Lidl-kauppaketju pyytää asiakkaitaan palauttamaan kahvimukeja takaisin kauppaan.
Syynä on se, että mustavalkoisten Perfect Coffee -tekstillä koristeltujen mukien maalipinnasta irtoaa lyijyä ja kadmiumia.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/ostitko-lidlista-kahvimukeja-palauta-kauppaan/art-1288397022440.html
Suosi suomalaista!
Lidlin kahvimukeissa MYRKKYÄ!
15
254
Vastaukset
- KADMIUM-MARLBORO
ILMOITUS: PYYDÄMME KAIKKIA MARLBORO-SAVUKKEITA OSTANEITA PALAUTTAMAAN NE KAUPPAAN JA KIOSKILLE, SILLÄ NIISSÄ ON KADMIUMIA. SE KERTYY MUNUAISIIN JA AIHEUTTAA SYÖPÄÄ!
Rocz Panstw Zakl Hig. 1989;40(2):145-52.
[Cadmium and lead levels in domestic and imported cigarettes].
[Article in Polish]
Zawadzka T, Brulińska-Ostrowska E, Wojciechowska-Mazurek M, Cwiek K, Starska K.
Abstract
The content of cadmium and lead was determined in several most popular brands of cigarettes produced in Poland (Carmen, Caro, Extra Mocne, Klubowe, Popularne, Radomskie, Marlboro--produced on the licence of the Philip Morris and in cigarettes imported from Albania (Durres Special, Arberia), Yugoslavia (Jugo) and Cuba (Tobaco Dorado 767, Kim). The samples of these cigarettes were taken from retail market five times at intervals of one month in 1984, (Polish cigarettes) and in 1985 (foreign cigarettes). Cadmium and lead were determined by atomic absorption spectrometry after dry mineralization of samples at 400 degrees C and extraction of complexes of metals with APDC into butyl acetate. The mean levels of cadmium and lead (microgram/g) in the studied cigarette brands were respectively: Carmen 1.95, 1.59; Caro 2.12, 1.59; Extra Mocne 4.15, 1.95; Klubowe 2.70, 1.57; Popularne 2.97, 1.54; Radomskie 3.19, 1.46; Marlboro 1.34, 0.87; Durres Special 1.28, 0.80; Arberia 1.09, 0.81; Jugo 1.72, 1.19; Tobacco Dorado 767 1.11, 0.52; Kim 0.98, 0.61.- LIDL MYY MALLUA!
Hyvä kun muistutit, Lidlhän myy myös tuota tuotetta!!! ÄLKÄÄ OSTAKO LIDLIN TUPAKKAA!
- Turha Varoitus
Tupakoitsijat ovat täysin immuuneja tuollaisille syöpävaroituksille.
Kun ihminen aloittaa tupakoinnin samalla hän päättää tappaa itsensä mitä kivuliaimmalla tavalla: kuihtua pois keuhkosyövän runtelemana.
- kiinnostaisi tietää
Kun nyt taas valopää aloitit, niin kerro mikä näissä muissa kaupoissa on enmmän suomalaista nykyaikana kuin LIDlissä?
- Maahinen.
Eikös suurin osa posliinimukeista tule kiinasta,muumitkin osa tulee sieltä,eikä juhannuksena kannata uida suu auki vesistöissä on nimitän lääkejäämiä.
- On onni
että lääkejäämät ovat vesistöissä vain juhannuksena.
- vie takaisin ne!
Ei kai ne turhan takia sieltä Lidlestä sentään keräile niitä mukeja takaisin? Kai se sentään jotain sinullekkin kertoo, että niitä ei kannata käyttää?
- Ostanut neljän sarja
Tässä minun mukissani sana Perfect lukee punaisella ja sen yläpuolella kulkee punainen viiva jossa lukee mustalla VACUUM PACKED. Alhaalla on punainen viiva jossa lukee valkoisella: FINE COFFEE sekä keskellä lukee punaisella Double Espresso. Muuten mustavalkoinen. Onko jollakin tietoa onko kyseinen mustavalkoinen muki tämä mustapunavalkoinen muki vai onko olemassa erillinen mustavalkoinen muki jota Lidl on kaupitellut ja jonka haluaisivat takaisin?
- Coffee mugs
Heh, mulla on samanlainen 4:n mukin satsi, eikä ainakaan vielä ole myrkytysoireita ilmennyt.
Ihmettelen sitä, ettei missään ole julkaistu kuvia kyseisistä myrkkymukeista..?
- mitä seuraavaksi
Mikököhän koe labra toi lidl oikeasti on? Sieltä tulee vähän väliä ties mitä uutisia ja tuotteita on vedetty pois hyllyiltä aika usein.
En enää uskalla enkä haluakaan ostaa lidl tuotteita. Kai sieltä noita suomalaisia tuotteita uskaltaa ostaa, mutta noista toisista en tiedä.- blikkenslager
se on vain erilainen tuo saksalainen käytäntö. jos jokin ongelma on, siitä tiedotetaan heti avoimesti kun suomalaiset hyssyttelevät ongelman piiloon ja korkeintaan vähin äänin vetävät tuotteen myynnistä pois.
- Maahinen.
Muissa liikessä ne painetaaan villasella,on kokemusta,tai vähätelään.
- bagana..
Tässä teille lisää ihmeteltävää, lähes kaikissa posliiniastioissa on lyijypitoista lasitetta, valkoisen kupin pohjasta sen näkee parhaiten, kun sieltä alkaa harmaata näkyä (naarmuuntuminen) lyijyä liukenee astiaan ja monethan sekoittaa kahvikuppiaan jne. vimmaisesti raaputellen !!!
Itse käytän paljon lasiastioita, (kahvi parempaa lasista hörpittynä) jääpähän nekin lyijyt nauttimatta, satavarmaa ei ole mikään, Kiinasta ja muista kehittymättömistä myrkkymaista tuoduissa tavaroissa kaikki myrkyt mahdollisia!!
Meitä ei suojaa myrkyiltä kuin oma järki ja varovaisuus periaate. Onhan se uskomatonta, ettei ihmiskunta oppinut mitään muinaisen Rooman valtakunnan tuhosta ja niiden lyijy-käyttötavarakokeiluista, pöljiä olemme ja lisälyijystä pöljemmiksi tulemme, kyllä jämpti on niin!!!
Metsästäjän pölkeröt ja muut idioottivajakit räiskivät tuota "lyijyherkkua" Suomen luontoon surutta, jo ilmakivääreillä vajakkipennut aloittavat lyijyn levityksen, ei suojele mikään ympäristöä tai ihmisiä/muita elollisia noiltakaan!!!
- suomi tänään ?
Tuolla joku tietämätön käski suosia suomalaista. Arabian porukka on tunnettu keramiikastaan ja entisaikoina jopa hyvästä laadusta. Tämän päivän tilanne on että työporukasta on rippeet jäljellä ja lähes kaikki tuotanto ostetaan idän markkinoilta. Malli saattaa olla perinteinen kotimainen,mutta sieltä kaukaa ne tulee. Täällä lisätään nolla hintalapun jatkeeksi ja kotimaiselta näyttävä pakkaus, joka tulee myös aasian suunnast.
- bagana..
Totta niin, älä luota yhtään mihinkään, tai olet pöljääkin pöljempi. Kaupankäynnin kiima on niin kovaa. että turvallista tuotetta saa etsiä!!
Lyijy ruoka ja juoma-astioissa, onkohan se loppuun ajateltu asia ollut koskaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3521397- 741375
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3061137Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀461067Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆231884Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht30879vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli163868Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak40825Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa
Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso20807Pelekäätkönä mua?
Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te42794