Onko kokemusta...?

laastari liisa

Minulla on kipuun Tradolan Retard 150 mg ja nyt määrättiin Norspan kipulaastari. Voikohan näitä käyttää yhdessä kipuun? Olen leikkausjonossa hermojuuren ahtauden vuoksi. Kipua on edelleen vaikka käytän laastaria ja Tradolania sekä Imovanella yritän nukkua yöt.

6

770

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Doctor Lecter

      Kannattaa ehdottomasti olla yhteydessä lääkäriin, mikäli Norspan debot-laastari ei auta tarpeeksi kipuusi. Norspan laastareilla toteutettava kipuhoito aloitetaan yleensä pienimmällä laastari mallilla. Annosta titrataan tarpeen mukaan kunnes saavutetaan riittävä annos. Sen vuoksi on todella tärkeää, että kerrot hoitavalle lääkärillesi millaiseksi olet kokenut Norspanin vaikutuksen.
      Tradolan Tramalia voidaan käyttää samanaikaisesti buprenorfiinin kanssa, ainakin tilapäisesti. Ehdotankin, että otat varovasti tramalia nyt aluksi Norspanin tueksi, ja heti ensi viikolla olet yhteydessä hoitavaan lääkäriisi ja kerrot ettei Norspanin vaikutus ole riittävä.
      Yritä pärjätä juhannuksen yli, ja toivon sinulle voimia ja jaksamista leikkausta odotellessa.

    • .

      No miten lääkärin kanssa asia sovittiin?

    • fentanyyli eikä nors

      suosittelen fentanyyliä, varo ettet jää koukkuun, mutta vie kivun varmasti

    • laastari liisa

      Fysiatri laittoi MRI-tuloksen katsottuaan neurokirurgille. Ei sovittu kontrollia fysiatrille. Neurokirurgi laittoi lähetteen leikkaukseen. En tiedä kuka tällä hetkellä on hoitava lääkärini. Luulisin, että pitää huomenissa soittaa neurokirurgin osastolle. Kiitos Doctor Lecter paljon asiallisesta kommentistasi.

    • laastari liisa

      Soittelin neurokirurgille lääkityksestäni. Kuulemma voi jatkaa Tradolanin ja Norspan laastarin käyttöä siihen asti kun leikkaus on. Luultavasti leikkaus on vasta syksyllä. Kipu on kyllä yhtä h......ä lääkkeistä huolimatta, mutta eteenpäin sanoi mummo lumessa.

    • laastari liisa

      Olen edelleen leikkausjonossa. Pistelen poskeen Imovanea, Tradolania ja Norspan laastari myös käytössä. Kipua on ja pissan tulo takkuaa....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      87
      5439
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4722
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      3027
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      88
      2955
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2564
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2039
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      1976
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1439
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1328
    Aihe