Ei hyökkäysvoimat. lähinnä totaalikieltäytyjille sanon tämän. Ja sodassa siviiliammatteja tarvitaan myös, että en hauku jos sivari on. Sodat ovat johtuneet yleensä siitä, että toisen kulttuurin mielikuvitus olento on mukamas se oikea tai että joku luo hömppä kommunisti/natsi mitä lie aatteen ja koittaa vallata maailman. Suomihan se on vain yrittänyt puolustaa "hyvin" rakennettua yhteiskuntaa"(tokihan sitä kaikkea paskaa on tässä maassa), mutta niinkuin yleisesti ilmainen terveydenhuolto, perusturva, koulutus jne. N-liitossa olisi kuule hippitotaali istunut kadulla kuolemassa kuin täällä Suomessa saat kummiskin perusturvaa, jolla elää (onse vähän mutta itsekkin pari kertaa turvautunut niin ei kovin hääppöstä, mutta kyllä sillä elää) ja tähän loppuun oikeinkirjoitus ei ole taitoni : )
Se on Puolustusvoimat
Inttiinmenoskohta
4113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kummasti vaan ainakin toisessa maailmansodassa suomalaiset hyökkäsivät Neukkulaan heti kun vain sopiva tilanne tuli. Puolustusvoimat ja potaskaa... ihan yhtälailla hyökkäisivät tulevaisuuden sodissakin jos vain tilaisuus avautuisi.
Niin tottakai vastahyökätään, että ei ajauduta liikaa omien rajojensa sisään. Ei Suomi kummiskaan sotaa aloittanut.
jatkosota alkoi siitä että neuvostoliitto pommitti suomea minkä jälkeen suomi hyökkäsi
Operaati Barbarossa eli saksan hyökkäys n-liittoon oli suomen sotilas ja valtioeliitin tiedossa. Suomen osuus saksan rinnalla lyötiin lukkoon toukokuun lopulla -41. Ulkoasiainministeriön Pakaslahti oli tarkkana jotta suomen hyökkäyssota saksan rinnalla naamioitaisiin puolustustaisteluksi. Lueppa kirjastossa sanomalehti Keskisuomalainen 24.6. 2011 sivu 15.