Mitä tarkoittaa autoalan elinkeinoharjoittaja?

Domppa

Otsikossahan tuo kysymys tuli..

Kysymykseni liittyy autoni takuun jatkumiseen ja haluaisin tarkennusta kohtaan:

"Takuu päättyy, jos auton ensi ostaja luovuttaa auton takuun voimassaoloaikana autoalan elinkeinonharjoittajalle, eikä takuunantaja ole jatkanut takuun voimassaoloa."

Kiitos jos joku viisaampi osaa tarkentaa tuota minulle :)

5

145

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oigioejrortjoi

      Tarkoittaisikohan tuo ammattiautoilijaa, esim. taksiautoilijaa, niillehän tulee ehkä kilometrejä tavallista siviilikäyttöä enemmän ja käyttö varmaan muutenkin poikkeaa normiautoilijan ajotavasta, taksia ei liene varaa seisottaa tuottamattomana kovin paljon.
      Oikein jos pilkkua viilaa niin tuon voisi tulkita myös niin että autokorjaamokin on autoalan elinkeinonharjoittaja, takuu päättyy heti kun tuot autosi ensihuoltoon ja luovutat auton merkkihuollon käsiin :D
      Kyllä on taas jokin umpikiero lakimies muotoillut tuonkin pykälän...

    • Domppa

      Kävin tänään pyytämässä että nimiini siirrettäisiin auton takuu, mutta liikkeessä sanottiin, että eivät voi siirtää sitä nimiini, koska auto on ostettu TOISESTA autoliikkeestä.. Alunperin auto on siis ostettu heidän liikkeestään. Tämähän on toisin sanoen ihmisten pakottamista pysymään samassa autoliikkeessä. Uskon, että he ovat tulkinneet juuri tämän kohdan takuuehdoissa näin ja se on heidän mielestään syy hylätä takuun siirto.

      Lisäksi kun tiskin takana ollut mies soitti jollekkin toiselle ihmiselle, niin hän sanoi, että autooni on tehty _huonosti_ huoltoja heidän liikkeissä. Huoltokirjassani on kaikki, paitsi yksi huolto (pelkkä öljynvaihto) on tehty toisessa liikkeessä, sekin kuitenkin merkkihuollossa.

      Aion huomenna soittaa kuluttuja-asiamiehelle ja kysyä sieltä kantaa asiaan, koska mielestäni tämä on kuluttajan rajoittamista. Olisi vaan kiva saada hieman lisäinfoa ja taustaa tähän asiaan :)

    • Kysyn-Vaan-76

      Ihan mielenkiinnosta kysyn, minkä auton takuussa on tällaisia ehtoja? Onkohan kyseessä jonkun korealaismerkin pitkä takuu?

    • Domppa

      Saapasmaan merkin takuu.

    • takuu loppuu

      Autoalan elinkeinonharjoittajalla tarkoitetaan autoliikettä. Tämä asia on tullut esille monenkin merkin yhteydessä esim. Kian pitkien takuiden osalta. Toisin sanoen jos vaihdat ostamasi auton toiseen sen takuuaikana toisessa autoliikkeessä niin yleensä auton takuu päättyy siihen. Alkuperäinen myyjäliike ei halua jatkaa antamaansa ja kustantamaansa pitkää takuuta enää tällaisessa tapauksessa. Useinhan tällainen pitkä takuu ei ole autotehtaan antama kuin kahden - kolmen ensimmäisen vuoden osalta, loput takuun lisävuodet kustantaa suomalainen maahantuoja tai autoliike.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3799
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2944
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1845
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      914
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      754
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      698
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      56
      697
    Aihe