Egypti ei suostu ottamaan lainaa IMF:ltä ja Maailmanpankilta

-?-

Egypti on ilmoittanut, että se ei ota rahaa Kansainväliseltä valuuttarahastolta IMF:ltä ja Maailmanpankilta.

http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=4&id=505

Miksi Egyptille ei kelpaa Maailmanpankin ja IMF:n tyrkyttämät luotot? Egyptin kansa kieltäytyi ko. lainoista jyrkästi. Niinpä valtaan-nostetut hallitsijat joutuivat perumaan jo sovitut lainat. Pelkäävätkö egyptiläiset joutuvansa samanlaiseen orjuutukseen ja velkakurimukseen kuten ovat joutuneet tähän mennessä esimerkiksi kreikkalaiset, portugalilaiset ja irlantilaiset?

8

93

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viisas päätös...
    • ,ggkhfhgf

      " Egyptin valtiovarainministeri Samir Radwan ilmoitti lauantaina, ettei maa tarvitsekaan kansainvälisten rahoituslaitosten apua. Egypti peruuttaa Maailmanpankin ja kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n maalle jo myöntämät lainat.

      Valtiovarainministeri Radwanin mukaan lainoista luovuttiin, koska suurin osa egyptiläisistä on ilmaissut vastustavansa lainoja. Myös maata johtava sotilaallinen neuvosto katsoi, että lisävelka toisi vain vaikeuksia seuraavalle hallitukselle. Egyptin ensi vuoden valtion talousarvioehdotukseen on tehty suuria julkisten menojen leikkauksia, joilla pyritään pienentämään budjettivajetta.

      Radwan kertoo lisäksi, että Qatar on tarjonnut maalle 500 miljoonan dollarin tukea tällä viikolla. Myös Saudi-Arabialta on luvassa taloudellista apua."


      http://yle.fi/uutiset/teemat/kansannousut/2011/06/egypti_veti_imfn_laina-anomuksen_takaisin_2685556.html?origin=rss

      Kansainvälinen rahaeliitti on egyptiläisten päätöksestä takuulla raivoissaan. Veikkaisin että ei mene kauaakaan kun Egyptissä koetaan jälleen "kansannousu" ja jos tämäkään ei käännä Egyptin uuden hallituksen päätä IMF:lle myötämieliseksi, niin sitten onkin jo NATOn vuoro...

    • Näin Petoksen:

      Irlanti "pelastettiin". Seurauksena jo nyt 50% työveroista menee korkoina rikkaille suvuille. Irlannista ja sen veronmaksajista tehtiin lypsylehmiä rikollisille talousmafiosoille. PISTE.

    • k6ukf

      Egyptin valtiovarainministeri Samir Radwan ilmoitti lauantaina, ettei maa tarvitsekaan kansainvälisten rahoituslaitosten apua.

      Ompahan fiksu tyyppi.KATAINEN HEI,katteleppa olisko jotain tuttua tuossa hommassa.

    • blikkenslager

      voi vttu. ja juuri kun imf meinasi egyptin saada pilkkahinnalla.

    • Hyvä Egypti

      Tulee laajalti kunnioittaa Egyptiä joka viime tipassa älysi mihin kurimukseen oli joutumassa jos olisi sortunut imf.n/maailmanpankin lainoitukseen.

      Lähes jokainen maa on tämän koplan hallinnassa eikä velkainen vastustele vaan on nöyrä ja kuulias.

      Äkkiseltään en olisi uskonut ensimmäisen kieltäytyjän olevan Egypti vaan olisin veikannut jotain länsivaltaa. Nyt kuitenkin nostan hattua ja kumarran Egyptin suuntaan joka ensimmäisenä älysi mitä laina noilta tahoilta tarkoittaa.

      Myöhemmin esimerkkiä tulee noudattamaan muutkin maat jos eivät ole jo kaulaansa myöden tahojen veloissa joista ei pääse irti kuin repäisemällä, takaisinmaksun ehdot ovat sellaiset, että vain harvalla maalla on munaa sellaiseen.... Egyptillä oli ja esimerkiä tullaan noudattamaan ehkä jopa Suomessa sitten kun muiden maiden pankkien velat on ensin maksettu.

      Joku varmaan muistaa hikiotsa katahisen vakavat lausunnot siitä, että rahaa ei ole 2 miljoonaa Heinolan reumasairaalaa varten... nyt sama heppu jankkaa, että suomella on varaa maksaa miljardeja takuuttomia luottoja maille joiden pankit ovat hätää kärsimässä.

    • Katos katos

      Egyptiläiset ovatkin sen verran fiksuja, että ymmärtävät ettei Gizan pyramideja kannata lahjoittaa rothschildeille pilkkahinnalla.

    • Mitä tekee Kreikka

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe