Mitä mieltä olette tällaisesta, että tilataan jotakin halvemmalla ulkomailta ihan vaan tarkoituksena myydä se sitten kotimaassa kalliimmalla eteen päin? Voiko tällä tavalla näin yksityishenkilönä saada tienattua vähän ylimääräistä ja minkälaisilla tuotteilla tämä onnistuisi parhaiten?
Osta ulkomailta halvalla, myy Suomessa kalliimmalla?
....................
1618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Normaalia liiketoimintaa.. Yksityisenäkin tulisi maksaa verot.
Myös kyseenalaisempaa toimintaa harrastetaan paljon. Eli tilataan tuote ulkomailta vasta kun sen joku ostaa. Tilaus suoraan ulkomailta ostajan osoitteeseen. Näin voi pitää myynnissä isoakin määrää tavaraa, eikä tarvitse itse koskaan omistaa tavaraa.
Huutonetissä kannattaa varoa näitä. Tuote voi tulla ulkomailta, vaikka sijainnissa lukisikin Suomi. Toimitusajat voi olla mitä tahansa. Jos lähetyksessä tulee jokin ongelma, niin se jää sitten helposti ostajan selvitettäväksi.