällä aineellisuudenkeskellä..
On vain ikuinen jatkumo, jota kutsutaan olemassaoloksi. Ikuinen olemassaolo jatkuu vaikka yksilöiden tajullinen tietoisuus on syklistä, eli jaottuvaa.
Tämä on vastaukseni avaajalle
Ole kiitollinen ettei tarvitse kyllästymiseen asti olla ikuisesti 'sinä'.
Voi olla tulevaisuudessa kuin 'minä, tai kenties tuo "tuokin tuolla", mutta lopulta rajallisuuden koetuamme voimme olla olematta yhtään mitään tämän kaltaista.
Ahdistavalta joskus tietty tuntuu jouduttuaan olemisen erilliseen kierteeseen, siitä kun ei pääsekkään eroon vain "sormia napsauttamalla". Ja kun ei myöskään tajua kaikkea, voi vaihtaa (kuin jumalat) olomuotoaan, niin voi alkaa nahnistamaan.
Armo ja rakkaudellisuus piilee kuitenkin seikkailussamme siinä että Kokonaisuus(Rakkaus/Hyvyys/Elämä/ "Jumala") hahmottaa lopulta yksilönkin omakseen eräänlaisessa automaatiossa.
Mitä tulee kärsimyksiimme, niin kärsimys on sitä että haluamme.
Olemme halujen keskittymä jossa siksi myös syy&seuraus-lain (kaikkeudellinen perustus-laki) mukaan maximoidut kärsimyksetkin.
Kärsimys ei poistu edes tiedostumalla vaikkakin "herääminen" on yksi oleellinen kehityksen katalyytti, kärsimys katoaa kuin ei ole halua.
Kuoleman rajalla
http://www.tv7.fi/vod/player.html?id=11219
Enkelin ilmestyminen Kauhavalla
http://www.youtube.com/watch?v=T31dFWJbIvk
Häivähdys ikuisuutta - Ian McCormackin tarina
http://www.tv7.fi/vod/player.html?id=11794
Kuulemma vuonna 2020 on niin tehokas tietokone, että se pystyy emuloimaan ihmisen aivoja. Tai osan ihmisen aivoista?
Ehkäpä 2060 on jo niin tehokas kone, että omat aivot voi skannata superkoneeseen, joka jäljittää ihmisen aivoja?
Kuvitteleppa tilanne:
Skannaat omat aivosi tämmöiseen superkoneeseen. Voisit jutella itsesi kanssa, tämä superkone tietäisi kaikki salaisuutesi mitä sinäkin tiedät. Vielä kun tämä aivotoiminta saataisiin langattomasti toimimaan robottikehossa, voisi tämä aivoklooni liikkuakkin tässä maailmassa kuten sinäkin.
Jos tämmöinen onnistuu, silloin ainakin itse en uskoisi enää kuoleman jälkeiseen elämään. Että ihmisen aivot ovat vain yksi superkone tuolla pääkopan sisällä.
Nähtäväksi jää miten käy?
Tätä ennen voitasiin varmasti tämä testata kissalla tai koiralla?
Jeesus sanoi: "Minä olen ylösnousemus ja elämä. Joka uskoo minuun, saa elää, vaikka kuoleekin, Joh.11:25
Kun ihminen kuolee, hänen ruumiinsa hajoaa ja vapauttaa aikanaan maapalloltamme saamansa ravinteet uudelleen kiertoon, uusien eliöiden käyttöön. Näin ollen kuolema on yksilölle lopullista ja ikuista, mutta elämän kiertokulku ja energian kulku maapallolla jatkuu.
Itse olen vakuuttunut että Jumala, korkeampi voima, on. Se on käsittämätön, maailmankaikkeutta ylläpitävä ja laajentava voima joka on antanut myös maapallomme eliöille kaiken. Mikään ei ole sattumaa.
Mutta: yksilön, ihminen tai eläin, tai kasvi, kuolema on mysteeri. Tuntuu vaan pahalle ja pelottavalle, jos kuolemme ja filmi eli tietoisuutemme loppuu siihen, kuin loputon nukkuminen ilman varsinaista unen näkemistä. Miksi me sitten luomme uraa, ponnistelemme, säästämme rahaa ostaaksemme vaikkapa omakotitalon tai mökin, matkustamme? Ja miksi esim. pikkulinnun poikasista iso osa kuolee pian kuoriutumisen jälkeen, ikäänkuin pikku elämä menee hukkaan!
Tämä kuolema ja sen jälkeinen tila on mysteeri, varmasti kaikille. Haluaisin uskoa kuolemanjälkeiseen elämään ja tietoisuuteen, vaan epävarmuus iskee.
Me siirymme kuolemasta elämään,Ja niin he lähtevät, toiset iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään.Matt 25:46
Kuolema on kaiken elollisen toiminnan loppumista ja muuttumista ravinteiksi elävälle ekosysteemille. Tämän kun sisäistin, niin kuolemanpelko hävisi ja elämästä nauttiminen alkoi.
Kyllä, olet sisäistänyt aivan oikein.
Mutta kun se ruumis on vain väline, eihän sille ole käyttöä ns. kuoleman jälkeen.
On hyvin oleellisia näyttöjä elämän jatkumisesta...tukuttain kuolemanrajakokemuksia ym.
Eli eihän se syntymä ja kuolema ole mikään lopullinen 'on off' tilanne....vaan tarina jatkuu.
Jumalan sana on kokonansa touus. Ps.119:160
siitä löytyy vastaus ikuisenelämän muuttumattomiin ikuisiin lakeihin.
Me olemme henkisestikkin syyn ja seurauksen lain alaisia ja sen lain on tiedekkin hyväksynyt, joten nuo syyt ja seuraukset eivät voi päättyä kuolemassa, sillä niiden on välttämättömyyden pakosta jatkettava seuraavissa elämissä,niinkauan kuin ne on loppuun käyty
Me olemme tuon syyn ja seurauksen ketju joka siirtyy persoonalta toiselle
Tuo ketju johon ihminen voi itse vaikuttaa elämällään jatkuu niinkauankuin se päättyy
Se ei pääty valinnoilla eikä uskolla, vaan niillä voidaan ohaja karmaa siihen suuntaan kuin halutaan
Se päättyy kuitenkin vasta kun on ymmärretty, että mistä tämä karma on saanut alkunsa, ja miksi se seuraa meitä psykologisena perimänä eli perisyntinä
(aatamin aikainen tapahtuma ei ole totuuden mukaine vaan vääristelty)
Joten fyysisellä kuolemalla ei ole ihmiselle mitään merkitystä, sillä tuo perisynti päättyy van ns. psykologisessa kuolemassa jossa aikana ilmenevä ego hajoaa ja
voimme elää ilman kärsimystä ja tuskaa
Karman lait toimii vain elämänpyörässä, johon alkuihminen joutui, eroon Jumalasta.. Karman lait loppuu kun hänet liitetetään takaisin Jumalan yhteyteen
Jeesuksessa Kristuksessa, jonka Jumala lupasi, pettäjä saatanan, käärmeenpään rikkipolkijaksi. (Moos.3:15)
Takaisin Jumalan lapseksi liittäminen tapahtuu uudestisyntymässä.
Se ei ole enää lihasta syntymä. Sillä "mikä lihasta on syntynyt on liha.
Mutta Hengestä syntynyt on henki. Jumalanlapsi Jeesuksessa Kristuksessa.
Eikä enää koskaan kuole eroon Jumalasta.Joh 3:6)
Älkää nyt viitsikö siteerata sitä raamattua. Se ei ole tällaisen keskustelun kannalta olennainen, on paljon vanhempia uskonnollisia teoksia joista löytyy identtisiä tarinoita ja hahmoja kuin mitä raamatussa on.
Jos joku viitsisi kertoa mitä syitä on ajatella että raamattu olisi mitään muuta kun myyttejä ja satuja jotka ovat peräisin vanhemmista uskonnoista?
Kaikki mitä Jeesuskin teki, olivat monet vanhemmat jumalat tehneet jo kauan sitten.
Sinäkö asetat omat, keksimäsi typerät mielipiteesi Raamatun totuuksien edelle?
Voi poloinen, ressukka ylisuurine sanoinesi..
"Ei suuret sanat suuta halkaise"
Perustelesitko kiitos miksi pitäisi olettaa että raamattu olisi totta sen enempää kuin mikä tahansa muu kirja?
Perusteleppas sinä, miksi pitäisi olettaa, että nuo sinun esittämäsi mielipiteet,
olisivat luotettavamma, kuin Raamatun kirjoitukset.
Ei ole mielipide että raamatun tarinoita löytyy vanhemmista uskonnollisista teoksista. Ja identtisiä henkilökuvauksia.
Lue itse jos et usko minua.
Aloita vaikka tällä: http://fi.wikipedia.org/wiki/Gilgameš
Eivät ole Raamatun kertomuksia vanhempia nuo esille tuomasi teokset.
"Eivät ole Raamatun kertomuksia vanhempia nuo esille tuomasi teokset. "
Älä valehtele.
"Vanhan testamentin kirjat on kirjoitettu noin vuosina 1400 – 400 eaa."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vanha_testamentti
"Gilgameš on eeppinen runoelma muinaisesta Mesopotamiasta. Se on maailman vanhin eepos, ja se sisältää tarinoita jo sumerien ajoilta."
"Kuningas Atrahasîs on päähenkilönä 1700- ja 1600 lukujen välillä eaa. kirjoitetussa muinaisbabylonialaisessa myytissä, joka käsittelee ihmisen luomista."
"Tämä vedenpaisumusmyytti on toiminut todennäköisesti esikuvana niin Gilgameš-eepoksen kuin myös Vanhan Testamentin tulvakertomukselle.[1]"
http://fi.wikipedia.org/wiki/Atrahasis
"Koska Babylonian vanhimmat kirjoitukset ovat vanhempia kuin Raamatun kertomukset, on väitetty Raamattuun lainatun aineksia vanhemmista mesopotamialaista kirjoituksista."
http://fi.wikipedia.org/wiki/Mesopotamian_muinaisusko_ja_Raamattu
Luomis-ja vedenpaisumuskertomukset ovat oma mytologiansa.
Niistä ei kukaan saa, eikä liioin haluakan saada selvää, kuka lainasi keltäkin.
Uudestisyntynyt Jumalan lapsi on Jeesuksessa Kristuksessa. ja se tieto riittää hänelle. Hän tietää, että se arkki vie hänet perille Isän luo, joka ottaa hänet eksyneen tuhlaajapojan takaisin kotiin. Isän täysivaltaiseksi lapsekseen.
Jeesus sanoo ylimmäispapillisessa rukouksessaan: "Minä heissä, ja sinä minussa-että he olisivat täydellisesti yhtä,
niin että maailma ymmärtäisi, että sinä olet minut lähettänyt ja rakastanut heitä, niinkuin sinä olet minua rakastanut. (Joh 17:23)
Jeesus pelastaa. ei mytologiat.
"Luomis-ja vedenpaisumuskertomukset ovat oma mytologiansa.
Niistä ei kukaan saa, eikä liioin haluakan saada selvää, kuka lainasi keltäkin."
Ei ole kysymys pelkästä vedenpaisumuksesta.
"Sumerilainen luomiskäsityksen mukaan ihminen luotiin savesta kuten Raamatussakin sanotaan. Sumerilaisen käsityksen mukaan jumalatar Ninti syntyi jumala Enkin kylkiluusta.[19] Kaiken lisäksi Sumerin kielen sana TI tarkoittaa kylkiluuta tai "antaa elämää".[20] Eaavan nimi Hawwa tarkoittaa "Hän, joka aikaansaa elämää", koska heprean hajä on elävä.[20] Ninti tarkoittaa Kylkiluun herratarta tai herratarta, joka antaa elämää.[20]"
"Raamatussa maanviljelijä ja paimen, veljekset, maanviljelijä Kain ja lammaspaimen Aabel ajautuvat riitaan niin että toinen tappaa toisen. Sumerilaisessa tarustossa tunnetaan myös paimenen ja maanviljelijän kamppailu, mm. karjan jumala Laharin ja viljan jumalatar Ashnanin riita, ja myös veljesten Emeshin ja Entenin vastakohtaisuus, joka tosin ratkesi sovulla.[21] Enten on eläinten ja karjan jumala, Emesh kasvien, viljan ja kaupunkien jumala. Paimenen ja maanviljelijän vastakohtaisuus tulee esille myös Inannan kosiminen -kertomuksessa, jossa vastakkain ovat maanviljelijä- jumala Enkimdu ja paimenjumala Dumuzi.[22][23]"
"Sumerilaisissa legendoissa mainitaan Dilmun ikuisen nuoruuden paikkana niin kuin Raamatun Eeden. Todellisuudessa ehkä Persianlahdella sijainnut Dilmun oli sumerilaisten legendojen mukaan pyhä, kirkas ja puhdas maa.[24] Syntiinlankeemusta jossain määrin muistuttava teema esiintyy sumerilaisessa mytologiassa, jossa "hyvän ja pahan tiedon" kasveja on monta. Enki söi luvatta kahdeksaa kasvia.[25][19].
Ee-jumalan poika Adapa menetti kuolemattomuuden niin kuin ensimmäinen ihminen Aatami. Adapan tapauksessa syy oli se, että hän tarttui vahingossa tuulenhaltijan siipiin katkaisten ne.[19]"
"Sumerilaiset mainitsevat monien kuninkaiden nousseen kuoltuaan taivaaseen, aivan kuin kuninkaaksi kutsuttu Jeesus astui taivaaseen kuolemansa jälkeen.
Sumerilaiset olivat omasta mielestään Jumalan valittu kansa ja jokin jumala tai jumalat saattoivat kostaa heille.[28]"
"Sumerilaisissa teemoissa esiintyy myös Jobia muistuttava hahmo[34] ja henkilökohtaiset suojelusjumalat[35]."
Kaikki raamattua vanhempaa tavaraa. Ja tässä on vain murto-osa...
"Jeesus pelastaa. ei mytologiat. "
Näin sanottiin Herculeksestakin. Raamattu on mytologiaa, millä perusteella ei olisi?
Luuletko että on sattumaa että sillä on noin paljon yhtäläisyyksiä vanhempien uskontojen kanssa?
Lupaan välittää palstalle kuolemani jälkeen viestin missä kerrotaan mikäli kuoleman jälkeistä elmää on, Jos minusta ei kuulu mitään niin voidaan katsoa todistetuksi ettei kuoleman jälkeistä elämää ole.