Ihmisen Jumala

body

Ihmisillä tai paremmin ihmisellä ja lisättynä ihmisen uskonnolla on aina halu omistaa Jumala ja määrittää hänet oman minänsä kautta.

Käyttää Jumalaa omien ahtaitten ajatusten taustavoimaksi. ei onnistu, ei onnistu.

Kristikunta on tehnyt pahan virheen kun se on hyväksynyt Paavalin opin ja pitää sitä ainoana oikeana.

Jumala ei ole niin " ahdas " , tai rajallinen että ihminen pystyy sitä määrittämään tai että Paavali voi edustaa Jumalaa, se on ihmisen absurdi ajatus.

Jumala ei ole ihmisen määriteltävissä vaikka uskon fanaatikot niin haluavat ja tosiasia tuo ihmisille tuskaa.

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 176253

      Ihminen määrittelee aina oikean taivastien ja se omistetaan omalle porukalle.

      Raamatusta löytyy aina jokin tien viitta ja turvalauseke.

    • vanha ja vakaa

      jumala ei ole mikään ihmiskunnan ulkopuolella oleva henki tai persoona.
      Jumala sensijaan ilmeee kaikessa elollisessa, kivessä, kannossa,tulessa, vedessä, ilmassa, pienessä peikossa, eli se on kaikki.
      Mekin olemme jumalia.

    • body

      Ihminen kuvittelee olevansa Jumalan ainoa ja aina oikea äänitorvi ja haluaa rajata muut ulkopuolelle.

      Ei onnistu, sillä Jumalaa ei kukaan omista, eikä ole kenenkään hallinnassa.

    • ihmisen ääni

      Väitteesi ei pidä täysin paikkaansa. Ei kaikilla ihmisillä aina ole halua omistaa Jumalaa. Minulle riittää, että Jumala omistaa minut.

      Huomaan, että Paavali on muodostunut sinulle jonkinlaiseksi kompastuskiveksi. Paavali edustaa Jumalaa Kristuksen kautta. Jokainen Jeesukseen uskova, Paavali mukaan lukien, edustaa Jumalaa niillä resursseilla kuin hänelle on suotu. 'Jumalaa' on Jumala-sanan partitiivimuoto eli osanto. Se merkitsee, että Jumalaa edustava edustaa Häntä vain osittain.
      Paitsi tietysti paavi, joka katolilaisen opin mukaisesti edustaa täydellisesti Jumalaa, koska on Kristuksen sijainen maan päällä. Katolilaiset pitävät Kristusta Jumalana ja näin ollen paavi on Jumalan sijainen.

      Tavallinen uskova ei ole, eikä Paavalikaan ollut, Kristuksen sijainen, vaan Hänen todistajansa tai lähettiläänsä.
      2. Kor. 5:20
      Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehoittaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa.

      • ihmisen ääni

        Lisään vielä, että kun Jumala omistaa minut, Hän omistaa minut kokonaan eikä 'minua' toisin sanoen vain osaa minusta.


      • Å

        Onko sinusta sopivaa ja Raamatun mukaista että Paavi kutsuu itseään Kristuksen sijaiseksi=vastaava. Sijaisenhan oletetaan pystyvän kaikkiin samoihin tekoihin. Mutta pystyykö Paavi samoihin tekoihin kuin Jeesus
        mitäpä arvelet?


      • body
        ihmisen ääni kirjoitti:

        Lisään vielä, että kun Jumala omistaa minut, Hän omistaa minut kokonaan eikä 'minua' toisin sanoen vain osaa minusta.

        Tuo on taas sitä kuvite-eloa, kyllä itse määräät elostasi, tekemisistäsi ja Jumala ei niihin puutu, ei puutu.


      • body
        Å kirjoitti:

        Onko sinusta sopivaa ja Raamatun mukaista että Paavi kutsuu itseään Kristuksen sijaiseksi=vastaava. Sijaisenhan oletetaan pystyvän kaikkiin samoihin tekoihin. Mutta pystyykö Paavi samoihin tekoihin kuin Jeesus
        mitäpä arvelet?

        Å se on myös sitä fiktiivistä unelmointia, sillä ei täällä ole Kristuksen sijaista vaikka niin väitetään.
        Uskonnoissa eletään kuvitemaailmoissa.


      • body

        Paavali ei ole minulle sen enempää kompastus kuin idoli, vaan seurakuntien pastorit pitävät Paavalin julistuksia lopullisina sekä ainoina oikeina totuuksina ja sitä en hyväksy.
        Jumala ei ole niin pieni tai rajallinen että vain yksi " pasuuna " pystyy hänet omistamaan sekä määritteemään jumalallisia totuuksia.
        Paavali oli vain yksi ääni ja hänen totuutensa olivat vain yksi totuus jumallisessa luonnossa.


      • ---
        body kirjoitti:

        Paavali ei ole minulle sen enempää kompastus kuin idoli, vaan seurakuntien pastorit pitävät Paavalin julistuksia lopullisina sekä ainoina oikeina totuuksina ja sitä en hyväksy.
        Jumala ei ole niin pieni tai rajallinen että vain yksi " pasuuna " pystyy hänet omistamaan sekä määritteemään jumalallisia totuuksia.
        Paavali oli vain yksi ääni ja hänen totuutensa olivat vain yksi totuus jumallisessa luonnossa.

        Suuri osa Uudesta testamentista on Paavalin kirjoittamaa tekstiä. Miksi syytät siitä helluntailaisia?


    • ihmisen ääni

      > Onko sinusta sopivaa ...<

      Jos minulta kysyt, niin ei tietenkään ole sopivaa, että ihminen asettuu Kristuksen sijaiseksi. Minusta sen piti käydä selväksi jo edellisessä viestissäni, jossa vähän sarkastisesti kuvailin katolilaista käsitystä.

    • totta maar

      Jumala on ihmisen kuva, niin hyvässä kuin pahassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe