Olin ollut edellisenä iltana/yönä suojaamattomassa yhdynnässä, aamulla otin vatsakipuuni lääkehiiltä sisältävää luontaistuotetta. Sitten parin tunnin päästä menin hakemaan jälkiehkäisyn, koska en ole pillereillä enkä millään. Sitten löin itseäni naamaan ja menin vähän paniikkiin koska tajusin että lääkehiili estää varmaankin sen tabletin imeytymisen... Vai estääkö? Kun otin pillerin pari tuntia sen jälkeen kun olin ottanut lääkehiiltä. Nyt on kyllä aika rauhaton olo kun ei tiedä imeytykö se pilleri vai ei :/ Kuka tietää paremmin?
APUA!!! Jälkiehkäisy + lääkehiili, paniikki...
idiootti123456
10464
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Hei.
Kertoisitko minkä nimistä luontaistuotetta otit, tai vielä parempi olisi, jos voisit katsoa sen pakkausselosteesta jos siinä mainittaisiin lääkehiilen määrä tuotteessa? Lisäksi tarvitsisin jälkiehkäisy valmisteen nimen, niin voin tarkastaa sen farmakologiset tiedot.
Jälkiehkäsy oli norlevo, luontais tuote joku outo, otin kaksi 430g kapselia joista 25% lääkehiiltä. Taisi olla 2-3 tuntia ennen pillerin ottamista
Korjaan 430mg eikä 430g
On mahdollista että noin pieni määrä lääkehiiltä ja vielä 2 - 3 tuntia ennen Norlevon ottoa ei enää vaikuta Norlevon imeytymiseen. Ongelmallista on se, ettei Norlevon tarkkaa toimintatapaa tunneta. Mikäli haluat olla ihan sata prosenttisen varma, ettet ole tullut raskaaksi, ota yhteyttä alueesi lääkärin päivystykseen.
Toisaalta on myös mahdollista että otat vielä toiset kaksi Norlevo-tablettia, kunhan otat ne 72 tunnin sisällä yhdynnän jälkeen. Norlevo voi aiheuttaa pahoinvointia, ja mikäli päätät ottaa vielä toiset 2 tablettia, myös mahdollisuus pahoinvointiin lisääntyy. Vaarallista se ei ole, eikä Norlevosta voi saada yliannostusta, joten voit sen suhteen olla rauhassa. Tämä lukee myös Norlevon pakkausselosteessa.
Suosittelen, että otat joko yhteyttä alueesi lääkäri päivystykseen, tai käyt hakemassa apteekista vielä toisen Norlevo-pakkauksen ja otat tabletit välittömästi.
Muista että Norlevo saattaa aiheuttaa sen, että seuraavat kuukautiset tulevat muutaman päivän aikaisessa tai myöhässä. Jos kuukautisesi ovat yli viisi päivää myöhässä tai ovat huomattavan vähäiset tai alkamispäivänä on epänormaalia vuotoa, tee raskaustesti.
Kiitos asiallisesta vastauksesta. Oletko lääkäri?
Nyt taitaa olla liian myöhäistä ottaa uutta norlevoa, mutta jos huomenna menen lääkäriin ja pyydän sitä 5 päivän jälkiehkäisyä, ihan varmuuden vuoksi. Jotenkin sellainen olo ettei se tainnut se pilleri ihan imeytyä kun ei tullut mitään pahoinvointiakaan.
Otin nyt sitten sen EllaOne:n varmuuden vuoksi, vaikka ei näköjään saisi käyttää yhdessä levonorgestreelin kanssa. Toisaalta väliä tässä oli pari päivää että lasketaanko yhdessä käyttämiseksi. Saa nyt nähdä miten käy.
Kyllä. Elimistössäsi voi olla vielä pieniä määriä levonorgestreeliä, mutta koska siitä on jo kaksi päivää aikaa kun otit Norlevo tabletit, ei sillä pitäisi olla suurempaa merkitystä. Ainakin voit olla varma, ettet tule nyt raskaaksi. Ellet nyt sitten jostain syystä kuulu niihin 2,1% naisista, joilla ulipristaaliasetaatti ei ole toiminutkaan ja raskaus on alkanut.
Uskon että voit olla huoletta. Muista kuitenkin tehdä raskaustesti jos kuukautisesi myöhästyvät yli seitsemällä päivällä.
"doctorlecter"
Norlevossa on ollut vuosia pelkästään 1 tabletti.
"farkku123"
Norlevo 750 mikrog. pakkaus sisältää kaksi tablettia ja Norlevo 1,5 mg sisältää vain yhden.
No myynnissä ei kyllä ole kuin tuo 1,5 mg:n yhden tabletin sisältävä pakkaus, ja toki sitten reseptituote Ellaone.