Feministiliitto: Lähetystyön tukeminen lopetettava!

Voi voi...

Naisasialiitto Unioni vaatii naisia ja vähemmistöjä syrjivän lähetystyörahoituksen lopettamista.

Naisasialiitto kertoo tiedotteessaan, että Suomen valtio rahoittaa lähetystyötä, joka on ristiriidassa tasa-arvo- ja yhdenvertaisuusperiaatteiden kanssa.

Tiedotteen mukaan vuonna 2010 ulkoasiainministeriö myönsi 470 000 euroa kehitysyhteistyövaroja Suomen evankelisluterilaiselle Kansanlähetykselle (SEKL). Opetusministeriö myönsi 1,33 miljoonaa euroa SEKL:in ylläpitämälle ja sen periaatteisiin sitoutuvalle Kansanlähetysopistolle.

Naisasialiitto Unioni kertoo pitävänsä ongelmana seuraavia asioita:

– SEKL:in mukaan naisten tulee olla alamaisia miehille perheessä ja seurakunnassa.

– Järjestö vastustaa naispappeutta ja kehottaa jäseniään ja työntekijöitään kieltäytymään jumalanpalvelusyhteistyöstä naispappien kanssa.

– Järjestö ei hyväksy seksuaalivähemmistöihin kuuluvien ihmisten ottamista järjestönsä tai kirkon työntekijöiksi.

SEKL tekee lähetystyötä sekä kotimaassa että ulkomailla. Sillä on lähetystyöntekijöitä muun muassa Afrikassa, Aasiassa ja Oseaniassa.

– Naisten ja seksuaalivähemmistöjen sortaminen on maailmanlaajuinen ja vakava ihmisoikeusongelma. Valtion tulee lopettaa syrjivien asenteiden ja käytäntöjen levittämisen ja vahvistamisen rahoittaminen, Naisasiainliitto sanoo.
http://www.aamulehti.fi/cs/Satellite/Kotimaa/1194683933126/artikkeli/naisasialiitto valtion lopetettava naisia syrjivan lahetystyon rahoittaminen .html

2

113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Femakot varmaan

      luulevat, että siellä kehitysmaissa on kovinkin feminististä ja tasa-arvoista väkeä jolle sitten pahat valkoiset miehet tulevat opettamaan naisen alistamista... Siellähän ollaan sata kertaa sovinistisempia kuin vanhoillisinkaan suomalainen järjestö...

    • veli-antti

      Kerrankin löytyi liitto joka yrittää murtaa tätä akkain ylivaltaa, joten kannatan ehdottomasti, että yhteiskunta rahoittaa edelleenkin SEKL:ää.
      Menkää hyvät akat ohjaamaan teidän mielestä oikealle tielle niitä sovinisteja joille viedään lähetyssanomaa, älkääkä täälä rähjätkö ja suomalaisille miehille kostako, jos joku liehuviitta ei osaa oikein käsitellä akkaansa tuolla lähempänä päiväntasaajaa olevassa valtiossa. Rähjäämisellä kun ei saa muuta irti kuin, sääpuolia monestakin asiasta ja joutavaa agressiivisuutta ihmisissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mieleni harhailee sinussa

      Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei
      Tunteet
      21
      5694
    2. Taposta murhaksi

      Mitä tästä tapauksesta tiedetään?
      Kajaani
      56
      1822
    3. Grilli lopettaa?

      Pitääkö huhu paikkaansa että grilli lopettaa lähiaikoina?
      Suomussalmi
      25
      1309
    4. Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa

      Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom
      Kotimaiset julkkisjuorut
      207
      1115
    5. Pitääkö luovuttaa?

      Sano nyt edes jotain 👾
      Ikävä
      74
      1085
    6. Mitä teet nainen

      Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,
      Ikävä
      53
      1027
    7. Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?

      Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️
      Ikävä
      66
      989
    8. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      142
      983
    9. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      48
      948
    10. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      58
      945
    Aihe