Viipuri on ollut "vapautettuna"

aallonalvari

muutaman tunnin kuluttua 67 vuotta ! Nähtyään Viipurin rötisköt ja hajoamispisteessä olevan infran, luokkaretkellä olevat ulkomaalaiset koululaiset syyttivät opettajaansa valehtelijaksi kun tämä kertoi Neuvostoliiton voittaneen sodan ja vapauttaneen Viipurin.

6

96

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se oli kuitenkin

      paljon pahemman näköinen 70-luvulla, kun kävin ensi kerran. Kaikki ei uskaltaneet bussista ulos.

      • Kävin minäkin

        Mikään ei toiminut, paitsi tietysti mustan pörssin kauppa.


    • Kunnostusta....

      Viipuria on rakennettu uuteen uskoon jo monia vuosia. Valitettavasti toiminta ei ole kovin nopeaa, taloudellinen tilanne ei ole vielä riittävän vakaa.
      Rakennustoiminta on kuitenkin elpynyt. Uudisrakennuksia on rakenteilla ja rakennettu, lisäksi peruskorjausta on tehty jo pidempään.
      Viipuri kasvaa ja vaurastuu uusien työpaikkojen myötä. Uudet äljysatamat ja kaasulinja työllistävät paikallisia asukkaita.

    • Aha

    • Hyvää päivää kierves

      Vahinko, että Viipurin viemärit ovat suomalaisten ajoilta.Pääviemäri on jopa siinä kunnossa ,että likavesi valuu maaperään ilman, että se koskaan ehtisi jätevedenpuhdistamolle.

      Ei siinä etteikö kauniita puheita ja taivaanrantoja syleileviä suunnitelmia löytyisi.

    • lauks katskaas ydinv

      Tilanne ei ole nykypäivänä sen parempi. Kaikkeen mihin ryssä koskee muuttuu ennen pitkää paskaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      98
      4822
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3952
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      211
      3850
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      119
      2257
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      78
      1980
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1366
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1324
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      168
      1296
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      546
      1178
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1135
    Aihe