Asuntoautossa ei ole turvavyöpakkoa!

Karavaanarisetä.

Elikkä kun matkustatte asuntoautolla muu kuin kuski ei tarvii pitää vyötä kiinni.
Voi tehdä ruokaa ja pelaa pelejä ajon aikana.

Voitte nukkua sängyssä ja jalotella käytävässä. Jos ette usko niin katsokaa MTV 3;n karavaanarit ohjelma.

MTV 3;n ohjelmapäällikkö pitäis hirttää munista jos häneellä sellaiset on kun tuollaista ohjelmaa näyttää teeveessä!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

19

4735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mat Kustaava

      Mä ainakin keitän perunoita samalla kun mennään motarilla, ei aika ole tuhlattavaksi tehty. Siinä kiehumisen aikana ehtii hyvin pyyhkiä pölyt, vaihtaa lakanat ja imuroida. Ehtii sitten perillä keskittyä olennaiseen. Tosin joskus avaan pullonkin jo matkalla.

    • 1 kerta riitti

      Joopa joo, siinä se Mtv 3 porukka hillui autossa ajonaikana miten vaan. Ohjelma on täysin perseestä en aio katsoa enään yhtäkään jaksoa niitä ääliöitä, jotka ohjelmassa on pääosissa, juorutaan vielä asiakkaistakin.

    • bahhy

      Älkäähän nyt hermostuko! Kyllä kyseisen ohjelman tekijät heräävät, kun ohjelmaa matkineet nuoremmat aloittelevat karavaanarit ajavat vaikka nokkakolarin ja takana vöittä olijat surmaavat kuljettajan sinkoutumalla tämän niskaan!

      Tuollaisestahan voisi vaikka nostaa syytteen ohjelman tekijöitä kohtaan, jos nyt ei tosiaan jollain olisi järkeä päässä vyöasian suhteen...

    • herranpieksut

      No et kai voi olla tosissasi että MALLIA PITÄISI NÄYTTÄÄ TV:SSÄ miten eletään? On kai sitä pahempaakin nähty, lonkalta heitän vaikka muinaisen Poliisi TV:n.

    • suurrikollinen

      Tehkää idiootit rikosilmoitus. Mitä te itkette? Eihän heidän vyöttömyytensä teitä tapa. Ei edes vahingoita.

      Ihme vikisijöitä

    • eho

      Todella järkyttävää ja vääristynyttyä tietoa karavaanarina liikkumisesta.Ajon aikana ei todellakaan liikuta autossa vapaasti ja olla ilman turvavöitä.Toivottavasti ohjelma edes jatkossa tulee näyttämään mitä karavaanarina liikkuminen todellisuudessa on.Tässä ohjelmassa hypitään paikasta toiseen.Tämän ohjaaja ei tiedä karavaanarin liikumisessta yhtään mitään.

    • Liikkuva kokki

      Se pernojen keittäminen motarilla on kuitenkin sallittua. Sitten kun poiketaan ABC asemalla hakemassa halpaa grillimakkaraa on pernat kypsiä. Sitten perään kiitos herra ruuasta jee.

      • Perunoita keitettäessä on muistettava välttää äkkipysähdyksiä jotta kuuma vesi ei lennä niskaan perunoineen.

        On siis niin typerästi laadittu ohjelma joka antaa kumman kuvan karavaanareista. Olen tosin vasta 13 vuotta harrastanut mutta en tunne itseäni tuosta joukosta.


    • älyätkö

      Meidän ensimmäisessä asuntoautossa ei ollut turvavöitä kuskillekaan, saati sitten matkustajille. Oli -65 mallinen linja-auto. Autolla liikuttiin 10000-15000 km vuodessa, 6:na kesänä.

      Seuraavaksi oli tehdastekoisia matkailuautoja muutamia, jossa oli turvavyöt vain etupenkkiläisille. Vanhemmissa kiinteät vyöt, uudemmissa jo rullavyöt.

      Nykyisessä matkailuautossa on vyöt 6:lle, vaikka auto on rekisteröity 8:lle. Pitkällä sivusohvalla saa matkustaa 2 henkilöä, eikä ajosuuntaa sivuttain istuville saa olla turvavöitä.

      • Herra ylituomari.

        Näköjään on kaksi turvallista tapaa matkustella suomessa, toinen on asuntoauto joka on tehty styroxilta ja toinen on taksi. Taksi sen takia että siinä ei kuski tarvii pitää vyötä kiinni ja kakarat ei tarvii turvaistuinta!


      • Paksapuhettea

        Paskapuhetta. Sivuttain istuvilla jos on katsastetut turvavyöt, saa pankillä istua vyöt kiinniteetynä ja vielä ajon aikanakin. Uusinmmpii ei toistaiseksi tätä mahdollisuutta myönnetä. Siispä asia asiana...


      • sviduilija
        Paksapuhettea kirjoitti:

        Paskapuhetta. Sivuttain istuvilla jos on katsastetut turvavyöt, saa pankillä istua vyöt kiinniteetynä ja vielä ajon aikanakin. Uusinmmpii ei toistaiseksi tätä mahdollisuutta myönnetä. Siispä asia asiana...

        "Paskapuhetta. Sivuttain istuvilla jos on katsastetut turvavyöt, saa pankillä istua vyöt kiinniteetynä ja vielä ajon aikanakin. Uusinmmpii ei toistaiseksi tätä mahdollisuutta myönnetä. Siispä asia asiana... "

        Minua kiinnostaa kovasti nähdä auto, jonka sivusohvalla on poikkittain istuvia varten hyväksytyt turvavyöt. Anna sellaisen auton rekisterinumero.


    • teiden ruhtinas

      Ei ole kyydissä vaarallista, kun on kuski joka osaa ajaa. Meikäläinen on 15 kesää viettänyt leirintäalueella ja siis fantastinen kuski.

    • Hyymer

      Kyllä meilläkin ollaan matkailuautossa välillä ilman vyötä, mm. wc:ssä käydään monesti ajonaikana, mutta etupäässä tietenkin pyritään, että kaikki ovat turvavöissä. Joskus olen myös päästänyt lapset illalla/yöllä ajettaessa nukkumaan sänkyyn ettei tarvitse röhnöttää väsyneenä penkillä. Onhan tässä tietysti omat riskinsä, mutta täytyy ajella mahdollisimman varovasti, ja onhan matkailuautolla sentään turvallisuutta tuova painoetu kun se painaa kolmen tavallisen henkilöauton verran.

      Ja toisaaltaan, ajetaanhan moottoripyörääkin ilman turvavöitä ja kolaritilanteessa pientareen kivet ja männyt ovat taatusti ajovarusteista huolimatta yhtä tuhoa aiheuttavia kuin m-auton rakenteet.

      • Karavaanarisetä.

        Elikkä mitä teet kun joku tulee kolmion takaa eteesi yllättäen ja vedät kunnon kolarin?
        Onko vielä lapset nukkumassa vai onko ne menossa Monosen ruumisautossa kirkon kylmähuoneseen?

        Ei se asuntoauto niin turvallinen ole vaikka massaa onkin yli 3000kg! Pari vuotta sitten näimme Lyypekissä kun asuntoauto oli metsässä ja muuta ei ollut jäljellä kun alusta ja neljä rengasta, kaikki muu oli ympäri metsää!

        Mutta onhan se tietysti tärkeämpi että kakarat ja akka saa mellastaa rauhassa ajon aikana kun että turvallisuus olisi taattu?


      • jrjrrrrrrrrrr

        No jeesus pelastaa, kun suihkusta munasiltaan lentää kolarissa pihalle


      • ?????
        Karavaanarisetä. kirjoitti:

        Elikkä mitä teet kun joku tulee kolmion takaa eteesi yllättäen ja vedät kunnon kolarin?
        Onko vielä lapset nukkumassa vai onko ne menossa Monosen ruumisautossa kirkon kylmähuoneseen?

        Ei se asuntoauto niin turvallinen ole vaikka massaa onkin yli 3000kg! Pari vuotta sitten näimme Lyypekissä kun asuntoauto oli metsässä ja muuta ei ollut jäljellä kun alusta ja neljä rengasta, kaikki muu oli ympäri metsää!

        Mutta onhan se tietysti tärkeämpi että kakarat ja akka saa mellastaa rauhassa ajon aikana kun että turvallisuus olisi taattu?

        No mita helvatun hyötyä siintä vyöstä sitten on Karavaanisetä jos penkistä tulee kolarissa heittoistuin.Onko mukavampi kantaa Monosen kyytiin ku on köytettynä penkissä joka on lentänyt jokusen metrin??


      • Karavaanarisetä.
        ????? kirjoitti:

        No mita helvatun hyötyä siintä vyöstä sitten on Karavaanisetä jos penkistä tulee kolarissa heittoistuin.Onko mukavampi kantaa Monosen kyytiin ku on köytettynä penkissä joka on lentänyt jokusen metrin??

        Niin tuo tapaus oli kyllä " ääripää " mitä voi sattua! Kai sinä sen ymmärsit?


      • ei heittoistuin
        ????? kirjoitti:

        No mita helvatun hyötyä siintä vyöstä sitten on Karavaanisetä jos penkistä tulee kolarissa heittoistuin.Onko mukavampi kantaa Monosen kyytiin ku on köytettynä penkissä joka on lentänyt jokusen metrin??

        Ne turvavyöt ja istuimet pitää olla säädösten mukaan kiinnitetty tukevasti alustaan niin, että eivät lennä minnekään matkailuautoista. Siksi esim. itse vain johonkin paneeleihin kiinniteltyjä turvavöitä ei hyväksytä katsastuksessa. Pitää olla hyväksytyt metallirakenteet. Kori voi hajota ympäriltä mutta istuimet pysyvät uusissa autoissa paikallaan. Vanhemmat autot ovat asia erikseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      2952
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2621
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2584
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      100
      2226
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2084
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      331
      1846
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1546
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1178
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1165
    Aihe