Vinojen hampaiden korjaus

oivoii

Mulla on todella rumasti vinot hampaat. Pahin hammas on etuhampaiden vieressä oleva hammas, joka tulee pois rivistä monia millimetrejä. Lisäksi vinossa on toisella puolella kulmahammas, joka myös tulee ulospäin peittäen hymyillessä kaikki hampaan takana olevat takahampaat. Lisäksi etuhampaat on vähän sisäänpäin taipuneet, kun normaalisti hampaiden kuuluisi olla vähän eteenpäin.

Mulla on lapsena oijottu koko ylärivi, mutta hampaat vääntyivät takaisin. Ton etuhampaiden vieresen hampaan oioin aikuisiällä, mutta se vääntyi takaisin (vaikka hampaiden taakse oli liimattu lanka pitämään hammasta paikoillaan). Oionnan maksoin tietysti itse ja sinne meni tuhansia euroja kankkulan kaivoon.

Vinot hampaat vaivaa mieltä päivittäin. En tahtoisi hymyillä ollenkaan niin että hampaat näkyy. Koska hammas on niin pahasti pois rivistä, se aiheuttaa ongelmia S ja R kirjaimien lausumisessa.

Nyt olisin valmis tekemään melkein mitä vaan, että saisin kauniit hampaat. Oiontaan en kuitenkaan enää ala, koska se on kivuliasta, oiontakojeet ovat rumat ja tuloksen pysyvyydestä ei ole takeita. Onko kellään kokemuksia esim. vinojen hampaiden poistamisesta ja korvaamisesta tekohampailla? Kaksi hammastani ovat niin vinossa, että en usko niiden korjaamisen olevan mahdollista laminaateilla. Jos kaksi hammasta voisi korvata uusilla ja muihin hampaisiin laitettaisiin laminaatit?

Onko kellään tietoa paikoista joissa tehtäisiin hammasrivistön korjauksia ilman oiontaa?

3

1482

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hampaathalki

      Arvion hoidosta tekee hammaslääkäri mutta minulla oli liian ahtaasti hampaita joten lääkäri poisti yhden hampaan rivistä että muut hampaat sopivat kasvamaan normaalisti.Onko sinulla samaa ongelmaa ? Tolkihan voi ottaa hampaita pois ja laittaa leukaluuhun implantit joihin tekohammas kiinnitetään n. puolen vuoden päästä.Tulos on kestävä mutta todella kallis. Yleensä nämä suorittaa hammasteknikot yksityisellä puolella ja nykyinen kelan korvaus on mitätön

    • Hampaathalki
    • Reiluparitonnia

      Etuhampaiden viereiseen hampaaseen voi laittaa laminaatin. Etuhampaat voi myös laminaateilla laittaa suoriksi. Kulmahampaan takana olevan hampaan saa myös laminaatilla näkyväksi. Ehkä pääsisit viidellä laminaateilla hyvään tulokseen.
      Samalla voit tilata valkaisukiskon, jolla voit itse säädellä hampaiden vaaleutta.
      Hampaat on muutamalla käynnillä kunnossa vs vuosien oikominen.
      Posliinilaminaatteja aika harvat tiimit tekee ja osaajien löytäminen on haaste sinänsä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      252
      2947
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2882
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1709
    Aihe