Hei. Minulle määrättiin vuosi sitten Mirtazapin lääkitys unettomuuden ja keskivaikean masennuksen hoitoon annoksilla 15mg-30mg. Aloitin lääkityksen annoksella 15mg, jota söin kuukauden ajan. Kyseinen annos auttoi hyvin unettomuuteen mutta aiheutti päivä väsymystä,
Kuukauden jälkeen annos nostettiin 30mg. Noin kolmen viikon päästä kun annosta oli nostettu 30mg huomasin että ruokahaluni oli noussut, ruokaa teki mieli ja kun ei syönyt niin tuli huono olo. Ruokahalu tuntui vain nousevan kun koko ajan oli nälkä, sitten kun en syönyt niin alkoi heikottamaan ja tuli huono olo. Maha myös rupesi kurisemaan äänekkäästi ja kylläisyyden tunne katosi.
Tuntui että kerralla piti aina syödä maha ihan täyteen, eli jopa kolme lautasellista ruokaa kerralla ja kaikkea herkkuja makeaa.
Paino alkoi pikkuhiljaa nousemaan, ihan kuin vaivihkaa tai sitten en vaan tajunnut. Lääkityksen aikana paino nousi 22kg. Maha kasvoi 31 tuumasta > 39 tuumaan ja minulle kasvoi mies tissit.
En edes itse tajunnut kuinka paljon olin lihonut ennen kuin sukulainen minulle asiasta huomautti :(
Lopetin lääkityksen helmikuussa kun se ei auttanut masennukseen, päivä väsymys ei helpottanut ja painoa tuntui kertyvän. En jaksanut tehdä oikeastaan muuta kuin nukkua syödä ja fyysisesti olen todella passiivinen.
Olen ollut nyt ilman lääkitystä 4 kuukautta. Olen päivällä paljon virkeämpi, jaksan liikkua paljon enemmän ja olen aloittanut lenkkeilyn.
Olen kuitenkin huomannut että ruokhaluni on edelleen todella korkea ja tuntuu että pitää vieläkin syödä ähkyyn asti ja paino ei ole laskenut vaikka käyn joka päivä lenkillä.
Voiko kyseinen lääke aiheuttaa sen että ruokahalu jää pysyvästi suureksi ja paino ei laske? Ennen lääkitystä ruokhaluni oli heikko ja minulla ei ollut paino ongelmia.
Kuukauden jälkeen annos nostettiin 30mg. Noin kolmen viikon päästä kun annosta oli nostettu 30mg huomasin että ruokahaluni oli noussut, ruokaa teki mieli ja kun ei syönyt niin tuli huono olo. Ruokahalu tuntui vain nousevan kun koko ajan oli nälkä, sitten kun en syönyt niin alkoi heikottamaan ja tuli huono olo. Maha myös rupesi kurisemaan äänekkäästi ja kylläisyyden tunne katosi.
Tuntui että kerralla piti aina syödä maha ihan täyteen, eli jopa kolme lautasellista ruokaa kerralla ja kaikkea herkkuja makeaa.
Paino alkoi pikkuhiljaa nousemaan, ihan kuin vaivihkaa tai sitten en vaan tajunnut. Lääkityksen aikana paino nousi 22kg. Maha kasvoi 31 tuumasta > 39 tuumaan ja minulle kasvoi mies tissit.
En edes itse tajunnut kuinka paljon olin lihonut ennen kuin sukulainen minulle asiasta huomautti :(
Lopetin lääkityksen helmikuussa kun se ei auttanut masennukseen, päivä väsymys ei helpottanut ja painoa tuntui kertyvän. En jaksanut tehdä oikeastaan muuta kuin nukkua syödä ja fyysisesti olen todella passiivinen.
Olen ollut nyt ilman lääkitystä 4 kuukautta. Olen päivällä paljon virkeämpi, jaksan liikkua paljon enemmän ja olen aloittanut lenkkeilyn.
Olen kuitenkin huomannut että ruokhaluni on edelleen todella korkea ja tuntuu että pitää vieläkin syödä ähkyyn asti ja paino ei ole laskenut vaikka käyn joka päivä lenkillä.
Voiko kyseinen lääke aiheuttaa sen että ruokahalu jää pysyvästi suureksi ja paino ei laske? Ennen lääkitystä ruokhaluni oli heikko ja minulla ei ollut paino ongelmia.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ei se lääke enää vaikuta kun se on poistunut elimistöstäsi, olet vain niin tottunut syömään paljon, eli ei ole lääkkeen vika.