Mitä kasvovoiteita yms. minun kannattaisi käyttää?

Meikkaamaan oppiva N

En ole aiemmin käyttänyt mitään kasvovoiteita, silmänympärysgeelejä yms. Enkä myöskään tiedä, että mihin niitä käytetään ja minkä vuoksi. Ja mitä ylipäätään tulisi käyttää?

Olen alkanut käyttää enemmän meikkiä ja kun etsin aina ohjeita netistä, niin törmään siihen, kuin naiset käyttävät sitä ja tätä voidetta, mutta en ymmärrä, että millä tavalla ja mitä varten niitä käytetään (käytetäänkö meikinpohjana, yöllä/päivällä...).

Tällä hetkellä peruspäivämeikkiini kuuluu puuteri, ripsiväri ja kajaali. Vaikka ihoni onkin suht hyvä, ei finnejä eikä muuta kauheita epäpuhtauksia, niin tuntuu, että ihoni on silti kovin ruma. Mitä tuotteita naiset oikein käyttää, kun he saavat ihonsa näyttämään aivan lumikin iholta, tasaiselta ja upean tasaväriseltä? Itse käytän puuteria, mutta lähinnä se vaan auttaa tuohon ihon loistamiseen.

Mitä ihonhoitotuotteita minun kannattaisi käyttää, kun kuitenkin päivisin tulee meikattua? Meikinpoisto on minulle myös jotenkin haastavaa, vaikka minulla on hyvää silmämeikinpoistoainetta, mutta erityisesti kajaali tuntuu lähtevän todella huonosti pois ja joudun aina hankaamaan aineen pyyhkeeseen ja silti sitä jää alaluomelle. Tuo ei varmaan ole kovin hyvä iholle, kun sitä joutuu hankaamaan meikkiä poistettaessa.

Mutta siis vinkkejä tosiaan kaipailisin, jotta ei iho näyttäisi ihan karsealta muutamien vuosien päästä :)

1

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Mitä tuotteita naiset oikein käyttää, kun he saavat ihonsa näyttämään aivan lumikin iholta, tasaiselta ja upean tasaväriseltä?"

      Luulenpa, että heillä on kosteusvoidetta ja sen päällä meikkivoidetta. Aivan tasaista ihonväriä ei ole juuri kellään.

      Minkä ikäinen olet? Jos olet hyvin nuori, pärjäät pelkällä kosteusvoiteella, jota levität aamuisin. Jos olet 25 täyttänyt, hanki itsellesi myös yövoide ja ala käyttää myös silmänympärysvoidetta.

      Hanki joka tapauksessa hyvä ihonpuhdistusaine ja kasvovesi, parasta laatua, johon sulla on varaa.

      Vaihda silmämeikinpoistoaineesi. Ei se mikään hyvä ole, jos sillä ei tavallinen kajal lähde. Alaluomen hinkkaaminen kajalia poistettaessa edesauttaa ryppyjen muodostumista.

      Ja katso mitä syöt, niin säilyt pidempään nuorekkaan näköisenä. Vähennä sokeria, lisää kasviksia, hedelmiä ja kohtuudella pähkinöitä/manteleita. Ja
      liiku ulkoilmassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia

      "Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak
      Maailman menoa
      45
      3937
    2. Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei

      Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka
      Maailman menoa
      22
      2975
    3. Yks vähemmän

      Yks narkki täälläkin vähemmän,m.t. sai mitä halusi😎
      Kiuruvesi
      32
      2550
    4. Nyt voin sanoa että vtuttaa!

      Kertaa sata 💯
      Ikävä
      32
      1879
    5. Oletko onnellinen

      Kun ei enää nähdä?
      Ikävä
      52
      1464
    6. Kaunis Martina taas lehtihaastattelussa - kommentoi Stefua

      Martina sanoi, että Isabella on käytännössä aina hänen kanssaan. "Minä olen se vanhempi, joka ottaa 100-prosenttisen vas
      Kotimaiset julkkisjuorut
      450
      1449
    7. Gallup: Kenet sinä haluaisit nähdä Yökylässä-sarjassa?

      Yökylässä Maria Veitola -sarjaa on nähty jo 10 kautta tv:ssä, ja Veitola on yöpynyt satojen suomalaisten julkkisten kode
      Tv-sarjat
      43
      1383
    8. Anteeksi

      Anteeksi 😭😭😭. Olet rakas❤️. En juo enää liikaa. 😭
      Ikävä
      37
      1280
    9. Minun kultani

      Mistä saataisiin sulle hyvät henkselit? 🤗😘
      Ikävä
      55
      1196
    10. Mitäs mieltä

      Hakeekohan pikkunennmies alavuden kaupunginjohtajaksi? Pakkoliitos ähtäri-alavus. Taas olis mieliharmi johtamassa suoho
      Ähtäri
      16
      1175
    Aihe