Mitä mahtaa Demarien kenttäväki tuumata puolueensa puheenjohtajan Jutta Urpilaisen sekavista lausunnoista Yle:lle ja Helsingin sanomille ?
Yle:lle antamansa lausunnon pystyi tulkitsemaan täysin selvästi ettei SDP ole mukana eurotukipaketeissa JOS SDP ei ole mukana hallituksessa.
Seuraavana päivänä Hesarille antamassaan haastattelussa Urpilainen sanookin SDP:n kannattavan kokoomuksen linjaa eurotukipaketeissa myös oppositiossa !
Miten tuollaiseen puoluejohtajaan luottamus säilyy ?
Sanellaanko Urpilaiselle mitä pitää sanoa julkisesti ?
Pelataanko Urpilainen noilla sekavilla päinvastaisilla lausunnoillaan ulos Demarien puoluejohdosta ?
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/112929-hs-jutta-urpilainen-korjasi-yllattavan-lausunnon#comments
Yle:lle antamansa lausunnon pystyi tulkitsemaan täysin selvästi ettei SDP ole mukana eurotukipaketeissa JOS SDP ei ole mukana hallituksessa.
Seuraavana päivänä Hesarille antamassaan haastattelussa Urpilainen sanookin SDP:n kannattavan kokoomuksen linjaa eurotukipaketeissa myös oppositiossa !
Miten tuollaiseen puoluejohtajaan luottamus säilyy ?
Sanellaanko Urpilaiselle mitä pitää sanoa julkisesti ?
Pelataanko Urpilainen noilla sekavilla päinvastaisilla lausunnoillaan ulos Demarien puoluejohdosta ?
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/112929-hs-jutta-urpilainen-korjasi-yllattavan-lausunnon#comments
Vastaukset 24
Vanhimmat
Jutta pelaa hallituspeliä Suomen tulevaisuudella. Toivottavasti se takki on oikeinpäin silloin, kun päätetään Kreikasta, ERVV:stä ja erityisesti EVM:stä, jonka jälkeen muutoksien tekeminen on mahdotonta.
Kovat on panokset Jutalla. Miten tuo vallanhimo voi olla noin törkeää??
SDP menettää kannattajiaan koko ajan lisää, mutta se ei näytä puoluejohtoa haittaavan pätkän vertaa.
Kyllä sinne neuvotteluihin pitäisi mennä asiakylki edellä. Jutankin pitäisi kysyä, että miten ne EU:n herrat ovat niin röyhkeitä, että kehtaavat pyytää nimeä tuollaiseen paperiin!
Vallanhimo sokaisee, se tekee jopa kuuroksi
Kyllä duunarien joukoissa puhutaan melko suoraan sdp:n johdon temppuilusta, valtaosa duunareista antoi äänensä nimenomaan Urpilaisen ennen vaaleja esittämään tiukkaan kantaan portugalin ja muiden tukipakettien osalta. Ei hyvältä näytä nyt kun eukko puhuu mitä sattuu milloinki sopimaan itselleen parhaiten.
Ei ihan mene läpi se Heinäluoman "lemmenloma". On silti nyt senverran kinkkiset ajat suomenmaassa ettei kukaan vastuullinen poliitikko lähde lomailemaan kesken hallituksen perustamisen.
Sattuu tuo "lomailu" niin sopivasti erään toisen kohtaamisen aikoihin...
Bilderberg kokous Sveitsissä 9. - 12.6.
entisestä ala-asteen opettajasta ole puoluejohtajaksi. Hävetköön ja luopukoon virasta.
Hävettää suomen vaihtoehdot pääministeriksi, katainen ja urpilainen.
Maansa myyneet molemmat.
ehdottomasti Eero Heinäluoma, ylioppilas.
Helle ja hammasten kiristely senkun jatkuu "!
Bildeberg kokous hyvä huomio!
Koko sanaa "Bildeberg" en ollut aiemmin kuullut tai siis lukenut ennen kuin tältä palstalta, eli hyvin on salassa pidetty.
Kumma kun ei seiska ja iltasanomat tuosta tee isoja juttuja, on varmasti "kuumaa kamaa"
Urpilainen on kyllä nolannut itsensä ja puolueensa sataprosenttisesti. Säälittää että jotkut uskoivat juhlapuheita ja äänestivät.
Tuskin monikaan enää uskoo olivat demarit hallituksessa tai oppositiossa ! Mikäpä heitä on neuvomaan mutta sen vaan sanon että luottamuksen voi hetkessä menettää mutta sen takaisin saamiseen voi kulua vuosia.
Suomenkansan muisti korkeintaan kaksiviikkoa, miten muuten selitätte aina vaalien tuloksen.
Asia ei nyt aivan tähän liity mutta ikinä en unohda mitä Esko Aho sai aikaiseksi !!!
Entäs nyt, mikä Eu-linja demareilla nyt tulee olemaan kun ovat hallitustunnustelijan asemassa ?
Ota nyt noista selvää enää ?
että saavat Soinin hallitukseen, sitten myönteinen.
PS lähtee punamullasta nopeasti huomattuaan tulleensa kusetetuksi.
Keskusta mukaan SDP ja PS kanssa, keskustan väki on sopivasti hajallaan molempiin suuntiin niin se olisi tasapainottava tekijä hallituksessa.
Sekä SDP että KEPU ovat erittäin EU-myönteisiä puolueita.
Soinille se ei käy.
Kenelle tämä on vielä epäselvää. Tänäänkin Soini sanoi ei Kokoomuskelle JA KEPULLE.
demut ja kepulit kääntelee takkejaan tismalleen siihen malliin mikä niille on edullisinta.
SDP ja Keskusta saavat ainoastaan sillä konstilla äänettäjiensä kannatusta takaisin, jonka ne menettivät Perussuomalaisille, että lähtevät Perussuomalaisten kanssa samalle linjalle Eu:n asioissa, ei mitenkään muuten.
Eihän se edes tiedä mitä puhuu.
Olisi akka puhunut näitä samoja kokoomuksen myötäilyjä ennen vaaleja, niin Persut olisi nyt selkeästi suurin puolue. On äärimmäisen törkeää valehdella kansalle kaikkein tärkeimmissä kysymyksissä ennen vaaleja, ja toimia sitten valtaan pääsyn jälkeen päinvastoin. Tuollaiset törkimykset pitäisi voida eliminoida pois politiikasta, koska he käytännössä ovat huijanneet valheilla ääniä kokoomuksen politiikalle sellaisilta jotka sitä eivät voi mitenkään suvaita. Aika rikollisluonteista touhua. ...Soinin porukka ja vasemmisto ovat enään ainoita jotka puhuvat ja toimivat ennen ja jälkeen vaalien lupaamallaan tavalla.
Te ette ymmärrä poliittista double talkia, mutta Soini on tainnut ymmärtää. Oppositiossa kannatamme EU-linjaa , mutta hallituksessa EMME välttämättä. Tämähän on ollut SDPn sanoma ja vuorohan on siirtymässä Jutalle neuvotella hallituksesta.