Lapsijuopputta tuetaan

Näin se homma etenee

Suurin osa hyväksyy alkoholin ostamisen alaikäiselle.Kaksi kolmesta suomalaisesta hyväksyy alkoholin ostamisen alaikäiselle.

Koukuttaa nopeasti.Lastensuojelun Keskusliiton toiminnanjohtajan Seppo Sauron mukaan alkoholi koukuttaa nopeasti ja voi säännöllisesti ja runsaasti kulutettuna olla vaarallista nuoren terveydelle.

Vaikka suurin osa suomalaisista hyväksyykin alkoholin tarjoamisen alaikäisille, on laki yksiselitteinen asian suhteen.


Sillälailla!Näin se Suomi lähtee uuteen uljaaseen nousuun.Alkoholimainonta on selvästi onnistunut tavoitteissaan koukuttaa jokainen suomalainen vauvasta vaariin niin,että se on vieläpä yleisesti hyväksyttyä.

10

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näin se homma etenee
      • watch´n´learn

        Kun nuorelle ostaa pari sidukkaa malliksi (ne juo lisää kavereitten kanssa), niin vanhemmat voivat hyvällä omallatunnolla korkata omat viininsä ruuan kanssa, ensin oli aperitiivit tietty, jälkiruokakonjakit ja liköörit ja ja sitten seuruslelujuomaa loppuilta. Saunassa jos käytiin, niin siinä ohessa muutama olut tietenkin!


    • ei denso

      Alkohivero tuo valtion kassaan niin paljon rahaa, ettei sen suitsimenen ole yhtään helpompaa kuin polttoaineen 75% vero.

      Karkkiviinat sun muut kivalta maistuvat viinakset on kohdennettu nimenomaan lapsille. Kukaan aikuinen ei niitä juo.

      Tuo on perin hämmästyttävä uutinen, että kaksi kolmesta aukuisesta pitää alkoholin välittämisestä lapsilleen hyvänä hommana. On selvää, että nämä aikuiset ovat jo itse densoja joille viina/kalja maistuu jokaisena päivänä.

      Ja pääseehän lapsista eroon ostamalla heille karkkiviinaa/ mäyriksen.

      Kun alkuun seurasin Jimiltä tullutta Poliisi-ohjelmaa niin lähes kaikki tehtävänsä liittyivät viinaan... lopetin katsomisen.

      Oma tytär vinkui aikansa minua hakemaan hänelle viinaa/olutta noin 16 vanhana. Sanoin asian irti yhdellä kertaa eikä hän sen koommin pyytänyt. Tällä haavaa noin kolmikymppisenä hän on alle kohtuukäytön eli juo ehkä siiderin kerran vuodessa.. itse en koske viinaan/kaljaan koskaan. En ole isommin nipo asian suhteen mutta sen sijaan huolissani alkoholin käytön jatkuvasta lisääntrymisestä.

      • Jumalainenhumalainen

        Verotus kyllä tuo kivasti fyffee lisää valtion kassaan,mutta jos siitä summasta vähennetään kulut mitkä menevät alkoholin tuomiin haittoihin niin jääkö mitään yli? Taitaa mennä aika rankasti pakkasen puolelle vois veikkaa joku humalainen.


      • tjaah...
        Jumalainenhumalainen kirjoitti:

        Verotus kyllä tuo kivasti fyffee lisää valtion kassaan,mutta jos siitä summasta vähennetään kulut mitkä menevät alkoholin tuomiin haittoihin niin jääkö mitään yli? Taitaa mennä aika rankasti pakkasen puolelle vois veikkaa joku humalainen.

        Ei mene pakkaselle. Denso on lopultakin helppo tapaus... yleensä hän lopulta kuolee ja hautauskulut kuntien/valtion kassasta ovat kuokkaa 120 euroa. Sitäkän ei mene jos kuolleella on lähiomasia.

        Bensa ja viina kattavat suuren osan valtion budjetista ja siksi niitä tulee käyttää vaikka sitten lasten kustannuksella.

        Samaa asiaa jankataan tupakista vaikka sen haItat/kustannukset ovat vain murto-osa verosta.


    • nointoimiikylläelämä

      Oikeastaan tuossa tulee sitten 2 vaihtoehtoa eteen: alat deekuksi tai lopetat viinan.

      Minä huomasin että lopetan viinan vaikka sitä oli aina äärettömästi tarjolla.

      Mutta en alkoholista ole luopunut kaljaa otan kyllä :)

      Sitten alkaa itsekin huomaamaan sen että...

      • nointoimiikylläelämä

        Yhtenä aamuna kun vaan heräsin ja taas oli lasillinen 58% alkoholia sängyn vieressä, niin ajattelin: ei tästä elämä paljon edisty... siihen aikaan joo tein aika hyvää kirkasta itsekin, mutta silloin lopetin.

        Satunnaisesti ehkä matkajuomaksi olen ostanut, ehkä alkossa käynyt noin, ehkä kerran vuodessa, pontikkavehkeet heitin roskiin :)


    • nointoimiikylläelämä

      Minulla tuo tosiaan muuttui silloin, sellaiseksi tavalliseksi tissutteluksi, ei huvita viinaa juoda hirveästi, tavallista kaljatissuttelua.

    • Eikö vain?

      Alkoholi ei ole vaarallista. Jos se olisi, niin sitä ei myytäisi laillisesti valtion omistamassa ja ylläpitämässä liikkeessä!

      • juu on se

        Yhtä turvallista kuin kiivetä Everestin huipulle ilman varusteita alasti juotuaan 3 litraa 60% koskenkorva viinaa 12 minuutissa viillellen samalla itseään keittiöveitsellä kaulavaltimon kohdille.

        Eli melko turvallistahan tuo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe