Ruotsalaisdiktatuuri: Helluntai ei ole suomenkieltä!

Juhlapäivien Helluntai ja Helatorstai nimet ei ole suomenkieltä vaan tulevat ruotsista.

Lapsena sitä oli ihmetyksissään moisista sanoista jotka ei merkitse Suomeksi yhtään mitään. Näin on suomalaiset alistettuja, kielirasismin uhreja että juhlapäöivämmiemmekin nimet on väännöksiä jostain hurrien mongerruksista.

"Suomen kieleen sana helluntai on tullut ruotsin kielen sanoista helig dag, pyhä päivä[2]."

http://fi.wikipedia.org/wiki/Helluntai

Suomeksi Helluntai olisi vaikka Pyhän hengen päivä tai Pyhyyden päivä.
Ja helatorstai voisi olla vaikka Ylösnousemuksen tai Taivaaseenastumisen päivä.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Helatorstai
1292
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

ei ole. On vain "Kristuksen taivaaseenastumisen päivä".

Äänestä
  • Kristuksen kamelin astumisen päivä. Sitä voisi juhlia, niinbal lujaa ja hartaasti.

    Äänestä

Tiivi, Taavi ja laa-laa...

Minäpä juon tänään Ukon vakan!

Äänestä

itsenäistyä.

Olisi jo aika luopua ruotsista pakollisena kielenä Suoemssa, ja esimerkiksi valtion päämiehien olisi hyvä olla sellaisia jotka ei osaa ollenkaan ruotsia.

Ei muissakaan maissa vaadita muuta kuin oman kielensä osaamista, ja englannin osaamista.

Ruotsinkieli on vain suomalaisten alistamismuoto. Mm. eduskunnassa taisi nyt olla joku ummikko ruotsinkielinen joka siis puhui ainoastan ruotsia. Vai onko näitä jotka näyttelevät osaavansa ainoastaan ruotsia, luodakseen sitä kuvaa että ruotsinkieli olisi tärkeäö Suomessa. Käytännössä taitaa olla niin että kaikki suomessa osaa kyllä suomea. Ja itseasiassa ruotsinkielestä voitaisiin luopua kokonaan.

Äänestä

> Juhlapäivien Helluntai ja Helatorstai nimet ei ole suomenkieltä vaan
> tulevat ruotsista.

Eikä tule. Kysehän on kokonaan eri sanoista ja eri juhlista mitä suomenkieliset ja ruotsinkieliset noina päivinä juhlivat. Ruotsinkielisten juhlanaihetta en tiedä, mutta suomelaiset perinteisesti juhlivat tällaisia:

-Helluntai, on kaikkien entisten heilojen eli hellujen muistelupäivä. Käydään mielessä läpi nuoruuden ajan saattoreissut ja aikuisuuden kapakkareissut. Silloin hellu saattoi vaihtua vähän joka viikonloppu. Hyviä menneitä helluja arvostetaan silti edelleenkin, ja parhaimpiin pidetään edelleen yhteyksiä.
Myös naiset muistelevat tänä päivänä vanhoja heilojaan ja toisinaan kutsuvat päivää Relluntaiksi tai Rellun päiväksi.

-Helatorsta. Helapäinen puukko on jo vanhastaan ollut miehen kunnia. Helapäällä nopeasti selviteltiin naapurien väliset perunavarkaudet ja rajakiistat. Huonompi helapään käsittelijä joutui antamaan periksi.
Myös helapääpuukkojen tekijöitä eli helapääseppiä arvostettiin korkealle. Helatorstai on helapäävehkeiden omistajien lisäksi myös kaikkien käsityöläisten suuri juhlapäivä.

Tämä Hel-alkuinen sanapari ei ole millään voinut juontua ruotsinkieliseltä väestöltä. Nehän olivat etupäässä rannikolla saamapuolella, etenkin silloin kun helapääväki oikein innoissaan lähti maakuntiin kierrokselle.

Äänestä

olla väärin ihan koko helahoito.

Äänestä

Kauheaa, entäpä mitä pitäisi tehdä niille useille paikkakuntien nimille, jotka ovat ruotsiksi?

Äänestä
  • >Kauheaa, entäpä mitä pitäisi tehdä niille useille paikkakuntien
    >nimille, jotka ovat ruotsiksi?

    Name one!

    tai siis rannikkokielellä että: Nämna ett!
    .

    Äänestä

  • Mitä nimiä kirjoitti:

    >Kauheaa, entäpä mitä pitäisi tehdä niille useille paikkakuntien
    >nimille, jotka ovat ruotsiksi?

    Name one!

    tai siis rannikkokielellä että: Nämna ett!
    .

    Valitse itse mieluinen, vaikka Kristiinankaupungin tai Närpiön läheltä: http://maps.google.fi/

    Äänestä

> Valitse itse mieluinen, vaikka Kristiinankaupungin tai Närpiön läheltä:

Miksi, ei ole edes karttaakaan nokan edessä? Kai ne muutenkin ite osaa sieltä kartalta nimensä valita. Ei tartte täältä pääkaupunkiseudulta mennä neuvomaan.

Kyllähän me täällä kestetään stadinkin nimittämistä vanhalla kakkosnimellään Helssingforssiksi.

Ohan tässä muutakin tekemistä nyt, kun alkaa jotakin paikkakuntia koko Pohjanmaan alueelta nimeämään. Se tekee jota kyseinen aihe kiinnostaa.

Äänestä

Voi kevät ja elämä, kun jotkut eivät osaa lukea rivien välistä.

Äänestä
  • No juuri sinnehän minä olen sen asian laittanut. Eikö se sieltä väleistä millään sitten kuitenkaan käy ilmi, vai?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helluntai ei suomea! kirjoitti:

Juhlapäivien Helluntai ja Helatorstai nimet ei ole suomenkieltä vaan tulevat ruotsista.

Lapsena sitä oli ihmetyksissään moisista sanoista jotka ei merkitse Suomeksi yhtään mitään. Näin on suomalaiset alistettuja, kielirasismin uhreja että juhlapäöivämmiemmekin nimet on väännöksiä jostain hurrien mongerruksista.

"Suomen kieleen sana helluntai on tullut ruotsin kielen sanoista helig dag, pyhä päivä[2]."

http://fi.wikipedia.org/wiki/Helluntai

Suomeksi Helluntai olisi vaikka Pyhän hengen päivä tai Pyhyyden päivä.
Ja helatorstai voisi olla vaikka Ylösnousemuksen tai Taivaaseenastumisen päivä.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Helatorstai

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu