Kaupunginvaltuutettu Thomas Wallgren (sd) on laatinut ehdotuksen parakkiasunnoista helsingin parhaille alueille.
http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/demarivaltuutettu_esittaa_kontteja_kerjalaisten/
"Esitän, että kaupunki tarjoaisi pientä maksua vastaan helposti purettavan ja rakennettavan majoituksen, jossa on juokseva vesi ja sähkö".
Sosiaalitoimi voisi sitten hoitaa tämän pienen maksun, 40 - 50 € neliö parakkien yksityiselle rakentajalle, sekä suorittaa sähkö ja vesimaksut.
Romanikerjäläisille pika-asuntoja
11
87
Vastaukset
- Late Lapista.
Jaahas JAAHAS!
Tällaiset wallgreenit (sd( pitää lähettää heti Siperiaan oppikouluun !
Late Lapista. Järjestys torppaan Ry! - missä mennään
Slummialueita oikein suunnitellaan Suomeen. On tää aika kummallista.
- näitä ehkä?
Tampeeeltala löytyy 30 tuollaista kojua, joita käytetään vain Jouluna.
Noissa on valot, vesi ja lämmitys. Kaupunki omistaa ja vuokraa.- Spekulazi:
Ei Tampereen kojut kelpaa, meneisi Wallgrenin serlkulta kiinteistöbisnes sivu suun, eihän sellainen käy?!
- idiot nation
Ei ole näkynyt tälläistä huolenpitoa suomalaista asunnotonta kohtaan,suomi on varmasti koko universumin vieraanvaraisin kansakunta,loppupeleissä luultavasti se pieni vähäinen joukko alkuperäisväestöä (Siis lue suomalainen)sijoitetaan näihin parakkeihin,ennen lopullista kuljetusta kivityspaikalle?Tämän on Allahi päättänyt suuressa satukirjassaan nimeltään koraani!
- eivät halua maksaa
Kopit ova torilla vain Jouluna.
Nuo Tampreen mökit valmistettiin joulutoria varten.
Tulivat tosi kalliiksi, koska rakennettiin kaupungin omalla puusepänverstaalla.
Kun päätös rakentamisesta tehtiin, niin sovittiin, että puolueet voivat käyttää koppeja kunnallisvaali-eduskuntavaali -Eu-vaali- kampanjointeihinsa keskustorilla korvausta vastaan.
Aamulehdessä kuitenkin on mainittu monta kertaa, että puolueet saavat kopit käyttöönsä ILMAISEKSI!
http://www.penttiteravainen.fi/files/penttiteravainen.fi.kotisivukone.com/vaalitorillakevyt.jpg
- mitäääh
Ei taida suomalaisille asunnottomille olla asiaa noihin?
- Ei ihmisten ilmoille
Parakit Lapin autiomaahan.
- tosi on näin
Ei mitään parakkeja mihinkään. Turistit omin kustannuksin leirintäalueelle.
- Törkeää majoitusta!
En olisi Thomasista uskonut mitä ehdottaa! Hänet olen oppinut tuntemaan sivistyneenä humaanina suvaitsevaisena ihmisenä. Ehdottaa nyt jotakin konttimajoitusta, ei ei!
Mielestäni romanikerjäläiset ovat kärsineet lähtömaissaan jo tarpeeksi, ja joutuneet asumaan ala-arvoisissa paikoissa. Nyt olisi aika kaupungin pitää kiinni alkuperäisestä viimetalvisesta ennakkosuunnitelmastaan majoittaa romanit kaupungin vuokra-asuntoihin! Hätäratkaisuna oli väläytelty sitä, että mahdollisessa asuntopulassa kaupunki vuokraisi tai ostaisi yksityismarkkinoilta lisää asuntoja ja ne annettaisiin romanikerjäläisille. Kriteeri tässä pitäisi olla mahdollisuus parkkeerata autot sekä autottomille hyvät yhteydet julkisilla kulkuneuvoilla.
Mikään kontti tai leirintäalueen nurkka Rastilassa eivät ole humaaneja inhimillisiä ratkaisuja, ne nöyryyttävät kaiken kärsineitä romaneja.
Hannele K.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1413908Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri3533027Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt131937Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa101665Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja41109- 71964
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar38874Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat23821- 69793
- 44784