Olen parikymppinen nainen ja päällä herpeksen ensioireet nyt kuudetta päivää. Olisiko teillä jakaa vinkkejä tähän äärimmäisen kivuliaaseen virtsalla käymiseen. Vedellä suihkuttelut testattu sekä kylmällä että kuumalla vedellä(kylmä parempi), Onko rakkula-alueiden rasvaamisesta apua ennen virstaamista? Voisi kuvitella että rasva hylkisi rakkuloihin osuvaa nestettä. Apuja tarvitaan! :-)
Sukuelinherpes -> APUA VIRTSAAMISEEN!
neiti_hoo
2151
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Suihkuttele pissallakäynnin jälkeen, älä pyyhi paperilla. Levitä sen jälkeen asikloviirivoide varovasti esim. pumpulipuikolla, jos pakko sormin niin pese kädet todella huolellisesti (virus voi levitä käsissä esim. silmään). Muutenkin koita välttää rakkuloiden hankaamista tai koskettelua, rikkoutuessaan ne levittävät virusta laajemmalle alueelle ja herpes alue voi levitä isommaksi -> oirevaihekin pitkittyy.
Jatkossa levitä voidetta alueelle tai aloita tablettikuuri HETI kun epäilet viruksen aktivoituvan (kihelmöintiä alueella tms), sillä voit lyhentää oireiden kestoa tai jopa estää rakkuloiden tulon.
Älä missään nimessä rupea millään hydrokortisonilla tms. rasvaamaan. Asikloviirivoiteenkin kanssa täytyy olla tarkkana, ettei sitä hieroessa vain levitä rakkuloita laajemmalle alueelle. Mulle erikoislääkäri sanoi, ettei aksiloviirivoide kauhean paljon edes lyhennä taudin kestoa. Tabletit ovat auttaneet mua tosi paljon. Vedellä suihkuttelu on hyväksi, mutta lähinnä sen takia, etteivät rakkulat tulehdu. Jos rakkulat ovat puhjenneet, ei auta kuin kärvistellä ja toivoa, että tableteista on edes vähän apua. Tsemppiä, inha tauti mutta minkäs teet kun on kerran tarttunut!