http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/hu_romaninaisille_lisarahaa_romanihameen_ostoon/ Voi aikoja voi tapoja...
Mannemuijat saavat rahaa hameisiin...
12
125
Vastaukset
- Malmin Mannet ry
KUKA perustaa kansanliikkeen jolla ruvetaan KAIKKI HAKEMAAN "kansallispuku" rahaa Helsingin kaupungilta.Ensimmäinen kieltävä päätös rikkoo TASA-ARVOLAKIA vai......?????### Helsingin kaupunki myöntää toimeentulotuen piirissä oleville romaninaisille täydentävää toimeentulotukea romanihameen hankintaan, kertoi Helsingin Uutiset keskiviikkona.
Sosiaaliviraston päällikkö Leila Palviainen kertoi Helsingin Uutisille, että 410 euron suuruinen vaateapu myönnetään nimenomaan romaninaisen hameeseen, ei muihin romaniasuihin.
Kyse on toimeentulotuen täydentävästä osasta, jonka myöntämisperusteet määritellään sosiaaliministeriön valtakunnallisissa ohjeissa.
Ohjeen mukaan tuki myönnetään, mikäli henkilön vaatemenot ovat tavanomaista kalliimmat, eikä toimeentulotuen perusosa riitä kattamaan menoja.
Korkeimman hallinto-oikeuden linjauksen mukaan puku on osa romanikulttuuria. Erikoistukea voi hakea kerran vuodessa.###- Kysymys ??
"Helsingin kaupunki myöntää toimeentulotuen piirissä oleville romaninaisille täydentävää toimeentulotukea romanihameen hankintaan, ".......Siis KAIKKI romaninaiset saavat hametukea vai onko joku romaaninainen joka ei OLE toimeentulotuen piirissä ????
- työ tön
Missä tai kuka niitä kolttuja tekee? Ei niitä missään Prismassa myydä, alkaisin ompeleen niitä, kun olen työtön pukuompelija, ja vaatetusteknikko
- roope-ankka
Onkos kukaan huomannut kertoa Romanian ja Bulgarian" heimolaisille uutta raha-automaattia.." Sehän olis jo matkalippu 300e hame 410e= 710e ilmaista rahaa verottomana.
- tekoja-
Miksette tee kantelua oikeusasiamiehelle.
http://www.oikeusasiamies.fi/Resource.phx/eoa/index.htx- Näkövammaiset
Näkövammaiset vs.romanit
Opaskoiran käyttäjälle maksettavan huoltokulukorvauksen alentaminen
15.6.2011 Dnro 3535/2009 - fb-jllh
Kantelun teosta voi keskustella oikeusasiamiehen kanslian neuvontalakimiehen kanssa puhelimitse tai henkilökohtaisesti.
Neuvontalakimies palvelee klo 9 - 11 ja 12 -15, puh. (09) 4321 (eduskunnan vaihde).
Neuvontalakimies ei voi ennakoida kantelun lopputulosta. Kantelun tutkiminen käynnistyy vasta, kun kirjallinen kantelu on tullut vireille.
Kantelusta tekee päätöksen oikeusasiamies tai apulaisoikeusasiamies.
Ennen kantelun tekoa kannattaa monissa tapauksissa ottaa yhteyttä suoraan siihen viranomaiseen, joka on mielestänne toiminut lainvastaisesti. Ongelma voi ratketa nopeasti jo näin.
- HAKU RY
MITÄ JOS " KANTIS " KÄY KYSYMÄSSÄ/HAKEMASSA SAMAA.......
- kjljlkjlkj
Minkähän kansallispuvun mä nyt keksisin..
no eikös verkkarit, t-paita ja lippis ole aika kansallispuku perusvalkolaisille, siitä vaan harkinnanvaraista erityislisää hakemaan- hery56
älä unohda tuulipukua ja tennis-sukkia
- jk,.
vai niin
- flsifhlsafuasgflo
Joo no eipä saa valkolainen sieltä mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754537Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1423473Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691921Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1181035
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.129950- 55925
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837