Työeläkkeet leikattava 20 prosenttia.

Työeläkeleikkuri

Suurten ikäluokkien työeläkkeet ovat kestämättömiä.
Eläkkeitä on leikattava minimissään 20 prosenttia mieluummin 30 prosenttia.
Yhden eläkeläisen eläkkeeseen menee kolmen neljän pienipalkkaisen koko verokertymä kuukaudessa ja se onb todellakin kansantaloudellisesti kestämätöntä.

21

262

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomi nousuun

      Ne käy vielä töissäkin eläkkeen lisäksi ja vie nuorilta työt.
      Ahnetta sakkia joka tulevaisuudessa alistetaan lypsylehmiksi. On pakko tai suomi tuhoutuu sillä niillä on koko suomen omaisuus.

      • Olet haiseva pökäle

        Haistapa pitkä P-A-S-K-A!

        Vedä ittes veskistä alas, niin maailma pelastuu.

        Toivottavasti sinulla ei ole lapsia.


      • Kissamies57

        Eläkekatto lipposille ja muille eläteille.Eläkekatto on lähes kaikissa sivistyneisä valtioissa ,mutta kuinkas ei Suomessa jota on johtanut monikansallistava ja läskiperseitä elättävä kokoomus


      • Koomus ulos iäksi

      • Pakko lähteä

        eläkkeelläkin töihin, kun aikuiset työssäkäyvät kakarat vievät eläkeläisten rahat!
        Jääkaapissa ei ole kuin valot ja elääkkin pitäisi, saati laskut.


      • Aina kun Katainen
        Kissamies57 kirjoitti:

        Eläkekatto lipposille ja muille eläteille.Eläkekatto on lähes kaikissa sivistyneisä valtioissa ,mutta kuinkas ei Suomessa jota on johtanut monikansallistava ja läskiperseitä elättävä kokoomus

        ja Kokoomus piiskaavat tavallisia ihmisiä vetoavat ne siihen että käytäntö on muuallakin käytössä mutta eläkekatto ei Kokoomuksen edustajien mielestä sovi Suomeen.


    • Olet sairas

      No oletpas löytänyt säästökohteen!

    • mihinkäs tuhlasit

      Suurten ikäluokkien maksamat eläkevakuutukset.

      • jo riittää riisto

        ne ei riitä alkuunkaan eläkkeitten maksuun.
        Aloittajalta loistava aloitus. Suurilta ikäluokilta elatus minimiin ja omaisuus pakkorealisointiin seuraavalle sukupolvelle.
        KANNATETAAN !


    • Parempi idea

      Eläkekatto 4000 euroon, mimieläkkeet nostetaan 1500 euroon...

      • Paras Idea

        Maksimieläke 500 euroa. Mihin ne vanhukset rahaa tarvitsevat kun kaikki on jo hankittu?


    • hehehee provo

      Suuret ikäluokat ovat tehneet töitä 12-vuotiaasta lähtien eläkeikään asti ja
      maksaneet eläkkeensä palkoistaan. Jos ne on sössitty ja tuhlailtu
      kirstunvartijoiden toimesta,on väärä kohde rangaista niitä jotka ovat
      kortensa kekoon kantaneet.

      Toiseksi ei ne eläkkeet kovin suuria ole, turha niitä on kadehtia.

      Ei hyvinvointiyhteiskunta tarkoita sitä että odotetaan käsi ojossa
      tukia sossusta, vaan se on sitä että tehdään töitä. Jostakin syystä
      alle 30 veet kuvittelevat että heille kaikki ja heti, ilman että rahojen
      keräämiseen tarvitsee itse osallistua.

      Heille on kait opetettu että rahaa tulee seinästä kortilla ilman
      että sinne pankkiin ensin säästetään.

      • Alle 10- vuotiaana

        jouduttiin töihin, kun isät palasi sodasta aloittamaan maan jälleenrakennusta, joten repikää marisijat siitä. Eikä ollut koneita, niinkuin nyt, kaikesta helvetinmoinen puute, hyvä kun jotain vaatteita sai niskaansa.14


      • Jotain realismia

        Valitettavasti suuret ikäluokat eivät ole maksaneet eläkkeitään kuin vain pieneltä osin. Eläkerahastoissa on tällä hetkellä noin 110 miljardia euroa ja eläkekulut ovat vuodessa reilut 20 miljardia. Jaettavaa riittää siis vain viideksi vuodeksi jos eläkemaksuja ei kerättäisi enää työläisiltä.

        Jokainen voi laskea kuinka paljon pitää rahaa olla tilillä eläkkeen saannin varmistamiseksi jos eläkemaksuja ei kerättäisi työssä olevilta eläkeläisten hyväksi. Kahdenkymmenen vuoden potti tekee 1000 euroa eläkkeellä 12 x 20 x 1000 euroa = 240000 euroa. Sen kerääminen 40 vuoden työuran aikana tarkoittaa 500 euroa kuukaudessa eli melkoista lovea palkasta ja se on ollut käytännössä mahdotonta ainakaan 1970-luvun palkkatasolla jolloin palkat olivat noin 5-6 kertaa pienemmät.


    • voi voi iso VOI

      Hais pitkä pa Tiedän vanhustyössä olleenani kuinka pienistä palkoista he ovat säästäneet. Ei todellakaan ole oikea kohde haukkua heitä. Silloin mentiin töihin lähes kansakoulusta ja jatkettiin eläkeikään. Nyt eletään kuin pellossa ei huolta huomisesta. Tunnen monia eläkeläisiä jotka pienistä palkoistaan säästivät itselleen asunnon. Eläkkeet todella pieniä vaikka osakkeet onkin. Olet ihan pässi.

      • Tolkkua tarttis..

        Suuria eläkkeitä pitäisi varmaankin leikata, sanotaan 3000 eurosta ylöspäin, sillä olisi myönteisiä vaikutuksia myös ympäristöön.

        Rikkaat eläkeläiset ovat aivan suruttomia kuluttajia, aniharvalla mitään elinympäristöä säästävää ajattelua. Aivan yleistä tolkuton moottorikäyttöisten vempaimien määrä ja ulkomaanreissuja lennellään surutta, niin kauan kuin kunto vähänkin antaa suorittaa!


    • 25256

      kyllä ne niitä leikkaakin mutta vasta60-luvulla syntyneiltä, mikä onkin oikein kun ajattelee etteivät töitä ole edes aloittaneet kuin joskus 30vuotiaina kun on ilmaiseksi saaneet opiskella,

    • vastuullinen

      erinomainen idea leikata eläkkeitä väh 20% ..suomen eläke viritys toimii suorilla rahansiirroilla tulevilta sukupolvilta. suurten ikäluokkien aiheuttamaa laskua ei voi pistää tulevien luokkien piikkiin kun niillä on jo tarpeeksi maksettavaa.

      voisi lisätä että vanhat ikäluokat pistää kunnat ja kaupungit konkurssiin terveydenhuollon kautta. sitäkään ne eivät ole maksaneet kokonaisuudessaan vaan tulevat sukupolvet.

      vielä lisäksi että tulevilla sukupolvilla on jo maksettavanaan valtion velka ja suuresti nousseet opintolainat.

      suuria ikäluokkia ei saa päästää kuin koira veräjästä!!!

      • laiskan työeläke

        Teillä ressukoilla on kurjat oltavat. Vaikka työeläke alkaa karttua heti kun töihin menee 18 vuotiaana (alkaiskohan nykyään jo 15 v, jos menee töihin), niin ruikutatte vaan. Pienipalkkainenkin työ kartuttaa eläkettä.
        Suurilla ikäluokilla alkoi työeläke karttua vasta, kun täytti 23-24 vuotta. Vaikka kävi töissä ennen tuota ikää, sitä ei työeläkkeeseen laskettu!


    • Edellinen kokoomus

      pentu jatkaa käsitystä siitä, kuten aloittaja, että eläkkeet maksetaan kertyvistä verovaroista. Useilla kansanedustajillakin on tämä harhakäsitys.

      Suuret ikäluokat tapettiin yrittäjinä ja riistettiin omaisuus edellisen laman aikana, sekä eläkkeet leikattiin 20 prosenttia. Vielä ollaan vailla, että suurten ikäluokkien pitäisi maksaa valtionvelka, jota se ei ole tehnyt. Rahat kelkotaan Kreikkaan ja muihin ketkuvaltioihin, kulttuurin rikastuttajiin ym. Suurilla ikäluokilla ei ollut valtion takaamia opintolainoja, vaan markkinakorkoista pankkilainaa.

      Eläkkeellä olevat maksavat korkeampaa veroa vastaavista tuloista kuin palkansaaja. Korkeamman veron osuus erotuksena palkansaajaan on tyel maksu, jota eläkeläinen maksaa. Johtuu Liikasen möläytyksestä, että eläkeläisen ja palkansaajan on oltava samalla viivalla maksun suhteen.

    • kohtuullistetaan,,

      Minä saan eläkettä noin 800kk, siitä ei sitten paljon jää
      jos 30% leikataan, sossuun käy sitten tie.

      Noista suurista eläkkeistä saa kyllä leikata reippaasti,
      3000e on jo tosi hyvä eläke ja eikö noilla isotuloisilla
      ole jo kaikki hankittuna, kunhan ruokaa saavat, ja matkailuunkin
      siitä riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      233
      3961
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      122
      2291
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1439
    5. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    6. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      919
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      900
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      787
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      746
    Aihe