Kuuntelin tässä Järviradiosta Kailajärven ja Pitkäsen mietteitä. Monella tapaa se oli opettavainen ja mielenkiintoinen ohjelma. Siellä ohjelma loppupuolella herrat huokailivat, että taitaapi tästä Winkkarijutusta tuomio kuitenkin kopsahtaa. Olen itsekin samaa mieltä, mutta silti yllätyin väitteestä.
OTL, varatuomari, ekonomi Ilkka Pitkänen on julkaissut laajan ja perusteellisen arvion siitä, että Wincapita oli pohjimmiltaan laillista lisenssikauppaa. Kailajärvi on puolustusasianajajansa Sorsan suulla ilmoittanut olevan syytön siihen, mistä syyttäjä yrittää häntä syyllistää.
Nyt tällainen vapaaehtoinen myöntyminen siihen, että taitaapa tässä tuomioita tulla, herättää hämmästystä ajattelevassa ihmispolossa.
Nähdäkseni loogisia selityksiä moiseen käytökseen ovat nämä.
1. OTL, varatuomari, ekonomi Ilkka Pitkänen myöntää, että hänen julkaisemansa teoria on huuhaata. Kailajärvi taas myöntää, että taisinpa kuitenkin syyllistyä rikokseen.
2. OTL, varatuomari, ekonomi Ilkka Pitkänen ja Kailajärvi pitäytyvät aiemmissa kannoissaan, mutta pelkäävät, etteivät ole saaneet tuotua riittävästi syyttömyyttä tukevaa aineistoa oikeuteen saakka. Minusta tämä on törkeää saamattomuutta, aikaa olisi ollut vaikka kuinka paljon käytössä.
3. OTL, varatuomari, ekonomi Ilkka Pitkänen ja Kailajärvi eivät usko oikeudenkäynnin rehellisyyteen ja lainmukaiseen, vaan uskovat, että kakkua tulee aina kun isokenkäiset näin tahtovat. Tämä olisi minusta kaikkein surullisin vaihtoehto. Oikeusvaltion rehelliset ja lainkuuliaiset kansalaiset eivät voi luottaa riippumattoman tuomioistuimen laillisuuteen.
Olin jo masennuksen partaalla, mutta sitten logiikkani kertoi, että vaihtoehto 3 onkin mahdoton. Jos väite 3 olisi totta, niin silloinhan varatuomari Pitkäsen ei kannattaisi vaivautua tekemään niitä pitkiä sepustuksiaan, sehän olisi aivan turhaa työtä.
Päiväni on pelastettu.
Hanski - tuo syytön syyllinen
2
252
Vastaukset
Olisko tuo vaihtoehto 1 kuitenkin se lähemmäksi osuva?
Sillä vaan perustelen, että Kailis ja Pitkis ovat hokanneet, että ei tässä enää auta itku markkinoilla. Puolustus kylpee mudassa siipisulkiaan myöten näyttöineen ja syyttäjä nötköttää kuivin kengin kuivalla maalla. Nyt pitää keskittyä tulevaisuuteen ja etenkin saamaan oikeudelta "lausunto" WinCapita2 toiminnan laillisuudesta. Eli vähän silleen, kuin testausta. Kyllähän nyt tällainen mahdollisuus on käytettävä hyväkseen, kun sitä tarjottimella tarjotaan.
Ja mitaan ette voi...- Shahov
Juu, hiukan oli Kailajävi masentuneen oloinen. Muisti kuitenkin kiittää kaikkia jotka häneen uskovat. Liikuttavaa, jos unohtaa mistä oli kysymys.
Olen tässä kertoillut teoriastani, että ne joilla meni futuurit ja preesenssit sekaisin on Kailajärvi ja Pitkänen. Voihan se olla, että kaverukset ovat viettäneet niin paljon yhteistä laatuaikaa, että ovat itsekkin alkaneet teoriaansa uskoa. Wish:iin nimittäin.
Ketjusta on poistettu 37 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671404
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40995Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14640
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20602Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17563