USA on ihana!

http://www.tdcj.state.tx.us/stat/executedoffenders.htm
Meidän oikeamielisten mielestä se on ihannevaltio.
977
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olen aina ihaillut USA:ta ja tälläisten paskojen hoitamista ja voitaisi ottaa mallia.

Kaksoistornien iskun jälkeen kiehuin itsekin siihen malliin että olisin ampunut ensimmäisen Allahia huutavan persevaon.

Ikävä että perhetilanne pitää minut täällä suomessa sillä muuten Cruisailisin pitkin jenkkilää. Hieno maa täynnä hienoja juttuja ja uskomattomia ihmisiä.

God bless USA

Äänestä
  • Mikkosen Timon pieni poikakin aikoo tulla koulusurmaajaksi. Se on miehistä puhetta pikkuiselta.

    Äänestä

  • Tot ta! kirjoitti:

    Mikkosen Timon pieni poikakin aikoo tulla koulusurmaajaksi. Se on miehistä puhetta pikkuiselta.

    Missä luuraa Hitman-1?

    Äänestä

  • Isrelissako? kirjoitti:

    Missä luuraa Hitman-1?

    Myrskylässä tietty

    Äänestä

  • Kyllä häkki heiluu jenkeissä aivan eri tahtiin kuin "rikollisten paratiisissa" (Heikki Lampelan käyttämä termi) Suomessa.

    Kaiken saa myös polttaa ilman että joutuu vankilaan.

    Uskomatonta...

    Äänestä

  • HAJ HAH HAH HAH HAH HAH HAH HAAAAA!

    Äänestä

Ihmisoikeusaktivistit ympäri maailmaa ilmaisivat paheksuntansa maanantaina, kun yksi internetin suosituimmista Syyrian tapahtumia raportoineista blogeista osoittautui huijaukseksi.

Edinburghin yliopistossa Skotlannissa opiskeleva 40-vuotias amerikkalainen Tom MacMaster kirjoitti helmikuusta alkaen A Gay Girl in Damascus -blogia, jossa hän esiintyi Damaskoksessa asuvana lesbonaisena Amina Abdallah Arrafina.

Blogissaan hän raportoi Syyrian kansannousun tapahtumia ja otti kantaa homojen oikeuksiin.

Vyyhti alkoi selvitä, kun MacMaster väitti blogissa, että Arrafina oli pidätetty.

Epäilykset väitteen aitoudesta alkoivat levitä ja sunnuntaina MacMaster tunnusti huijauksen. Lukijat olivat jo ehtineet muun muassa perustaa Facebook-ryhmän, joka vaati naisen vapauttamista.

MacMaster sanoo olevansa pahoillaan huijauksestaan ja toteaa halunneensa vain kiinnittää huomiota Syyrian tapahtumiin ja ihmisoikeusrikkomuksiin. Lukijat ja aktivistit ovat tyrmänneet perustelut toteamalla, että huijaus saattoi aidotkin kertomukset epäilyksen alaisiksi. Eräs damaskoslaisbloggaaja vastasi pahoitteluun, että huijaus ehti jo vahingoittaa monia.

–Olisin voinut joutua todelliseen vaaraan mielikuvituksen tuotteen vuoksi, sillä olin alkanut tutkia Aminan pidätystä. Anteeksipyyntöäsi ei hyväksytä.

Äänestä

LA Times: Irakin jälleenrakennusrahoista saattoi tulla USA:n suurin ryöstö

julkaistu tänään klo 07:49, päivitetty tänään klo 07:50




Irakin jälleenrakennukseen tarkoitetut 6,6 miljardia dollaria eli 4,5 miljardia euroa on saatettu varastaa, kertoo sanomalehti Los Angeles Times. Rahat lennätettiin Irakiin käteisenä. Kuuden vuoden tutkimusten jälkeen asiaan ei ole saatu selvyyttä.


Presidentti George W. Bushin hallinto lähetti rahaa 100 dollarin seteleinä noin 20 lennolla vuonna 2004. Yhteensä rahaa vietiin 12 miljardia dollaria.

Nyt Pentagon ja Irakin hallinto ovat päättäneet tutkimukset rahojen katoamisesta. Ensimmäisen kerran on nostettu esille, että osa tai kaikki rahoista on kenties varastettu, eikä kyseessä olisikaan esimerkiksi virhe kirjanpidossa. Kyseessä voi olla Yhdysvaltain historian suurin ryöstö.

Mysteeri nolottaa Pentagonia ja on haitannut Yhdysvaltojen Irakin suhteita. Irakin hallinto on uhannut Yhdysvaltoja oikeusjutulla. Rahoja vastaan Irak on muun muassa myynyt öljyä.

Lentojen jälkeen rahoja säilytettiin Bagdadissa Saddam Husseinin entisessä palatsissa ja Yhdysvaltain tukikohdassa, sittemmin niitä jaettiin Irakin ministeriöille.

Yhdysvaltain viranomaisilla ei kuitenkaan ollut aikaa tarkkaan valvontaan. Viranomaiset ovat muun muassa tunnustaneet, että miljoonia dollareita säilytettiin juuttisäkeissä.

Pentagon on vakuuttanut kuuden vuoden ajan, että se voi selvittää rahojen katoamisen, jos se saa siihen riittävästi aikaa. Toistuvista yrityksistä huolimatta asiakirjoja tai itse rahoja ei ole löydetty. Syyllisisiksi epäiltyinä ovat niin amerikkalaiset kuin irakilaiset.


YLE Uutiset

Äänestä

Onpas rassistinen listä. Ihonväri, rikokset ja naamakin näytetään noin vaan. Onneksi Suomessa ei olla noin rassistisia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mysrskylän Timo tee kirjoitti:

http://www.tdcj.state.tx.us/stat/executedoffenders.htm
Meidän oikeamielisten mielestä se on ihannevaltio.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu