Raskausarvet pilaavat elämäni. Minulla on niitä kyljissä, reisissä ja rinnoissa. Osa niistä on paksuja ja todella selvästi näkyviä. Olen ihan maassa tämän asian takia. En pysty olemaan intiimisti kenenkään kanssa -saatika edes menemään uimarannalle! Nämä paskiaiset pilaavat elämäni. Kroppa täynnä raskausarpia, vaikka en ole koskaan edes ollut raskaana. En edes ole mikään valtavan kokoinen. Ihoni vaan ilmeisesti kärsii kollageenin puutteesta. Auttakaa! Mitä voin tehdä? Auttaako hionta??
Raskausarvista
surullinentytto
4194
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
On sulla sitten pienet murheet.. Raskausarpiin ei ole maagista parannuskeinoa, ne haalenee ajan kanssa.
Mene terapiaan, ei tollanen pakkomielle raskausarvista ole tervettä..
ehkä pieni murhe, mutta toisille voi olla iso murhe. Aika kurjaa kirjoitella tuollaista tekstiä ja vähätellä toisen tuntemuksia. Olen myös kärsinyt arvista 17 vuotiaasta alkaen ja ikää nyt 37 vuotta. Arvet on ja pysyy, jotkut vaalentuneet ja toiset punaisia edelleen. Nuorempana todellakin niitä häpesin ja vähän samanlaisia tuntemuksia kuin aloittajalla. Enää en murehdi, paljoakaan...Arvethan on syviä eli tarvii ilmeisen rankan hoitokeinon? Kyllähän netistä löytyy paljon vaihtoehtoja, mutta itse en usko niiden paljoakaan auttavan?
Itselläni auttoi mikroneulaus. Olen tehnyt sen vain kerran, sillä jo yhden kerran jälkeen punaiset arvet muuttuivat ihonvärisiksi. Kuorinta ei auta, sillä raskausarvet ovat niin syviä. Enkä tiedä, vaikuttaako neulaus sarjahoitona tehtynä valkoisiin raskausarpiin.
Löydät lisätietoja netistä hakusanoilla mikroneulaus, micro needling ja dermaroller.
Poistin arvet laserilla Fraxcel. Arvet olivat n 20 v. vanhat. Silti onnistui!