muilla ristikumivetoa hampaissa??

onko muilla ollu sellasta ristikumivetoo hampaissa, joka siirtää hampaita oikeaan asentoon (hammasrautojen kanssa tai ilman)? mä saan vissii jossai välisssä sellasen, ja en missää nimessä aijo koulussa yms. käyttää sitä, ku näyttää, et ois sylkivana ylä- ja alahampaiden välissä - siis jos nauraa/ puhuu sillee, et suu on leveesti auki..:D ei ehkä kaikilla näytä, mut vois kuvitella ja mitä nyt oon youtubessa nähny jtn videoita.. voiko sitä kumivetosysteemiä käyttää vaa esim. yöllä ja kotona????? :)
71543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

No just, joo. Jos et aio käyttää, niin turha edes aloittaa. Ei se purenta itsestään muutu, jos et vetoa pidä. Vetoa pitäisi pitää 24h, otetaan pois ainoastaan,kun syödään ja pestään hampaat.

Äänestä

noiden ristuikumivetojen tarkoitus on siirtää hampaita nopeasti. eli jos käytät niitä säännöllisesti ja tunnollisest ikesän ajan, pääset niistä ristikumivedoista eroon koulujen alkuun mennessä. jos taas käyttö on vähän niin ja näin, saat vvedot takuulla riesaksesi kouluun

Äänestä

jossain välissä varmaa pakko kuitenki ottaa, että oikomishoitoa voi jatkaa - hammasraudat nimittäin suussa.. nooo, se on sen ajan murhe, kyllä kai siihenki tottuu :) tai sitte piän sitä kumivetosysteemii omin oikeuksin, oman aikataulun mukaan :pp

Äänestä

^Eipä ole hoidosta hyötyä, jos silloin tällöin kumivetoa pitelet. Silloin jää hampaat vinksalleen, eikä ketään aleta väkisin oikomaan. Ei sitä hoitoa turhaan tehdä, jos mitään muutosta ei tapahdu. Omatpahan on hampaasi!

Äänestä

oli , ja oli takahmpaissa, niin kukaan ei huomannut. en todellakaan suosittele käyttämättä jättämistä! itselläni on aina ollut aivan järkyttävät purentaviat, ja sanon vaan että jos niille ei tee mitään niin ne saattavat vain pahentua, ja se ei todellakaan ole mukavaa! pysyvät raudat sain lukion ekalle mentäessä . mutta toimivat myöskin nopeasti nyt 2 vuotta myöhemmin on jäljellä enää retentiolevy ja hampaat ovat todellakin suorat

Äänestä

mitä eroa tolla kumivetojutulla ja yöraudoilla on tuloksien suhteen? kumivetojuttu vissii on kuitenki nopeempi, vai? oon yksityisellä, ni luulis valinnan varaa kuitenki olevan, jos eri vaihtoehtoja vaa on tarjolla - hinta voi tosin olla eri.
mut jos pitää sitä kumivetojuttua tunnollisesti yöt ja päivästä sen osuuden ku on kotona (24h-n.8h=n.16h), ni toimiikoha se silti, ees pitemmällä aikavälillä?

Äänestä

Sitä pitää käyttää 24h, ellei hammaslääkäri sano muuta. Itselläni oli ristikumiveto, mutta ei enää ja se oikeasti auttaa jos sitä pitää tunnollisesti kokoajan paitsi hampaitten pesun ja syönnin ajan

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertokaa, please! kirjoitti:

onko muilla ollu sellasta ristikumivetoo hampaissa, joka siirtää hampaita oikeaan asentoon (hammasrautojen kanssa tai ilman)? mä saan vissii jossai välisssä sellasen, ja en missää nimessä aijo koulussa yms. käyttää sitä, ku näyttää, et ois sylkivana ylä- ja alahampaiden välissä - siis jos nauraa/ puhuu sillee, et suu on leveesti auki..:D ei ehkä kaikilla näytä, mut vois kuvitella ja mitä nyt oon youtubessa nähny jtn videoita.. voiko sitä kumivetosysteemiä käyttää vaa esim. yöllä ja kotona????? :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu