Seuraava hallitus: SDP, PS, KEPU, VAS ja KD ?

Hyvä näin

- Timo Soini ja Eero Heinäluoma ovat käyneet salaisia keskusteluja hallituksesta

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/heinaluoma-myonsi-salaiset-soini-keskustelut/art-1288393043606.html

- SDP kosi jo Keskustaa

"HS:n tietojen mukaan keskusta aloitti neuvottelut heti torstaina kaikkien puolueiden kanssa. HS:n tietojen mukaan Sdp oli vahvasti yhteyksissä keskustajohdon ja erityisesti puolueen vanhojen punamultavoimien kanssa."

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/hs-sdp-kosi-jo-keskustaa/art-1288393057952.html#comments-anchor

Hyvä näin, saadaan toimiva hallitus kasaan jossa ajetaan suomen kansan tahtoa ja asioita. Kokoomus ja sen puisto-osasto vihreät sekä RKP saavat painua saavat painua sinne minne kuuluvat - IKUISEEN OPPOSITIOON

51

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olemme valtiaita

      Tuo olisi unelma hallitus joka veisi suomen uljaaseen lentoon. Perussuomalaiset määräisivät ja muut myötäilisivät.

    • Kokoomut out

      Kaikki muu kelpaa, paitsi pakkoruotsin, ulkomaiden tukien ja pakolaisten hyysäämiseen erikoistunut kokoomus.

      • Daa daa

        Ja myös monikansallistamisen äiti eli supersosiallistinen kokoomus saa painua kiinaan omiensa joukkoon.


      • kok haisee
        Daa daa kirjoitti:

        Ja myös monikansallistamisen äiti eli supersosiallistinen kokoomus saa painua kiinaan omiensa joukkoon.

        Jyrki pyllynaamio on ihan kiinalaisen näköinen rotta joka järsii suomen neitoa jyrsijän hampailla.


    • Väyrynen ministeri

      Kokoomus veti väärästä narusta, buahahahahahahahahaha

    • Voi niitä

      raukkoja joilla on asuntovelkaa, jos tuo kokoonpano tulisi.

      Ja voi Suomea...

      • .

        .


    • Samaa mieltä

      Kansa antoi vaaleissa selkeän tuomion vanhan hallituksen uusiliberalistiselle politiikkalle. Nyt on jo nähty, ettei Kokoomuksen seuraan halua kuin pikkupuolueet Vihreät ja RKP. Näin huonoilla eväillä Kataisen on mahdotonta saada hallitusta kasaan. Joten ei muuta kuin hallitustunnustelija vaihtoon...

    • enimistö on 78,5 %

      "– Kaikissa tilanteissa nojaan eduskunnan enemmistön tahtoon ja tilannearvioon." Sanoo Katainen?

      Kokoomus on 21,5 % mikä ihmeen enemmistö se on?
      Lukikohan Katainen ollenkaan sitä laskuoppia?

      • huh, huh!!!

    • Jos Kepu suostuu

      mukaan niin mielikuvitusystävään uskovat hihhulit voidaan passittaa oppositioon järkiintymään.

    • Lännen mis kätäinen

      SDP, PS, KEPU, VAS ja KD olisi hyvä hallituspohja, mutta heidän pitäisi kyllä kasata ensin jotenkin rivit yhtenäiseksi jotta suomella olisi hyvä jatkuvuus, toki heidän johdollaan se olisi parempi, kuin kokoomus, vihreät, RKP ja joku sontatunkio apulaisena. Se sontatunkio tuossa yhteydessä olisi piip pii pii., mutta ei kokoomusta hillitsevässä vastavoimana.

      • ilkeä kepu

        Kepu oppositioon. kiitos!

        Kukaan ei kestä nähdä enää Pekkarisen selityksiä, eikä hänen ydinvoima huijauksia.


    • Edelleen joku

      idiooti kuvittelee, että KD lähtisi punikkihallitukseen.

      Saahan sitä kuvitella.

      • Hyvä Päivi!

