diovmorfille kysymys

agnostikko.

Tiedätkö kuinka moni jt:stä eronnut on kääntynyt toiseen uskoon ja kuinka moni on ateisteja nykyään?

Edes suuntaa antava vastaus olisi kiva saada. Kiitos etukäteen.

3

63

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • - § -

      Missään ei valitettavasti ole tuosta tilastoa, eikä varsinkaan luotettavaa sellaista. Kansainvälisiä ex-foorumeita seuratessaan voi saada jonkin idean tilanteesta, mutta onko se luotettava ja keskivertotilannetta edustava? VS:n sivustolla ateismi-angostismi on varsin vahvasti esillä, mutta ei ainoastaan tämä. Olisin itsekin kiinnotunut tietämään noin päälinjoissaan millainen jakauma / tilanne on tuon suhteen pidemmällä ajanjaksolla.

      Tilanne ilmeisestikin etenee varsin usein vaiheittain, eikä valmista standardimallia ole. Osalla kuitenkin saattaa olla hyvinkin voimakas vastarekatio kaikkeen mikä liittyy uskontoihin yleensä ja Raamattuunkin, järjestön suorastaan äärimmäisen autoritäärisestä, totalitääristyyppisestä hengellisestä otteesta ja vallasta irraannuttuaan. Se on jossain määrin kuin raiskauksen tai hyväkiskäytön kohteeksi joutuneen tunteet. Tuossa elämänvaiheessa saattaa myös erilaiset ylilyönnit olla mahdollisia, jotka sitten tasaantuvat ajan myötä.

      Näkisin kolme tai neljä karkeaa perusjakoa. Olettaisn, että kaiken kaikkiaan osa säilyttää henkilökohtaisen uskonsa kuitenkaan edes harkitsematta johonkin toiseen uskontoon tai uskonnolliseen ryhmään liittymistä ja ovat riippumattomia uskovia ilman ehdottomia tulkintoja tyyliin AOT ja ovat linjalla "christian freedom".

      Sitten on niitä jotka jossakin vaiheessa tuntevat tarvetta liittyä johonkin toiseen uskontoon tai ryhmään, enemmän tai vähemmän tiiviiseen sellaiseen, ollen enemmän tai vähemmän aktiivisia sen piirissä. Maltillisesta kiihkoilevaan.

      Niin, jotkut palaavat Jt:n pariin, joskin näistä mahdollisesti ainakin osa
      saadakseen jälleen läheisensä takaisin joista heidät oli raa-asti erotettu, sillä lähtiessään he eivät jättäneet läheisiään. Osa palanneista toki ajattelee palanneensa totuuteen.

      Sitten on ilmeisesti sellaisiakin, jotka yksinkertaisesti eivät oiken osaa enää uskoa tai olla uskomattakaan, eivät oikein tiedä mitä ajatella uskoon ja Jumalaan liittyvistä asioista. Jättävät tavallaan oven auki kummallekin mahdollisuudelle ajatellen ettei absoluuttista totuutta voi määritellä suuntaan eikä toiseen.

      Sitten ateisti-angostikot, joita heitäkin on varmasti monilla eri sävyillä ja asteikoilla, maltillisesta ja suvaitsevasta jopa kiihko militoivaan paasaavan kiihkouskovan antipodiin.

      Millainen jakauma todellisudessa on, sitä liene vaikea varmuudella tietää.

    • agnostikko.

      Kiitos vastauksesta, kuka lienetkin.

    • *agnostikko.*
      >>Tiedätkö kuinka moni jt:stä eronnut on kääntynyt toiseen uskoon ja kuinka moni on ateisteja nykyään?>>

      Mitään suuntaa antavaa(kaan) jakaumaa en osaa tähän asiaan esittää. Omien havaintojeni perusteella voin todeta ainoastaan sen, että molempia mainitsemiasi maailmankatsomuksia entisistä Jehovan todistajista löytyy, ja itse asiassa jonkin verran noiden kahden ääripään välimaastoonkin sijoittuvia maailmankatsomuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      132
      5381
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      3862
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2480
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      38
      2044
    5. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      1753
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1704
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1640
    8. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1608
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      29
      1463
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      38
      1424
    Aihe