Kuuntelin tässä Järviradiosta Kailajärven ja Pitkäsen mietteitä. Monella tapaa se oli opettavainen ja mielenkiintoinen ohjelma. Siellä ohjelma loppupuolella herrat huokailivat, että taitaapi tästä Winkkarijutusta tuomio kuitenkin kopsahtaa. Olen itsekin samaa mieltä, mutta silti yllätyin väitteestä.
OTL, varatuomari, ekonomi Ilkka Pitkänen on julkaissut laajan ja perusteellisen arvion siitä, että Wincapita oli pohjimmiltaan laillista lisenssikauppaa. Kailajärvi on puolustusasianajajansa Sorsan suulla ilmoittanut olevan syytön siihen, mistä syyttäjä yrittää häntä syyllistää.
Nyt tällainen vapaaehtoinen myöntyminen siihen, että taitaapa tässä tuomioita tulla, herättää hämmästystä ajattelevassa ihmispolossa.
Nähdäkseni loogisia selityksiä moiseen käytökseen ovat nämä.
1. OTL, varatuomari, ekonomi Ilkka Pitkänen myöntää, että hänen julkaisemansa teoria on huuhaata. Kailajärvi taas myöntää, että taisinpa kuitenkin syyllistyä rikokseen.
2. OTL, varatuomari, ekonomi Ilkka Pitkänen ja Kailajärvi pitäytyvät aiemmissa kannoissaan, mutta pelkäävät, etteivät ole saaneet tuotua riittävästi syyttömyyttä tukevaa aineistoa oikeuteen saakka. Minusta tämä on törkeää saamattomuutta, aikaa olisi ollut vaikka kuinka paljon käytössä.
3. OTL, varatuomari, ekonomi Ilkka Pitkänen ja Kailajärvi eivät usko oikeudenkäynnin rehellisyyteen ja lainmukaiseen, vaan uskovat, että kakkua tulee aina kun isokenkäiset näin tahtovat. Tämä olisi minusta kaikkein surullisin vaihtoehto. Oikeusvaltion rehelliset ja lainkuuliaiset kansalaiset eivät voi luottaa riippumattoman tuomioistuimen laillisuuteen.
Olin jo masennuksen partaalla, mutta sitten logiikkani kertoi, että vaihtoehto 3 onkin mahdoton. Jos väite 3 olisi totta, niin silloinhan varatuomari Pitkäsen ei kannattaisi vaivautua tekemään niitä pitkiä sepustuksiaan, sehän olisi aivan turhaa työtä.
Päiväni on pelastettu.
Hanski - tuo syytön syyllinen
2
239
Vastaukset
Olisko tuo vaihtoehto 1 kuitenkin se lähemmäksi osuva?
Sillä vaan perustelen, että Kailis ja Pitkis ovat hokanneet, että ei tässä enää auta itku markkinoilla. Puolustus kylpee mudassa siipisulkiaan myöten näyttöineen ja syyttäjä nötköttää kuivin kengin kuivalla maalla. Nyt pitää keskittyä tulevaisuuteen ja etenkin saamaan oikeudelta "lausunto" WinCapita2 toiminnan laillisuudesta. Eli vähän silleen, kuin testausta. Kyllähän nyt tällainen mahdollisuus on käytettävä hyväkseen, kun sitä tarjottimella tarjotaan.
Ja mitaan ette voi...- Shahov
Juu, hiukan oli Kailajävi masentuneen oloinen. Muisti kuitenkin kiittää kaikkia jotka häneen uskovat. Liikuttavaa, jos unohtaa mistä oli kysymys.
Olen tässä kertoillut teoriastani, että ne joilla meni futuurit ja preesenssit sekaisin on Kailajärvi ja Pitkänen. Voihan se olla, että kaverukset ovat viettäneet niin paljon yhteistä laatuaikaa, että ovat itsekkin alkaneet teoriaansa uskoa. Wish:iin nimittäin.
Ketjusta on poistettu 37 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.323515Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652653Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️151724- 1201492
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1321479- 1021427
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?251258Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411126Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141113Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest591015