        Kun kutsu käy KD on tulee tosi toimiin, Päivi on hyvä tyyppi, hän laittoi Ylen kaappi homoille luun suuhun yksinään.


      • jyieo
        Hyvä Päivi! kirjoitti:

        Kun kutsu käy KD on tulee tosi toimiin, Päivi on hyvä tyyppi, hän laittoi Ylen kaappi homoille luun suuhun yksinään.

        Katainen huijaa KD, Katainen osaa puhua mustan valkoiseksi ja salata asiat, siksi Päivi on vielä Jyrkin seurassa. Kokoomuksen mielettömyys paljastui SDP, jos Heinäluoma kertoisi Räsäselle, mitä Katainen ajaa KD ei takuulla mieti kahta kertaa.

        Onhan Katainen itse pääsyyllinen Suomen ongelmiin:
        1.) harmaatalous
        2.) ennätys valtion velka
        3.) tuloerot
        4.) suurtyöttömyys
        5.) kallis
        6.) kallis energia, bensa, sähkö
        7.) oikeuslaitos ei tuomitse rikollisia oikeasti (pedofiilit vain n. 2 kk ehdollista!!)
        8.) rikollisuus
        9.) epäsuhta virkamiesten määrässä, esim. kunnat ja valtion virastot täynnä niitä!
        10.) poliisin kenttäväki vähenee, mutta tuhrat poliisijohtajat lisääntyy!!!
        11.) maan asioiden ajaminen loppunut, vain EU sekoilu kiinnostaa Kataista, mutta ottaa palkkansa kansalta!!!


    • gyffffyyugy

      Katainen on nyt käynyt kaikki mahdolliset kombinaatiot läpi joissa kokoomus olisi mukana. Olisiko jo aika tunnustaa totuus, ettei Kokoomus seuraavaan hallitukseen mahdu ja hyvä niin ;D;D;D;D

      • TH=demokr.Vihollinen

        Kokoomus on todella huono hävijä, tyyppi pelaa aikaa. Törkeää! Halonen on taas kerran ihan hukassa. Halonen on demokratian vihollinen. Suomen asiat ovat pystyssä ja velkaannumme hirmu vauhtia, mutta hän ei vihellä Kataisen 2 kk:n pelleily peliä poikki!!


      • Harlin koneisto
        TH=demokr.Vihollinen kirjoitti:

        Kokoomus on todella huono hävijä, tyyppi pelaa aikaa. Törkeää! Halonen on taas kerran ihan hukassa. Halonen on demokratian vihollinen. Suomen asiat ovat pystyssä ja velkaannumme hirmu vauhtia, mutta hän ei vihellä Kataisen 2 kk:n pelleily peliä poikki!!

        Se velka vauhti oli jotai 16 000 € minuutissa koko ajan. Siis minkä suomalaiset velkaantuu. Jokainen voi kertotaululla sitä summaa laskea, mitä se tekee tunnissa, vuorokaudessa jne... Vauhtia pitäisi pienentää, mutta ei niin, että se koskee vain vähempiosaisia ! Nallet, Liliukset ja Ollilat sekä muut mukaan talkoisiin !


    • Realisti_

      Nykyiset oppositiopuolueet SDP, PS, Vas ja KD saivat vaaleissa 101 eduskuntapaikkaa. Tälläkin niukalla enemmistöllä pystyisi pistämään pystyyn toimivan hallituksen, sillä Kok-Kepu-Vihr-RKP koalitiolla ei olisi kanttia yrittää hallituksen kaatoa, koska se tarkoittaisi onnistuessaan uusia vaaleja. Tälläiseen ei ainakaan KEPU:lla ole haluja, koska puolueelta on rahat loppu ja kannatus ennätysalhaalla. Heillä ei yksinkertaisesti ole varaa uusiin vaaleihin...

    • sellainen hallitus

      joka ajaa ympäristönsuojelua, tasa-arvoa ja tarkistaa kaikki maahanmuuttajien taustat sekä ei ota mielellään muslimeja, sillä he kohtelevat naisia ja lapsia eriarvoisesti! Myös hihhuli kristityt tekee niin, mm. kieltää naispappeuden jne. mutta aina saa erota kirkosta, uskontovapaassa maassa. Hyvä niin. Parasta kirkoissa on urut ja maalaustaide!

      • törkeäUskonto

        Tämä viikolla tullut suomalaisen rauhanturvaajien uhkailu oli islamin viimeinen virhe. Kehtaavatkin tulla tänne harrastamaan vihan uskontoa. YK tulisi poistaa koraanista tappokäskyt. Onhan väärin, että islam saa olla opiltaan julkisesti rasistinen muita uskontoja ja eteenkin juutalaisia kohtaan!!!?

        Afganistanissa tappavat omansa ja naiset... sittenkö menemme auttamaan, niin tässä on tulos. Aina teemme väärin, islam on paha ja tappava uskonto.


    • KEPU oppositioon

      Kansa kertoi vaaleissa mielipiteensä keskustapuolueen politiikasta. Romahdus oli sitä luokkaa, että jo pelkkä ajatuskin keskustan menosta hallitusneuvotteluihin on isku vasten demokratian kasvoja.

      • ----------+

        Kepulle pitää antaa mahdollisuus tulla korjaamaan niitä tuhoja, mitä se sai aikaan kokkelien apupuolueena viime vaalikaudella.


    • PS Best

      Suurempi kammotus oli vaalien ainoan voittajan perussuomalaisten jääminen hallituksen ulkopuolelle, senkin URPO!

    • Kannatan

      Sdp perusS vas. krist. kesk. = 42 39 14 6 35 = 136.

      ( Vaalivoittoakin tässä kokoonpanossa on edelleen 12 paikkaa keskustan rökäletappiosta huolimatta)

      • Kepu-luottamus = 0

        Mikä Kesk. ?? mikä 35?? Keskusta = Kokoomus, niillä ei ole mitään eroa, molemmat vihaa ja käyttäytyvät vihamielisesti suomalaisia kohtaan ja vievät vaikka viimeiset mummojen ja työttömien eläkerahat EU:n konkurssipesään.

        Kepuun ei voi enää luottaa, iltaruskon puolue.


      • PS, SDP, KEPU ja Räs
        Kepu-luottamus = 0 kirjoitti:

        Mikä Kesk. ?? mikä 35?? Keskusta = Kokoomus, niillä ei ole mitään eroa, molemmat vihaa ja käyttäytyvät vihamielisesti suomalaisia kohtaan ja vievät vaikka viimeiset mummojen ja työttömien eläkerahat EU:n konkurssipesään.

        Kepuun ei voi enää luottaa, iltaruskon puolue.

        En tuomitse keskustaa. Sen puolueen alamäki alkoi ESKO AHOSTA, jatkui oikeudenkäyti Matti Vanhaseen ja päättyi Mari Kiviniemeen. Mutta tuossa joukossa on ollut valoakin "ANNELI JÄÄTTEENMÄKI" joka kamppasi iso sika PAAVO LIPPOSEN !

        Sympis Seppo Kääriäinen on letkeä mies ja minusta puolueelle pitää antaa mahdollisuu vaikuttaa politiikallaan hallituksessa. Siellä on enemmä positiivisia ihmisiä, kuin Mikko Alataloja.


      • 19

        Kyllä sdp ps muut


    • oikea hetki

      Perussuomalaiset valtaan!

    • T. Soini pitää

      Keskusta ei tule ikinä luopumaan tukimekanismeista. SDP olisi saattanut luopuakin, mutta ei enää tuon salaisen sopimuksen jälkeen, joka tehtiin Kokoomuksen kanssa. Uskokaa nyt urpot, että Soini on kantansa ilmoittanut, mekanismit tulee kaataa! Soini ei osallistu edes hallitukseen, joka antaa sille erivapauden äänestää toisin mekanismeista. Miksikö? Soini on syyttänyt Vihreitä nimenomaan tästä asiasta, kun oli kyse ydinvoimasta ja siitä, miten Vihreät pystyi moraalittomasti istumaan hallituksessa, joka hyväksyi lisäydinvoimaa.

      Eli Kepu ulos tuosta ja sitten SDP:n tulee kääntää takkinsa vielä oikeinpäin, niin meillä on 101 ääntä hallituksessa. Muuten tulee uudet vaalit.

      • 101-fani

        Best regards!
        Best regards! 101 on aivan hyvä.

        Saman mielisyys on tärkein asia. 101 on hyvä hallitus!


        yhdelläkään puoleella ei ole varaa kaataa heti hallitusta. Ei ole pian Suomea, jos maahan ei saada uutta suuntaa asioiden hoitoon.


        Kokoomus on kaapannut Kepun ja leiponut sen aivan pilalle. Vihreät ja RKP ovat vain joo-joo-puolueita, joilla ei ole yhtään omaa ajausta kunhan saavat vain isona palkkaa siitä, että ovat vain Kataisen äänitorvia.


    • toivoa sopii

      Köyhän kyykyttäjä puolue no 1, eli kokoomus joutas oppositioon, ainakin 4 v , mieluimin vaikka 100 vuodeksi, voisi päästä köyhä vähän jaloilleen.

    • -tarkkailija-

      Perussuomalaisten kansanedustaja Reijo tossavaisen kirjoitus (U.S. 3.6.2011 klo.19:19):

      "...Arvelen, että tulevan hallituksen todennäköisin runko rakentuu Sdp:n ja Perussuomalaisten varaan. Jos Keskustakin lähtee mukaan, niin silloin on riittävän vahva pohja hallitukselle. Se olisi ainakin minun ja monen muunkin perussuomalaisen toiveiden mukainen, sillä silloin Vihreät ja Rkp voidaan jättää hallituksen ulkopuolelle. Se mahdollistaisi monia uudistuksia nykyistä helpommin.

      Edellä mainitun hallituksen toteutumisen tiellä on EU-politiikka. Ongelma on vaikea, mutta ratkaisun löytyminen on helpompaa kuin Kokoomuksen kanssa."

      http://reijotossavainen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/75038-hallituksen-muodostavat-ps-sdp-keskusta

      • T. Soini pitää

        Kyllä ne RKP:n napitkin alkaa rutisemaan, jos oppositio uhkaa. RKP on Suomen notkein (lue: selkärangaton) puolue.

        Mä en vaan jaksa uskoa, että Kepu alkaa joustamaan EU-linjassa. Sama juttu Kokoomuksen kanssa. 101 riittää paremman puutteessa tai 111, jos RKP ui vielä mukaan.


      • Muulla ei väliä
        T. Soini pitää kirjoitti:

        Kyllä ne RKP:n napitkin alkaa rutisemaan, jos oppositio uhkaa. RKP on Suomen notkein (lue: selkärangaton) puolue.

        Mä en vaan jaksa uskoa, että Kepu alkaa joustamaan EU-linjassa. Sama juttu Kokoomuksen kanssa. 101 riittää paremman puutteessa tai 111, jos RKP ui vielä mukaan.

        Kunhan pidetään huoli ettei RKP pääse hallitukseen ,


        eikä Vihreät !


    • Nyt juhlitaan

      Pakkoruotsi lähtee ja pakolaisten tuet, jippiiii

    • Kole suurta

      Hallitukseen on tultava suurin puolue, suurin vaalivoittaja ja toiseksi suurin puolue, vaikka se taas kerran kärsi vaalitappion, ties monennenko peräkkäin, mutta se on vielä tarpeeksi iso, joten kannatusta löytyy.

      Eli Pääministeriksi Katainen, koska hän on erittäin suosittu kansainvälisestikin, toisin kuin Soini, joka on suosittu vain Suomessa.
      Demarit ovat saaneet räksyttää oppositiosta tarpeeksi kauan, joten olisi ehkä aika panna heidätkin tekemään jotain järkevää, mutta täytyy muistaa monet peräkkäiset vaalitappiot, että heillä ei ole mitään oikeutta vaatia erityiskohtelua.

      Tämä hallitus voi kaatua, mutta sillä on monen äänestäjän tuki takanaan.

      Kaikkein tärkeintä on saada ulos äärimmäisen vihatut, pienen kansanosan kannattamat RKP ja Vihreät!

      Ei ole mitään järkeä, että hallituksessa on henkilöitä, jotka valtava joukko haluasi jopa tappaa.

      Emme tarvitse nyt lisää facebook viharyhmiä, vaan on pantava kolme suurta hallitukseen vaikka väkisin.

      Ei sellaista asiaa olekaan, että sitä ei voisi sopia.

      Saahan sitä nurista, että "teimme tämän vastahakoisesti, mutta kansan edun nimessä oli vain sovittava".

    • Hhhhmmmmmm

      Missä muka sanotaan että suurimman puolueen asema avaa hallituksen oven automaattisesti? SDP, Perussuomalaiset ja Vasemmistoliitto ovat käytönnössä noin 70 - 80% samoilla linjoilla merkittävimmissä asioissa, joten Kokoomus on kantoineen selvästi vähemmistöä. Kokoomuksen linjan kannatus eduskunnassa on selvästi pienempi kuin PS/SDP/VAS-akselin. (KOK emopuolue RKP = 54 paikkaa vs. SDP PS VAS = 95 paikkaa) . Tämän perusteella Kokoomus kuuluu oppositioon...

      • Tiedoksi sinulle

        PS ei ole vasemmistopuolue.

        Jos menee punikkihallitukseen, minä en sitä ainakaan enää äänrstä koskaan.


      • 13
        Tiedoksi sinulle kirjoitti:

        PS ei ole vasemmistopuolue.

        Jos menee punikkihallitukseen, minä en sitä ainakaan enää äänrstä koskaan.

        Sekin parempaa kun kok hallitus ja alv korotus muut ongelmat lisääntyvät.


      • .
        Tiedoksi sinulle kirjoitti:

        PS ei ole vasemmistopuolue.

        Jos menee punikkihallitukseen, minä en sitä ainakaan enää äänrstä koskaan.

        Ethän sinä kokkeli-turo ole Persuja ennenkään äänestänyt...


    • SKP SKP SKP SKP SKP

      SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP SKP

    • 17

      Voisi vaihtua valta juu.

    • Uusi Paras Hallitus

      Onhan se mahtava asia kun Kokoomus jää oppositioon. Tuhon kierre katkeaa ja suuntaus ihmisarvoiseen elämään lähtee käyntiin kaikissa REHELLISISSÄ väestöryhmissä. Esim. ne AHKERAT VÄHÄVARAISET jotka ovat ikänsä tehneet pienipalkkaista työtä PATALAISKOJEN RIKKAIDEN rikastuttamiseksi, saavat nyt ansaitsemana ihmisarvoisen kohtelun. ...ja miljoonat muut tavalliset suomalaiset. Uudesta hallituskokoonpanosta ei voi muuta sanoa, kuin että maan kääntyy rikollisuustaloudesta oikeudenmukaisuustalouteen. Tässä suhteessa Soini on osoittanut periksiantamatonta selkärankaa.

      KAUAN ELÄKÖÖN KOKOOMUS, ...mahdollisimman mitättömänä, pienenä ja voimattomana, kunnes maa lopullisesti vapautuu sen aiheuttmamasta luuydintä mädännyttävästä syövästä.

      • 29

        kokoomus lähtee pois kohta kun kuppa töölöstä.


    • 11

      Kummallista että kukaan ei tykkää kokoomuksesta mutta niitä kuitenkin äänestettiin eniten?!

    • 18

      Nyt vaihtuu kohta uusi hallitus ja siitä tulee sdp ps kepu.

    • Kok etiketti

      Minä juon nytten kahvia ! Köyhät syököön silakkaa, voin antaa heille reseptejä..

    • .

      Kannatan

    • kannatetaan

      Ainoa mahdollinen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      246
      4041
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      127
      2333
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2006
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1481
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      950
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      128
      949
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      857
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      780
    Aihe