Eli siis kuka tahansa voi ilmeisesti ostaa tämän pippurisumuttimen?
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011060313821612_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011060313821612_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kyllä! Ja itsekin pidän aina piparisumutinta taskussa kun menen Lidliin tai Alepaan ostoksille. Siellähän halpoja ostoksia tekevät rahvas voi riehaantua milloin tahansa ja tulee käymään rinnuksiin kiinni.
olisikohan kyse kuitenkin paprikakaasusta? tuo käännetään niin kovin usein väärin. saksassahan noita myydään huoltoasemilla aivan vapaasti kenelle vain.
suomessa ainakin ennen vaatinut aseenkantoluvan.
nuorena tullissa tuollaisesta jäin kiinni, niin sakot ampuma-aserikoksesta tuli.
Oikeuden päätöksen mukaan sekä hallussapito että käyttö oli laillista, mutta kansalaisten on syytä muistaa että kysymyksessä on vaarallinen esine jonka varomattomasta käyttämisestä rangaistaan.
Tästä samasta asiasta on käräjöity ennenkin, jolloin on päädytty siihen ettei hallussapito ole ampuma-aserikos.
Aika outoa, koska kyseinen sumute on sama mitä poliisi käyttää ja vie miehen kuin miehen polvilleen. Taidan ostaa yhden, niin ei tarvitse tapella.
Luetteko ollenkaan juttuja kun kirjeoittelette niistä kommentteja ja luetun ymmärtäminen on myös hyvin tärkeää ettei tule väärinkäsityksiä. Uutisessa sanottiin nimenomaan että kyseessä oli " luvallinen paprikasumutin ". Ei ole sanottu että oli pippurisumutin tai ettei kyseiseen paprikasumuttimeen olisi ollut lupaa. Lupa hallussapitoon oli koska mainittiin luvallinen sumutin. On eria asia vaatiiko kyseinen sumutin sitten lupaa tai ei. Voihan kyseinen henkilö olla esim. järjestyksen valvoja tai yrittäjä jolla on luvallinen sumutin.
Virosta saa torilta ja stilettejä myös. Minun mielestä jokaisella naisella tulisi olla oikea pippurikaasu käsilaukussa raiskareiden varalta. oikeus vain omiin käsiin jos kimppuun hyökätään!