En tiedä mille palstalle tämä oiken kuuluisi, mutta kirjoitan tänne. Olen 57 -vuotias mies. Joskus pari kuukautta sitten huomasin, että penikseni erektiossa on eri mallinen kuin ennen. Aiemmin tämä oli hieman alaviistoon ihan vähän mutkalla, nyt on käynyt näin, että tämä on kääntynyt ihan havaittavasti terskan juuresta vähän mutkalle yläviistoon. Lepotilassa muutosta ei huomaa. Erektiossa penis on ihan vähän arka. Seksuaalelämä on aika laimeaa, naissuhdetta ei ole. Ei tuo muuten haittaa, mutta olisi hyvä tietää saattaako tuo olla oire jostain taudista. Minulla on verenpainetta johon on säännöllinen lääkitys ja sokerit vähän yläkanttiin. Muita jatkuvia lääkkeitä ei ole. Viagran tyyppisiä aineita kuten en muitakaan lääkkeitä ole käyttänyt. Pitääkö mennä lääkäriin? Jos, niin minkä alan lääkäriin? Joku voisi olla tuosta muutoksesta hyvillään, mutta minua tämä huolettaa.
Peniksen muodon muutos?
O. Outonen
3246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei muuta kuin rohkeasti urologille ja letku pöydän reunalle nähtäväksi:) Siinä mitään häpeämistä ja outoa ole. Me maallikot emme voi sanoa patukan muodon muutoksista yhtikäs mitään. Oma on suorassa ja seisoo. Ikää 60.
Kyseessä todennäköisesti Peyronin tauti. Se on vaaraton ja mikäli et siitä koe liiallista haittaa, sille ei kuulu tehdä mitään.
ei kai nyt äkkiseltän ainakaa uskois että sydän tai verisuonitauteihin liittys mitenkään, voin toki olla väärässäkin kun maallikko vain olen.
Mutta jokatapauksessa kannattaa lääkärissä käydä jos asia vaivaa ihan vaikka peruslääkärillä joka voi sitten ohjata tarvittaessa eteenpäin.
Noin muuten ei ole mitään tietoa asiasta.