Kirkosta eronneille kirjeitä

http://yle.fi/alueet/turku/2011/06/kirkosta_eronneille_kirje_2653322.html?origin=rss

"Turun ja Kaarinan seurakunnat ovat päättäneet lähettää jokaiselle kirkosta eronneelle kirjeen. Siinä pahoitellaan, ettei toiminta ole vastannut odotuksia ja toivotetaan myöhemmin uudelleen tervetulleeksi kirkon yhteyteen.

Kirjeessä kerrotaan myös, että kirkosta eronnut ei voi tulla kastettavan lapsen kummiksi tai saada kirkollista vihkimistä eikä myöskään automaattisesti kristillistä hautaan siunaamista.

Kirjeen lähettäminen koettiin tärkeäksi, sillä Turussa ja Kaarinassa kirkosta erosi voimakkaan keskustelun myötä viime vuonna ennätysmäärä eli noin 3900 henkilöä. "

Ovat sitten Turussa ja Kaarinassa nyt havahtuneet tuohon että jäsenet vähenevät vähenemistään.

Tuo tapa jolla asiat kerrotaan kiinnitti kyllä vähän huomiota. Tuossahan ei esimerkiksi kerrota sitä että jos pariskunnasta toinen edes kuuluu kirkkoon niin pari voi saada avioliiton siunauksen joka on käytännössä sama kuin vihkiminen, pienellä erolla vain.

Kummiudesta olen kuullut vaihtelevia käytäntöjä. Siitä kaiketi pidetään kiinni että yksi tai kaksi kummia kuuluu kirkkoon, mutta näiden lisäksi voi olla useampia kummeja ja papista riippuen heiltä on voitu vaatia tai olla vaatimatta kirkon jäsenyyttä.

Ja hautaan siunaamistako ei automaattisesti saa jos ei kuulu kirkkoon? Olisin todella huojentunut jos tämä todella olisi oikeasti näin, mutta tästäkin on ymmärtääkseni vaihtelevia käytäntöjä...

No, eihän tuossa suoranaisesti valehdella, lähinnä vain annetaan ymmärtää asioiden olevan paljon huonommin kirkosta eronneella kuin ne oikeasti ovat. Jos siis kirkosta eronnut vielä haluaisi kirkolta jotain palveluja. Näinhän ei välttämättä edes ole - kirkosta eronnut voi kokea ettei kaipaa kirkolta mitään palveluksia sen jälkeen kun on sen oven sulkenut.

4

333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Avovaimolleni tuli samanlainen lappu postista eroamisensa jälkeen. Oulussakin näemmä eroaalto huomattu.

    • Pohdiskelen..

      Tuo hautaansiunaus on vähän kinkkinen juttu. En itse ole ihastunut ajatukseen, että haudalleni tulee pappi palkkatyöläisenä. Toisaalta hautaansiunaamiseni saattaisi olla vanhemmilleni (jos kuolen ennen heitä) tärkeää ja sielunhoidollista.

      Tässä on luultavasti taas kerran kirkolta bisnesidea takana mietittynä: Suurin yksittäinen syy kuulua kirkkoon on hautaansiunauksen saaminen ja ihmiset maksavatkin kirkollisveroa vähän kuin henkivakuutusta. Aika moni luulee, että siunauksesta saa bonuksia taivaan portilla. Lisäksi etenkin moni vanha ihminen taitaa luulla, että haudan saa vain maksamalla kirkollisveroa.

      Kirkon näkökulmasta on erikoista se, että kirkko itse pitää hautaansiunaamista sieluhoidollisena toimituksena. (Kirkko pitää itse asiassa koko hautaustointa sielunhoitona, mm. hyvin hoidetut hautausmaat ovat kirkon mukaan sielunhoitoa.) Jos siis omaiseni kuuluvat kirkkoon ja minä en, mutta suostun (vaikka pitkin hampain) huolimaan papin haudalleni, niin eikö pappi silloin tee väärin omaisiani kohtaan, jos hän kieltäytyy minut siunaamasta? Kuinka kirkko siis voi väittää hautaansiunaamista sielunhoidoksi, jos se kuitenkin kieltäytyy sitä sureville antamasta?

      Tällaista pohdiskelua, taitaisi kuulua pikemminkin tuonne Kirkko kuulolla -palstalle. Ymmärrän kyllä, että esim. ateisti voi ajatella siunaamisesta niin, ettei sitä missään tapauksessa halua.

    • Pohdiskelen..

      Huvittavaa tuossa Turun ja Kaarinan kirjeessä on, että se päättyy kirkkoherran siunauksen toivotukseen :-D

    • Kirkon kortit

      ”No, eihän tuossa suoranaisesti valehdella, lähinnä vain annetaan ymmärtää asioiden olevan paljon huonommin kirkosta eronneella kuin ne oikeasti ovat.”

      Kirkko on aina pelannut kaksilla korteilla:

      - Rivien välistä se antaa ymmärtää, että palveluista pitää maksaa (kirkollisvero).

      - Toisaalta kirkko rummuttaa olevansa kansankirkko, joka tarjoaa kaikille kaikkkea ilmaiseksi.

      Riippuu tilanteesta, kumpaa korttia kirkko pelaa.

      Pikkuhiljaa kirkko ilmeisesti alkaa muuttaa palvelujaan ei-jäsenille maksullisiksi (kerhot sun muut). Se ei enää haluakaan olla samalla tavalla kaikkien kirkko kuin ennen.

      Olihan se toki helppoa olla kaikkia samalla lailla palveleva ”kansankirkko” silloin kun kirkkoon kuuluivat kaikki paitsi pari ateistia, jotka eivät palveluja missään tapauksessa edes halunneet! :D

      Nyt yritystä tukee ”vain” 80% kansasta, joten köyhä kirkko miettii kuumeisesti, millä pitää loput maksajat. Osatotuuksia kirkko on hyvä kertomaan, se näköjään ilmenee taas tuossa kirjeessä. Samaa osatotuuksien kertomista saa päivittäin ihmetellä myös tuolla jo mainitulla ”Kirkko kuutamolla” -palstalla, koskien mm. hautaustointa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      84
      6014
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      318
      5096
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2648
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      46
      2588
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1822
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1659
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      108
      1471
    9. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    10. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1392
    Aihe