Ostin vanhan vaunun enkä tyhmänä huomannut silloin katsella tarpeeksi hyvin ja nyt sitten löysin yhden ikkunan reunoista "hometta".
kysymykseni onkin nyt teille kokeneimmille ja viisaammille että pystyykö tollasta asuntovaunun seinää jotenkin korjaamaan homeen pois saamiseksi??Tai varmaankin pystyy mutta onko se iso homma?Pitääkö repiä koko seinä huitsin nevadaan...??
Vaunun remontti??
16
8379
Vastaukset
- Ei siinä hometta ole
Poista home ja homeen aiheuttaja.
- hobby prestige 2007
Minkä ikäinen vaunu on kyseessä? Voihan home tulla vaikka uuteen vaunuun, mutta luulenpa kuitenkin alle kymmenen vuotiaiden olevan homeettomia.
Jos ikkunan reunassa jotain havaitsitkin, ei sen tarvitse merkitä mitään isompaa remonttia. Kunnon tuuletus ja varmista ilmanvaihtoaukkojen auki olo siellä kattoluukkujen yhteydessä. Niitä ei saisi koskaan sulkea.
Samoin korvausilmaventtiilit pitää tarkistaa, että ovat varmasti avoinna. Jotkut vanhemmat ihmiset viluissaan tuppaavat sulkemaan kaikki mahdolliset räppänät.
Ellet sitten tosiaan kirjoita jostain parikymmen-vuotiaasta vaunusta, jonka halvalla sait... ;)- Caravaanariakka
vaunu on tosi vanha eli vuosimallia -81 Ja kiitos kaikille vastanneille :)
PS.missä tämä korvausilmaventtiili yleensä sijaitsee?? Anteeksi tyhmä kysymys,,mutta mie oon vasta alkaja tällä saralla :)
- apukuski tomtom
Tiiviissä tilassa homehtuu helposti.
Esimerkki asunnon jää-kylmäkaapin homehtuminen..mennäämpä asiaan. Nuori opiskelija viimekesänä tuli opiskelu kaupungistaan meitä katsomaan. No pariviikkoa oltuaan, hän oli muistanut sammuttaa sähköt jääkaapista, mutta unohti jääkaapin oven kiinni. Jääkaapissa köllötti ananas.
Menimme sitten katsomaan tilannetta ja hyvinhän, tuo ananas oli kypsynyt. Nesteet olivat valuneet ja sotkeneet jääkaapin. 2h pesu ja luento nuorelle.
Asuntovaunulle, voi käydä samoin, ellei ole huolehtinut tuuletuksesta ja esim. motonetistä, tai biltemasta voi ostaa kosteudensyöjän. Voi rittää 25-30m3 pitämään ilman kuivempana.
Tädin perhe on joka talvi pitänyt suolapusseja vaunussaan..
http://www.motonet.fi/web/guest/muut#query=kosteudensyöjä - Ilmaa
Itsellä 80 luvun Cabby merkkisestä vaunusta ei löytynyt korvausilma aukkoja
mistään. Ilma oli yöpymisen raskas, aamulla ekaks ovi auki että sai raikasta ilmaa.
Jonkin verran tilannetta helpotti kun otti oven alareunasta tiivistettä pois.- ilmaa
Piti olla. Ilma oli yöpymisen jälkeen raskas.
- Cabbyn ilma-aukot
Jos siinä on Alde-lämmitin, niin ilma tulee sisään pannun yläosan ritilästä. Tuloaukko on pannun vieressä lattiassa (sellainen muovinen patti pannun alaosan sivussa) ja siitä nousee pannun ja kotelon välistä ja ritilästä sisätiloihin.
- Ota ensin selvää
Cabbyn ilma-aukot kirjoitti:
Jos siinä on Alde-lämmitin, niin ilma tulee sisään pannun yläosan ritilästä. Tuloaukko on pannun vieressä lattiassa (sellainen muovinen patti pannun alaosan sivussa) ja siitä nousee pannun ja kotelon välistä ja ritilästä sisätiloihin.
Eihän aldea ole edes keksitty 80 luvulla, höpöjä pöliset.
- Caravaanariakkaa
Oltiin viikonloppu vaunulla ja en tiedä kuvittelenko vaan vai oliko oikeasti mut mun oli tosi vaikea hengittää tuolla vaunussa..tänään alettiin remppaamaan sitä "homehtunutta"seinää..eli revitään kaikki kakki pois ja laitetaan uutta tilalle..saas nähdä mitä siitäkin tulee :)
- Tosi homehtunut oli
Ostin pari vuotta sitten vanhan 450 Soliferin vm jotain 80 luvun alusta. Vaunu oli ollut omakotirakentajalla työmaavaununa. Maksoin siitä 50€ , ja siitä piti kunnostaa rantaan kalastusmaja, mutta kun sitä alettiin tutkia oli runkorimat kuin näkkileipää. No se seisoi sen jälkeen pihassa ja odotti hävittämistä. Aikani sitä pidin siinä, ja sitten myin sen 150€ jollekkin timpurille joka kehui laittavansa sen kuntoon. ja myyvänsä hyvällä hinnalla taas jollekkin rakennnustyömaakopiksi.Siinä näki todella kuinka vaunulle käy jos se pääsee kastumaan ja homehtumaan ulko ja sisäpintojen välistä. Ainoa osa joka ei ollut muhinut oli runko, mutta korin vauriot nähtyäni kiinnostus sen korjausyritykseen hiipui täysin, joten myin pois ensimmäiselle joka sen huoli. Vaunu tosin oli kiertänyt työmaita jo useamman, ja se ei ollut rekisterissä eikä siihen ollut rekisteripapereitakaan olemassa.
- ZILMA
Kävi vähän samanlailla, ei oltu tarpeeksi viisaita, vanha vaunu ostettiin... siitä menee uusiksi kaikki muut paitsi pellit, kalusteet, jääkaappi ja lämmitys. Alusta on hyvä. Onneksi on remonttitaitoa ja uskoa, että vielä siitä käyttökelpoinen vaunu tulee. Reissaamaan ei päästäkään tänä kesänä, mutta remontoidaan ja ensikesänä ollaan tien tukkona kaikkien kaverina karavaanarina :)
- LMC -91
Meillä on vm -91 LMC Luxus. Ikkunan reunoissa oli myös hometta. Mies sitten päätti avata etuseinän sisäpuolelta ja niinhän se oli että koko etuseinän eristeet oli märkänä. Kaikki eristeet vaan pois uudet levyt ja saumaukset sisälle ja ulos. Nyt on vaunu pysynyt kuivana viimeset 7 vuotta. Viikossa tuli iltapuhteina korjattua. Ja matka jatkuu :)
- mökkivaanari
Mulla vähän sama tilanne kun caravaanariakalla. Meillä on vaunu kesämökillä lisätilana ja haluasin sitä saneerata uudempaan kuosiin. Vaunu on jostain 80-luvun puolivälistä. Mies ei ole innostunut asiasta, joten tartun toimeen yksin. Olen etsiskellyt sisustusmateriaalia seiniin ja laipioon, en vain oikein tiedä mikä materiaali olisi parasta. Lisäksi olen ihmetellyt vaunujen pliisuja sisävärejä. On varmaan tartuttava maalipensseliin ja ryhdyttävä sutimaan värejä ja kuvioita pintaan. Onneksi on nykyisin kaikenlaisia sapluunoita saatavilla. Myös patjat ja pehmusteet täytyy uusia ja päällystää. Haluaisin myös vaihtaa kaapistojen ovia jne.
- KariMarkus
Minulla on vanha LMC Luxus. Nyt huomasin etuosan pohjassa ongelmia. Pohja oli lahonnut etunurkista niin että vaunun metalliset jalakset hädin tuskin pysyvät pohjassa kiinni. Voiko pohjarakennetta vaunun edestä uusia ja korjata ilman että koko vaunun koriosaa tarvitsisi irrottaa ?
- Tyäläkeläine
Meillä on taas Elnakki rumatikillä, pakettiauton hytillä. Suvella mekin liikutan muijan kanssa.
- Timpurit
Ei tarvitse.purat esteet pois ja leikkaat sisä ja ulkopuolelta lahot pois.teet sinne uudet tukupalkit ja liimaat ja ruuvaat uudet palikat paikalleen ,aineet saat vaunukorjaamosta ja filmivanerit puutavaraliikkeestä.levynpaksuus ulkopohjalevy on 9mm.ja sisä 6mm.jos on tehnyt puuhommia homma on helppo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi933534Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä562498Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla142414Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi632274Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "162158Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen
Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.1011214Kaste pelastaa ihmisen
Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm5671097Uskon todistus
Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik2611006Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko
Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K400995Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla
Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday142969