Fida on helluntailaisjärjestö

Ei aikuiskasteelle

Kaikki eivät tajua, että kansainväinen kehitysyhteistyöjärjestö Fida on täysin helluntailaisten hallitsema järjestö, ja sen tarkoituksena on käännyttää ja kastaa kehitysmaiden kansalaisia helluntailaisiksi. Helluntailaiset piiloutuvat myös muiden valheellisten nimien taakse, esimerkiksi Katukappelit ovat helluntailaisten pitämiä piilokäännytyspaikkoja.

14

1799

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fidalainen

      Ja mitähän vammaa tällainen toiminta sinulle toisi? Mielestäsi kaikki käännytys on epäeettistä?

    • Sam A.

      Tuskinpa kovinkaan monen ns. helluntailaisen tavoitteena on tehdä ihmisistä helluntailaisia. Eiköhän se ole evankeliumin julistaminen, joka lähettien tavoitteena on. Tietysti Jumalan suunnitelmiin kuuluu myös seurakunta. Millä nimillä näitä seurakuntia sitten nimitetään ja miten ne organisoituvat, se on toisarvoinen asia.

      Mutta tietysti ihmiset haluavat jakaa sitä hyvää, mitä ovat itse kokeneet. Jos ihmisellä on kokemusta Jumalan konkreettisesta toiminnasta, niin varmasti hän haluaa välittää kokemuksiaan myös muille. Ja aikalailla tästä "helluntailaisuudessa" on kyse tai tästä helluntailaisuus on ainakin syntynyt; että Jumala ei ole vain historiassa, vaan myös nykyhetkessä.

    • haukahtelija

      aloittaja on tyypillinen lapsikasteharhainen ja sen vuoksi vihamielisesti mm helluntailaisiin suhtautuva. jokaisessa kirjoituksessaan aloittaja muistaa julistaa vihaansa saamatta rauhaa sielulleen tämän häntä vaivaavan selvittämättömän asian vuoksi.

      • Anonyymi

        Niin.luterilaisia synkkiä virren veisaajia on promille,helluntailaisia karismaatikot muk.luettuna yli 500 miljoonaa.Joten miettikää mikä on lahko,onko se tämän itään kumartaneen lilliputtivaltion nimitys karismaatikoista.


    • L. Kallinen

      Kyllä aloittaja puhuu asiaa. Meillä ruokamarketin pihalla nuori nainen keräyslippaan kanssa keräsi nälkäisille ihmisille rahaa (FIDA). Todellisuudessa raha menee näiden Israelin suurimpina ystävinä tunnettujen helluntailaisten lähetystyöhön.

      Haisee pahalta!

      • voitto nälästä

        >Todellisuudessa raha menee näiden Israelin suurimpina ystävinä tunnettujen helluntailaisten lähetystyöhön.<

        Väitteesi on niin vakavaa valhetta, että sinun pitää pystyä todistamaan se, ellet halua joutua vastaamaan väitteeseesi sisältyvästä herjauksesta.

        Keräyksille tarvitaan lupa ja kerättyjen varojen käyttöä valvotaan poliisihallinnon toimesta. FIDA on ollut erikoisen tarkka sääntöjen noudattamisessa ja tilitysten avoimuudessa. Kaikki on kirkasta ja selkeää. Varat menevät juuri siihen tarkoitukseen, mihin ne ovat tarkoitettukin ja mihin keräyslupa on myönnetty.

        Auta sinäkin nälkäisiä. Herramme Jeesus Kristus voi siten kutsua viimeisessä tilinteossa sinuakin Isänsä siunatuksi, koska kun hänellä oli nälkä, annoit hänelle syödä, kun hänellä oli jano, annoit hänelle juoda. Älä auta palkkion toivossa, vaan ihan vain muina miehinä niin, ettei vasen kätesi tiedä, mitä oikea kätesi tekee. Kuningas sanoo silloin sinullekin: 'Totisesti minä sanon teille: kaikki, mitä olette tehneet yhdelle näistä minun vähimmistä veljistäni, sen te olette tehneet minulle'.
        Matt. 25:40


    • j.t.p.

      Kirjoittaja on SIINÄ oikeassa, ettei ihmisiä pidä "piilokäännyttää". Mitä se sitten lie tarkoittaakaan. Fida on helluntailainen, eihän se ole salaisuus. Päinvastoin asia täytyykin julkistaa, ellei se ole selvillä. Tottakai helluntailiikkeen tarkoitus on julistaa evankeliumia, tavalla ja toisella. Tämähän täytyykin ehdottomasti tuoda esille.

      • Anonyymi

        Johtuukohan tuo aloittajan parku siitä, että luterilaisten vastaava järjestö Kirkon ulkomaanapu, kärsii varojen ja vapaaehtoisten puutteesta?
        Sehän on joutunut irtisanomaan useita työntekijöitään.
        "Kateus vie kalatkin vedestä"!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Johtuukohan tuo aloittajan parku siitä, että luterilaisten vastaava järjestö Kirkon ulkomaanapu, kärsii varojen ja vapaaehtoisten puutteesta?
        Sehän on joutunut irtisanomaan useita työntekijöitään.
        "Kateus vie kalatkin vedestä"!

        Kirkon ulkomaan apu on unohtanut Suomessa asuvien ja ulkomailla asuvien Suomen kielisten kärsimykset . Siksi. Ortodoksikirkon jäsenillä on oma kleptomania .


    • perämela

      Kuinka helppoa onkaan heitellä lauseita ja ajaytusrakennnelmia, joilla ei ole yhtään mitään todellisuuspohjaa, vaan nousee heittelijän omasta tietämättömyydestä ja pahansuopaisuudesta.

      • Anonyymi

        Sitä voi uida Jordan virrassa joka päivä eikä ihminen muutu . Varastelu jatkuu kuin huijaaminen ahneus huoraus . Parannuksen kaste vapauttaa tupakasta niin siirrytään huumeisiin ja nuuskaan. Useimmin myytävä tavara on varastettua. Jonkun toisen asunnosta otettu . Ei ne kaikki ole lahjoitettua. Hengellinen huoruus ja mässäys . Reilumpaa on kun ostat itse leipäsi kaupasta eurolla kuin että varastat. Ostat ale myynnistä t paitasi etkä varasta muiden t paitoja . Opettelet käyttäytymään . Olet kohtelias ja peset vaatteesi. Et tarjoile muille varastettua ruokaa teetä etkä mehua. Palautat mitä huijasit muiden rahoja. Ulkoiset rituaalit ei sua muuta eikä pelasta eikä tupakka vie ketään helvettiin mutta sun varastamat kengät vie .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sitä voi uida Jordan virrassa joka päivä eikä ihminen muutu . Varastelu jatkuu kuin huijaaminen ahneus huoraus . Parannuksen kaste vapauttaa tupakasta niin siirrytään huumeisiin ja nuuskaan. Useimmin myytävä tavara on varastettua. Jonkun toisen asunnosta otettu . Ei ne kaikki ole lahjoitettua. Hengellinen huoruus ja mässäys . Reilumpaa on kun ostat itse leipäsi kaupasta eurolla kuin että varastat. Ostat ale myynnistä t paitasi etkä varasta muiden t paitoja . Opettelet käyttäytymään . Olet kohtelias ja peset vaatteesi. Et tarjoile muille varastettua ruokaa teetä etkä mehua. Palautat mitä huijasit muiden rahoja. Ulkoiset rituaalit ei sua muuta eikä pelasta eikä tupakka vie ketään helvettiin mutta sun varastamat kengät vie .

        Hellari ei pelastu käännyttämällä juutalaiseksi synagogalle ihmisiä päin vastoin . Joka erottaa Jeesuksesta saa myllynkiven . Synagogalla kielletään Jeesus ihmisenä . Kuin moskeijoissa kuin budhassa . Valitse itse varas Juudas .


    • Pikkaset kappelit⛪️⛪️

    • Anonyymi

      Muutoin ei ole mitään väliä käännyttämisellä kun ei vain käännytetä sotakiimaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2987
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      210
      1181
    3. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      128
      1179
    4. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      84
      1173
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      88
      1134
    6. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      1050
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      872
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      25
      765
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      71
      747
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      59
      627
    Aihe