Romanikerjäläisille pika-asuntoja

helsinkiin..

Kaupunginvaltuutettu Thomas Wallgren (sd) on laatinut ehdotuksen parakkiasunnoista helsingin parhaille alueille.

http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/demarivaltuutettu_esittaa_kontteja_kerjalaisten/

"Esitän, että kaupunki tarjoaisi pientä maksua vastaan helposti purettavan ja rakennettavan majoituksen, jossa on juokseva vesi ja sähkö".

Sosiaalitoimi voisi sitten hoitaa tämän pienen maksun, 40 - 50 € neliö parakkien yksityiselle rakentajalle, sekä suorittaa sähkö ja vesimaksut.

11

86

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Late Lapista.

      Jaahas JAAHAS!

      Tällaiset wallgreenit (sd( pitää lähettää heti Siperiaan oppikouluun !


      Late Lapista. Järjestys torppaan Ry!

    • missä mennään

      Slummialueita oikein suunnitellaan Suomeen. On tää aika kummallista.

    • näitä ehkä?

      Tampeeeltala löytyy 30 tuollaista kojua, joita käytetään vain Jouluna.

      Noissa on valot, vesi ja lämmitys. Kaupunki omistaa ja vuokraa.

      • Spekulazi:

        Ei Tampereen kojut kelpaa, meneisi Wallgrenin serlkulta kiinteistöbisnes sivu suun, eihän sellainen käy?!


      • idiot nation

        Ei ole näkynyt tälläistä huolenpitoa suomalaista asunnotonta kohtaan,suomi on varmasti koko universumin vieraanvaraisin kansakunta,loppupeleissä luultavasti se pieni vähäinen joukko alkuperäisväestöä (Siis lue suomalainen)sijoitetaan näihin parakkeihin,ennen lopullista kuljetusta kivityspaikalle?Tämän on Allahi päättänyt suuressa satukirjassaan nimeltään koraani!


      • eivät halua maksaa

        Kopit ova torilla vain Jouluna.

        Nuo Tampreen mökit valmistettiin joulutoria varten.
        Tulivat tosi kalliiksi, koska rakennettiin kaupungin omalla puusepänverstaalla.

        Kun päätös rakentamisesta tehtiin, niin sovittiin, että puolueet voivat käyttää koppeja kunnallisvaali-eduskuntavaali -Eu-vaali- kampanjointeihinsa keskustorilla korvausta vastaan.

        Aamulehdessä kuitenkin on mainittu monta kertaa, että puolueet saavat kopit käyttöönsä ILMAISEKSI!

        http://www.penttiteravainen.fi/files/penttiteravainen.fi.kotisivukone.com/vaalitorillakevyt.jpg


    • mitäääh

      Ei taida suomalaisille asunnottomille olla asiaa noihin?

    • Ei ihmisten ilmoille

      Parakit Lapin autiomaahan.

    • tosi on näin

      Ei mitään parakkeja mihinkään. Turistit omin kustannuksin leirintäalueelle.

    • Törkeää majoitusta!

      En olisi Thomasista uskonut mitä ehdottaa! Hänet olen oppinut tuntemaan sivistyneenä humaanina suvaitsevaisena ihmisenä. Ehdottaa nyt jotakin konttimajoitusta, ei ei!

      Mielestäni romanikerjäläiset ovat kärsineet lähtömaissaan jo tarpeeksi, ja joutuneet asumaan ala-arvoisissa paikoissa. Nyt olisi aika kaupungin pitää kiinni alkuperäisestä viimetalvisesta ennakkosuunnitelmastaan majoittaa romanit kaupungin vuokra-asuntoihin! Hätäratkaisuna oli väläytelty sitä, että mahdollisessa asuntopulassa kaupunki vuokraisi tai ostaisi yksityismarkkinoilta lisää asuntoja ja ne annettaisiin romanikerjäläisille. Kriteeri tässä pitäisi olla mahdollisuus parkkeerata autot sekä autottomille hyvät yhteydet julkisilla kulkuneuvoilla.

      Mikään kontti tai leirintäalueen nurkka Rastilassa eivät ole humaaneja inhimillisiä ratkaisuja, ne nöyryyttävät kaiken kärsineitä romaneja.

      Hannele K.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      108
      4876
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3972
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1364
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      171
      1361
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe