Ruotsalaisdiktatuuri: Helluntai ei ole suomenkieltä!

Helluntai ei suomea!

Juhlapäivien Helluntai ja Helatorstai nimet ei ole suomenkieltä vaan tulevat ruotsista.

Lapsena sitä oli ihmetyksissään moisista sanoista jotka ei merkitse Suomeksi yhtään mitään. Näin on suomalaiset alistettuja, kielirasismin uhreja että juhlapäöivämmiemmekin nimet on väännöksiä jostain hurrien mongerruksista.

"Suomen kieleen sana helluntai on tullut ruotsin kielen sanoista helig dag, pyhä päivä[2]."

http://fi.wikipedia.org/wiki/Helluntai

Suomeksi Helluntai olisi vaikka Pyhän hengen päivä tai Pyhyyden päivä.
Ja helatorstai voisi olla vaikka Ylösnousemuksen tai Taivaaseenastumisen päivä.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Helatorstai

12

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helatorstaita

      ei ole. On vain "Kristuksen taivaaseenastumisen päivä".

      • heja heja torstai

        Kristuksen kamelin astumisen päivä. Sitä voisi juhlia, niinbal lujaa ja hartaasti.


    • Pimpeli pompeli

      Tiivi, Taavi ja laa-laa...

      Minäpä juon tänään Ukon vakan!

    • Suomen olisi aika

      itsenäistyä.

      Olisi jo aika luopua ruotsista pakollisena kielenä Suoemssa, ja esimerkiksi valtion päämiehien olisi hyvä olla sellaisia jotka ei osaa ollenkaan ruotsia.

      Ei muissakaan maissa vaadita muuta kuin oman kielensä osaamista, ja englannin osaamista.

      Ruotsinkieli on vain suomalaisten alistamismuoto. Mm. eduskunnassa taisi nyt olla joku ummikko ruotsinkielinen joka siis puhui ainoastan ruotsia. Vai onko näitä jotka näyttelevät osaavansa ainoastaan ruotsia, luodakseen sitä kuvaa että ruotsinkieli olisi tärkeäö Suomessa. Käytännössä taitaa olla niin että kaikki suomessa osaa kyllä suomea. Ja itseasiassa ruotsinkielestä voitaisiin luopua kokonaan.

    • Helluntai, Relluntai

      > Juhlapäivien Helluntai ja Helatorstai nimet ei ole suomenkieltä vaan
      > tulevat ruotsista.

      Eikä tule. Kysehän on kokonaan eri sanoista ja eri juhlista mitä suomenkieliset ja ruotsinkieliset noina päivinä juhlivat. Ruotsinkielisten juhlanaihetta en tiedä, mutta suomelaiset perinteisesti juhlivat tällaisia:

      -Helluntai, on kaikkien entisten heilojen eli hellujen muistelupäivä. Käydään mielessä läpi nuoruuden ajan saattoreissut ja aikuisuuden kapakkareissut. Silloin hellu saattoi vaihtua vähän joka viikonloppu. Hyviä menneitä helluja arvostetaan silti edelleenkin, ja parhaimpiin pidetään edelleen yhteyksiä.
      Myös naiset muistelevat tänä päivänä vanhoja heilojaan ja toisinaan kutsuvat päivää Relluntaiksi tai Rellun päiväksi.

      -Helatorsta. Helapäinen puukko on jo vanhastaan ollut miehen kunnia. Helapäällä nopeasti selviteltiin naapurien väliset perunavarkaudet ja rajakiistat. Huonompi helapään käsittelijä joutui antamaan periksi.
      Myös helapääpuukkojen tekijöitä eli helapääseppiä arvostettiin korkealle. Helatorstai on helapäävehkeiden omistajien lisäksi myös kaikkien käsityöläisten suuri juhlapäivä.

      Tämä Hel-alkuinen sanapari ei ole millään voinut juontua ruotsinkieliseltä väestöltä. Nehän olivat etupäässä rannikolla saamapuolella, etenkin silloin kun helapääväki oikein innoissaan lähti maakuntiin kierrokselle.

    • sepustukses taitaa

      olla väärin ihan koko helahoito.

    • laagerplöm

      Kauheaa, entäpä mitä pitäisi tehdä niille useille paikkakuntien nimille, jotka ovat ruotsiksi?

      • Mitä nimiä

        >Kauheaa, entäpä mitä pitäisi tehdä niille useille paikkakuntien
        >nimille, jotka ovat ruotsiksi?

        Name one!

        tai siis rannikkokielellä että: Nämna ett!
        .


      • laagerplöm
        Mitä nimiä kirjoitti:

        >Kauheaa, entäpä mitä pitäisi tehdä niille useille paikkakuntien
        >nimille, jotka ovat ruotsiksi?

        Name one!

        tai siis rannikkokielellä että: Nämna ett!
        .

        Valitse itse mieluinen, vaikka Kristiinankaupungin tai Närpiön läheltä: http://maps.google.fi/


    • Stadingsfors

      > Valitse itse mieluinen, vaikka Kristiinankaupungin tai Närpiön läheltä:

      Miksi, ei ole edes karttaakaan nokan edessä? Kai ne muutenkin ite osaa sieltä kartalta nimensä valita. Ei tartte täältä pääkaupunkiseudulta mennä neuvomaan.

      Kyllähän me täällä kestetään stadinkin nimittämistä vanhalla kakkosnimellään Helssingforssiksi.

      Ohan tässä muutakin tekemistä nyt, kun alkaa jotakin paikkakuntia koko Pohjanmaan alueelta nimeämään. Se tekee jota kyseinen aihe kiinnostaa.

    • laagerplöm

      Voi kevät ja elämä, kun jotkut eivät osaa lukea rivien välistä.

      • Kyllä se siel on

        No juuri sinnehän minä olen sen asian laittanut. Eikö se sieltä väleistä millään sitten kuitenkaan käy ilmi, vai?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3829
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2964
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      741
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe