"Katainen on pian historiaa"

Lähde:Aller-Suomi24

6

109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aito raha menee

      Lukivirhe, tuossa puhutaan aidosta asiasta eli käteisrahasta ja se on loppumassa. Katainen sen sijaan on kaikin puolin melkoisen epäaito, puoluekoneiston opetettu toistelija.

    • OIKEE raha takaisin!

      Katainen lähtee, ja käteinen raha palaa takaisin. Niinpäin se pitää ollakin.

      Mulle ainakin tulee ihan persaukinen olo jos ei ole yhtään oikeata paperirahaa lompakossa. Pelkkiä pankin muovikläsyjä ja bonuskortteja ja kuntosalikortteja.

    • Katainen on
      • k v g

        Kenen kannalta paras? Ei kansan ainakaan..


      • Vaarallinen harjoitt

        > Syytä uskoa että Katainen hoitaisi pääministerin tehtävätkin mallikkaasti.

        Silloin kun tuo Financial Timesin artikkeli tehtiin, niin Katainen oli ollut valtiovarainministerinä yhden (1) vuoden ajan. Ei ollut vuodessa vaan *ehtinyt* sössiä vielä kaikkea persiilleen.
        Mutta sitten se alkoi:

        Vuosi Tulot Menot
        -----------------------------
        2007 43,2 40,3
        2008 44,3 43,5
        2009 37,3 46,9 velkaa 10,5 Mrd
        2010 39,1 49,9 velkaa 11,3 Mrd
        2011 42,2 51,2 velkaa 9 Mrd

        Katainen on ottanut kolmessa vuodessa 30,8 mrd € lisää valtionvelkaa. Kutosen matikan miehen keinot euroopan parhaana valtiovarainministerinä osoittautuivat lopulta aika olemattomiksi.

        Katainen on aivan liian häilyvä ja epävakaa poliitikko pääministeriksi. Näkeehän tuon haparoinnin pelkästään hallituksen muodostamisessakin, neljättä versiota ollaan hädissään jo kasaamassa nyt.
        Ei tuollaista harjoittelijaa yksinkertaisesti *saa päästää* pääministerin tuolille näin vaikeassa taloustilanteessa.


    • SuperLator

      Juu ei tarvi enää painaakaan seteliä, näppäilee vaan numeron ruutuun. Minkähänlainen vakuus on, kuka valvoo kuinka paljon näppäillään.

      Oikeesti kulutuskaudella pitäisi ottaa paljon lainaa, tavallaan laina on nykyisin varastettu veronmaksajilta. Veronmaksajahan tässä on maksanut euroakin. Se joka ei ota lainaa jää ainoastaan maksumieheksi myöhemmin. Rakenteellinen putki, että yhteiskunnasta rahoitetaan sekä pankkeja ja yritysmaailmaa.

      Köyhä häviää tässäkin, köyhä ei lainaa saa. Vaikka juuri siellä on se kasvun mahdollisuus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe