Se on tutkittua nyt: Nainen pettää netissä todennäköisemmin kuin mies
Tutkimuksen mukaan seksikumppania etsitään edelleen mieluiten kasvotusten. Netissä naiset sortuvat miehiä todennäköisemmin pettämään.
Nebraskan ja Kansasin yliopistojen tutkimusten mukaan seksiseuraa etsitään edelleen kasvotusten, vaikka tarjolla olisi nettisivuja, chattailua ja puhelimia.
Tutkijat perustivat nettisivun, joka oli tähdätty erityisesti avioituneille, seksiseuraa hakeville henkilöille. Tämän jälkeen he havainnoivat sivuston käyttäjiä. "Sekstailu", siis eroottisten teksti- ja kuvaviestien lähettely, oli myös tutkimuksen kohteena ensimmäistä kertaa.
Tutkimuksen mukaan naiset sekstailevat mieluummin kuin miehet. Kaksi kolmasosaa naisista oli pettänyt kumppaniaan netissä, ja kolme neljäsosaa oli ollut uskoton myös "tosielämässä", kertoo thinq.co.uk.
– Tutkimuksemme mukaan tekniikan muuttuessa muuttuu myös tapa, jolla ihmiset löytävät toisensa ja ovat kanssakäymisessä toistensa kanssa. Vaikka sosiaalisia nettisivuja käytetään sosiaalisten kontaktien ottamiseen yhä enemmän, tosielämän partnerit kiinnostavat ihmisiä edelleen enemmän kuin online-kumppanit, tutkimuksen tekijät Diane Kholos Wysocki ja Cheryl Childers kirjoittivat.
– Vaikuttaa siltä, että jossakin suhteen vaiheessa tarvitsemme fyysistä, kasvoista kasvoihin tapahtuvaa kontaktia. Osasyy voi olla se, että pohjimmiltaan ihminen on sosiaalinen eläin.
http://www.mtv3.fi/helmi/seksi/artikkeli.shtml/2011/06/1349664/nainen-pettaa-netissa-todennakoisemmin-kuin-mies
Nainen pettää netissä
Noinko on?
4
124
Vastaukset 4
- adsgasd
So?
No, ei tuo ole mikään yllätys. Netissä vuorovaikutus on helppoa ja miehet pommittaa spämmiä naisten profiileihin. Kyllä siinä muuri murtuu.
Tälläinen netissä "sekstailu" ei mielletä tosi elämässä yleensä pettämiseksi.- ai niinkö että
Sinustako on kivaa jos puolisosi lähettelee pillunkuvia tai kikkelikuvia jollekin toiselle ihmiselle?
ai niinkö että kirjoitti:
Sinustako on kivaa jos puolisosi lähettelee pillunkuvia tai kikkelikuvia jollekin toiselle ihmiselle?
Ei ole kivaa. Sanon vaan virtuaali pettämistä ei mielletä samalle tasolle kuin fyysistä vaakamamboa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?231475Viesti sinulle
Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️651248- 981000
Mitä sinulle on tapahtunut lapsena
Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)105934Persujen Puhoksen retki
Perussuomalaiset olivat tehneet turistibussimatkan Puhokseen. Tosin raukat olivat niin peloissaan, etteivät uskaltaneet305840Haluan purkaa vielä tuntemuksia
Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei21807- 120725
Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.
Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k218715- 61675
- 100636
Jopa poliisi nauraa paskaista pelkuripersuille
Puhoksessa jäi "isänmaantoivot" bussiin vapisemaan :-D https://www.is.fi/politiikka/art-2000012319632.html298603- 13594
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.104538- 40490
- 36489
Pilkettä sunnuntain silmässä
😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto73481Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko58457Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas25451- 47450
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv79446