Muutama kirjoittaja kehottaa kieltämään sananvapauden niiltä jotka sanovat Jeesuksen olevan Jumalan Poika.
Suomessa sananvapaus on turvattu perustuslain 12.pykälässä ja Euroopan ihmisoikeussopimuksen 10.artiklassa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sananvapaus
Myös rikokseen kehottaminen on rikos.
Suomessa sananvapaus on turvattu perustuslain 12.pykälässä ja Euroopan ihmisoikeussopimuksen 10.artiklassa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sananvapaus
Myös rikokseen kehottaminen on rikos.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kyllähän ääntä sopii ilmaan. ja mitä haittaa on jos onkin eriäviä mielipiteitä palstalla.
Erilaisuus rikastuttaa, tulee mielenkiintoa keskusteluun. Jos kaikki olisivat samanmielisiä mitä siitäkään tulisi, olis vaan joo joo, kyllä kylä jne...
Sananvapaus tietenkin ja ei haittaa pikku kinatkaan jos niitä ilmenee.
Mielipiteitä tarvitaan ja "Jokainen ihminen on laulun arvoinen".
Pirukin alkaa heti puhumaan sananvapaudesta, kun kokee palvelijoidensa toimien olevan uhattuina. Vihollisen juonet ovat helluntailaisille tuttuja.
Minkä takia osa teistä uskovista uskoo piruun kuten sinäkin.?
Ainoan ja oikean opin sekä oikean totuuden omistajat ovat aina vaarallisia, sillä heillä on oppi mennyt päähän ja se on useimmiten tuhon oppi.
Ja raamatulla lyöjiä kyllä löytyy.
Kuitenkin elämässä ihminen on aina tärkeäpi kuin jokin oppi.
Ei muuten ole. Rikokseen saa kehoittaa vapaasti ja rikosta saa myös valmistella vapaasti. Se ei vielä ole rikos.
Aseistakieltäytyjäliitto syyllistyisi muuten rikokseen kehoittaessaan avoimesti totaalikieltäytymiseen sekä jakaessaan tietoa totaalikieltäytymisestä sekä yleisesti aseistakieltäytymisestä. Kuulun itsekin aseistakieltäytyjäliittoon.
Sananvapaus on turvattu laissa, mutta huomaa, että sitä voidaan rajoittaa tarpeen vaatiessa siten kuin valtioneuvosto yhteistyössä eduskunnan kanssa päättää.
Sananvapaus ei ole vapaus levittää uskontoa ihmisten tahdon vastaisesti. Tässä maassa on voimassa uskonnottomuuden vapaus.
Nyt teen sinun logiikallasi rikoksen: Kieltäytykää kaikki totaalisti kaikesta palvelusta!
Kehoitin juuri rikokseen eikö niin? Tai sitten en syyllistynyt rikokseen, koska rikokseen kehoittaminen on täysin laillista.
Rikokseen kehottaminen on rikos siinä tilanteessa, jos sen kehotuksen on joku toteuttanut kehottajan yllytyksestä.
Eikä ole. Aseistakieltäytyjäliittoa ei ole tuomittu kenenkään kieltäytymisestä.
Aseista kieltäytyminenhän on Suomessa täysin laillista.
Jaa. Totaalisti kieltäytymisestä tulee vankeutta että sekin tiedoksesi. Satun olemaan totaalikieltäytyjä.
Jos asia ei ole sinulle täysin selvä, väännän sen varmuuden vuoksi tähän rautalangasta: olen kieltäytynyt osallistumasta Suomen maanpuolustukseen millään tavalla, koskee myös siviilissä tehtävää maanpuolustustyötä johon siviilipalvelusmiehet kutsutaan sodan aikana. En siis osallistu tähänkään. Eli en eväänikään liikauta Suomen eteen jos sota sattuu syttymään.
Ja kehoitan kyllä netissä avoimesti muitakin totaalikieltäytymään.