Omistan pikkubussista kyhätyn "matkailu"auton jossa istuinjärjestys on 3 edessä ja 3 takana, siis kaikkiaan 6. Haluaisin muuttaa se n 2 edessä ja 2 ja 2 takana, jolloin saisi sen vuoteenkin järjestettyä nois kahdesta kaksoispenkistä vaneriviritelmien sijaan.
Onnistuukohan ihan tuosta vaan, vai onkohan tässäkin joku rajoitus. Tietenkin kaikki muutkin matkailuauto tarvikkeet löytyy kopista jatkossakin.
Onnistuukohan ihan tuosta vaan, vai onkohan tässäkin joku rajoitus. Tietenkin kaikki muutkin matkailuauto tarvikkeet löytyy kopista jatkossakin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eihän siihen tarvitse kuin muutoskatsastus.
Eli rekisteriotteeseen merkitään uusi paikkaluku.
Ja kun se , niin kaikkille on oltava turvavyöt.
Siinä se on
Varmin tapa ottaa selvää asiasta on käydä sillä katsastuasemalla kysymässä, millä aikoo muutoskatsastuksen suorittaa. Mielellään vielä koittaa suorittaa muutoskatsastuksen saman katsastusmiehen kanssa, joka antoi neuvot.
Käytännöt vaihtelevat katsastusasemittain aika paljon. Jopa saman katsastusaseman sisälläkin eri katsastusmiehien kesken. Kokemusta on.
Minä olisin halunnut muutoskatsastaa kuudelle matkustajapaikat omaavan matkailuauton 4 paikkaiseksi, mutta katsastusasemalta annettiin ohje, että pitää auton valmistajalta saada tarkka ohje kuinka se 2 paikkaa vähennetään. Se tässä on vielä huvittavaa, että makuupaikat alkovi ja alaalla pöytäryhmä muutettuna sängyksi antavat tilaa vain neljälle nukkumapaikaksi. Jos ne 2 paikkaa saisi helposti pois rekisteriotteesta, niin auton kokonaispainostakin vähenisi kahden matkustajan paino, ja kokonaispainoon vaikuttava maksu alenisi. Se omassa tapauksessani ei onnistu, vaan jos valmistajalta saisi sen tarkan ohjeen miten auto muutetaan 4 paikkaiseksi, voisi olla vaikeaa, koska auto on -88 mallinen vanhus, ja tokkopa Ranskassa tehtynä siihen kovin helposti niitä ohjeita enään tehtaalta saisi, vaikka samaa merkkiä tänäpäivänä tekevätkin. Omasta mielestäni kuljettajan penkin takana oleva kahden matkustajan penkki olisi paras ottaa pois kun siinä istutaan selkä menosuuntaan , eikä ole vöitäkään siihen aikaan vaadittu kun on määräykset olleet eri kuin nykyisin. Mutta tällaiset helpot jutut tehdään Suomen lakien mukaan aina erittäin vaikeiksi, joten annan sitten olla 6 paikkainen, ja jos siellä joskus reissaisi se 6, niin 2 saisi nukkua vaikka ulkona tai lattialla. Yleensä me liikutaan vaimon kanssa vain kaksistaan, joten muutoskatsastus olisi paikallaan, mutta kun se tehdään turhan vaikeaksi niin antaa olla.