Kreikalta rahat loppu,ei myy kultaa!

Kreikan pääministeri hoputti että rahaa pitää saada pikaisesti.Miksi Kreikka ei myy kultaa?

En ymmärrä
17202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kreikka ei myy kultaa koska ison kultamäärän myyminen kerralla romahduttaa kullan hinnan joten on parempi laittaa kulta lainan takuudeksi kuin myydä se kerralla velkojen maksamiseksi.

Äänestä
  • Se on normaalia eikä se haittaa,markkinat on suuret kaikki maat maailmassa voi ostaa kultaa,myisi edes muutaman miljardin arvosta ensin.

    Kreikalta on vaadittua omia toimia,lainoittajat,luottoluokittajat katsoisivat tämän myynnin hyvällä,korot voisivat laskea.

    Äänestä

  • >Kreikka ei myy kultaa koska ison kultamäärän myyminen kerralla
    >romahduttaa kullan hinnan joten on parempi

    Saahan ne etukäteen kiinteän noteerauksen kultansa hinnalle. Soittaa vaan siihen "Ostamme kultasi" puhelinnumeroon joka pyörii mainostauoilla joka kanavalla.

    Jos tulee 10 grammaa tai 2 tonnia kultaa, niin kyllä toi maikkarilla mainostava firma sille hintanoteerauksen pystyy antaan.

    Ylipäätäänkään, TÄTÄ OTOLLISEMPAA hetkeä myydä kultaa ei tule taas aikoihin. Nyt on kaikki ympäri maailmaan niin peloissaan rahojensa puolesta, että kullasta maksetaan taivaallisia hintoja.

    Äänestä

  • ei ole laittanut kultaansa takuudeksi eikä laita.

    Äänestä

  • Ei se suuren kultamäärän myyminen mitään kullan hintaa romahduta. Jos markkinoille tulisi uutta kultaa nopeassa tahdissa niin se kyllä romahduttaisi. Kullan myynti tarkoittaa vain omistajan muuttumista mutta kullan määrä pysyy vakiona. Taitaa pikemmin olla siitä kyse, että kreikan päättäjät eivät halua maksaa velkoja omilla rahoillaan, eli kullalla johon niiden omaisuus on sidottu.

    Äänestä

kaltaiset antavat Kreikalle rahaa vaatimatta mitään takuita.

Äänestä

Suomesta kun loppuu rahat,niin häkäpää lahjoittaa kaiken pois.

Äänestä

Miksi myydä kulta pois kun voi saada "velkaa" muilta mailta, joka sitten loppujen lopuksi myös annetaan anteeksi.

Äänestä
  • Ei kannata myydä,,Jutta ystävineen juoksee sukat sykkyrällä tarjoamaan APUA.

    Sanoo että mulla ja mulla ja ankelilla on kansan rahavarat käytös,,, ei hätää ,täältä pesee.

    Sitte ku sukkamalli tulee kotosuomeen,, niin alkaa saarna ,,, miten huonosti asiat suomessa on.. Suomalaiset eivät edes ole vielä tajunneet?????

    Mutta minä uskon että kansa on kyllä tajunnut asiat job aikaa sitten,, mutta täti "piukka" on vasta herännyt ja alkaa toittomaan sitä mitä kansa on jo aikaa tiennyt..

    Äänestä

  • minä annan kirjoitti:

    Ei kannata myydä,,Jutta ystävineen juoksee sukat sykkyrällä tarjoamaan APUA.

    Sanoo että mulla ja mulla ja ankelilla on kansan rahavarat käytös,,, ei hätää ,täältä pesee.

    Sitte ku sukkamalli tulee kotosuomeen,, niin alkaa saarna ,,, miten huonosti asiat suomessa on.. Suomalaiset eivät edes ole vielä tajunneet?????

    Mutta minä uskon että kansa on kyllä tajunnut asiat job aikaa sitten,, mutta täti "piukka" on vasta herännyt ja alkaa toittomaan sitä mitä kansa on jo aikaa tiennyt..

    mitään vaan kun kanan älykkyysosamäärällä varustettu Urpilainen kääntää selkänsä Angela ottaa ne rahat kreikkalaisilta ja antaa ne oman maansa pankkiireille.

    Äänestä

Oottakaahan, kun saadaan Turkki EU:n silloin se on menoa.

Äänestä
  • Brysselin Bobrikov ollut touhuamassa jo vuosia, kerran kun siltä kysyttiin että kumman etuja ajaa eu:n vai Suomen vastasi se että eu:n koska se on sentään hänen työnantajansa jonka etuja hänen on ajettava, että semmonen veijari sekin kepuli on.

    Äänestä

Tiesitkö, että rikkaimmat kreikkalaiset joita on tuhansia eivät vieläkään maksa veroja vaan sinä maksat heidän puolestaan?
esim. laivanvarustajat joiden veneet ovat isompia kuin suomalainen omakotitalo.

Äänestä
  • Niin mutta tyhmät maksaa.

    Äänestä

Tuota tietämättömyyttä, EU:maiden kultavarannoista osa on siirretty Brysseliin ja EKP määrää niistä lopuistakin maiden kultavarannoista, eikä todellakaan anna lupaa myydä sitä kultaa.

Äänestä

Minäpä ymmärrän.
Miksi se kultaa möisi kun Suomi antaa rahaa ilmaiseksi aina kun muistaa pyytää?
Ja vaikka Kreikka kelluu öljyn päällä, niin eihän sitä voi porata ja myydä pois. Silloinhan sitä ei olisi niin paljon tallessa. Eli sama tilanne kuin kullan kanssa. Kylläö Suomen poliitikot rahaa antavat ilman vastikettakin!
Eikä ne Kreikan rahat ole loppu. Ne on hyvässä tallessa siellä missä entisetkin!

Äänestä

Suomen 49 tonnin kultaerä on jo 7 vuotta sitten siirretty Brysseliin, EKP:n hallinnoiman pankkiholvin suojiin.

Käytännössä Suomen Pankin ja Suomen Valtion omassa määräysvallassa olevaa kultaa ei ole enää yhtään.

Voimme toki edelleen teeskennellä omistavamme EKP:n säilytyksessä olevan kullan. Mutta se kulta ei tule koskaan palaamaan Suomen tai suomalaisten hallintaan. Kultamme on käytännössä menetetty.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


hyvää päivää kirjoitti:

Kreikan pääministeri hoputti että rahaa pitää saada pikaisesti.Miksi Kreikka ei myy kultaa?

En ymmärrä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu