Minä annan kaikille rahaa, jotka pyytävät !

Harald Hirmunen

Minä tiedän, että tästä kyhäilemästäni Anna tippiä hallituksesta ei meinaa tulla mitään, koska Soini hanaa vastaan avokätisyyttäni ja sitä, että haluaisin antaa kailille kriisimaille rahaa niin paljon kuin pyytävät. Onhan se vähän kummallista kun samat maat Kreikka, Portugali ja taas Kreikka ja Portugali ovat koko ajan käsi ojossa ja sitä mukaa kun heille annetaan rahaa, niin ne hujahtavat kankkulan kaivoon alta aika yksikön. Tämä on nyt se ongelmani, miksi hallitusta ei saada kokoon, koska olen kuulema ihan liian avokätinen.

Haluaisin, että suomalaiset tulisivat talkoilla mukaan rahankeräykseen näille kriisimaille, että ei tarvitsisi ottaa miljardeja ja taas uusia miljardeja Euroopan pankeilta lainaa, jotka sitten annamme eteenpäin muille maille vierahille.

Voihan se olla, että huomenna saan potkut perseelle, jos vielä availen valtion lompakkoani ja tällä tavalla vaikeutan hallituksen syntymistä milloin kenenkin puolueen kanssa. Mutta onhan tässä vielä aikaa kun ajattelin tuota ensi jouua pitää jonkin sortin takarajana. Silloin kyllä saattaa olla Suomen talous aika pahasti pakkasella ja joudumme lainaa vähäsen Kreikalta. Jos Soini suostuu.

5

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Köyhä ei ymmärrä

      Silloin kun ensimmäistä lainaa oltiin pyytämässä Kreikalta, oli eduskunnassa aivan järjetön show, että Suomella ei ole rahaa siihen. Nyt näitä lainapyytäjiä alkaa olla kuin sieniä sateella ja kaikille sanotaan " Otappa vähän tästä, kyllä me jotenkin pärjätään. "

    • Ja Urpilainen kehiin

      Kyllä se Kataisen hallitusneuvottelumaraton on nyt huomenna päättymässä, se vain näyttää nyt pahasti siltä.

      • Toivottavasti

        Kokoomuksen hallitusneuvottelut keskeytyvät ennen kuin Suomelta loppuu raha.


      • Lentääkö Jyrki ulos
        Toivottavasti kirjoitti:

        Kokoomuksen hallitusneuvottelut keskeytyvät ennen kuin Suomelta loppuu raha.

        Ihan viimeisin tieto on, että kokkareiden, keskustan ja persujen hallitusneuvottelut ei kaatunetkaan vaan niitä jatketaan edelleen.


      • Harald Hirmunen
        Toivottavasti kirjoitti:

        Kokoomuksen hallitusneuvottelut keskeytyvät ennen kuin Suomelta loppuu raha.

        Huomisen jälkeen alkavat viikkotolkulla kestävät Urpilaisen vetämät neuvottelut ja ne päättyvät umpikujaan tuossa heinäkuun lopulla ja sitten vetovastuun ottaa persujen Soini, joka saa hallituksen kokoon viimeistään jouluna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2395
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      835
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      780
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      660
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe