Kertokaapa kokemuksia 3 kk:n ajoluvan hakemisesta tullista. Eli haluaisin tietää tsekkaako ne autoa vai riittääkö että näyttää pelkät paperit.
Säästäisin nimittäin aikaa jos saisin luvan hommattua ennen laivan ja auton tuloa (auto tulee rahtina) satamaan. Onkohan se mahdollista? Kertokaa kokemuksia.
Säästäisin nimittäin aikaa jos saisin luvan hommattua ennen laivan ja auton tuloa (auto tulee rahtina) satamaan. Onkohan se mahdollista? Kertokaa kokemuksia.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sulla täytyy ainakin olla kaikki orkkis paperit autosta, siis kauppakirja, saksalainen rekisteriote, vakuutus autolle otettu.
helpoten pääset kun haet katsastuskonttorilta siirtokilvet,ajelet niillä kotiin ja seuraavana päivänä menet auton kanssa tulliin, sitten sulla on viisipäivää aikaa hoitaa auton reksiteröintikatsastus. Siirtokilvethän saat kun tiedät auton runkonumeron.
No johan oli taas infoa pläjäys, mistähän päästä tuota alkaisi oikomaan.
3 kk ajolupaa hakiessa ainoa yleensä tarvittava dokumentti on rek.ote. Käytäntö voi vaihdella, ja jostain toimipisteestä lupa saattaa irrota ilman otettakin. Kauppakirjaa ei tarvita, eikä vakuutusta tarvitse ottaa etukäteen, vaan tulli toimittaa tiedon vakuutusyhtiölle.
Katsastuskonttorilta ei lyhyitä eikä 3kk siirtolupia haeta verottamattomaan autoon! Kun veroja ei ole maksettu, tarvitaan aina siirtoluvan lisäksi tullin lupa, ja sen saa vain tullilta.
Saattaa tosiaan vaihdella käytännöt. Itsellä meni niin, että katsastuskonttorin luvalla ajoin tulliin, josta sain 3kk:n luvan. (olisiko katsastukonttorin pitänyt ilmoittaa minulle, jos luvalla ei olisikaan saanut siirtää verottamatonta autoa?) Tullilta ei lupaa saa, ellei mukana ole kauppakirja, rekisteriote ja paperi, josta selviää maahantulopäivä.
Verottamattoman auton siirtoon tarvitaan tullin lupa. Pelkällä katsastuskonttorin siirtoluvalla ajeleva ottaa melkoisen riskin. Tietysti konttorin tulisi asiasta varoittaa, mutta eivätpä useinkaan ole asiasta kovinkaan hyvin perillä.
Tullin toimipisteitten välillä on eroja. Yleensä 3kk luvat otetaan satamatulleista, joissa rek. ote on ainoa paperi jota kysytään, ainakin laivojen saapumisaikoihin. Kauppakirjaa pitäisi tarvita vasta veroilmoitusta jätettäessä. Mutta kuten sanottu, käytännöt vaihtelevat.
Erikoisinta tässä on vielä se, että tullihan ei periaatteessa voi myöntää ajolupia ilman AKE:n valtuutusta. Eli onhan se aika mutkikasta. Ja tuntuu molemmissa virkailijoilla olevan aika huterat tiedot tästä asiasta.
ps. Toissa viikolla jätettyyn veroilmoitukseen tuli päätös tänään. Veron määrä oli aika tarkalleen se mitä olin itsekin laskenut. Eli siitä ei tarvitse tehdä valitusta. Mutta entäs se veron ALV, ehkä siitä joskus, jos siltä näyttää.
No niin auto on sitten tuotu ja verotkin maksettu.
Auto tuli viime perjantaina Suomeen ja olin satamassa vastassa. Koska minulla oli kaikki paperit jo ennen auton saapumista, menin juuri ennen laivan tuloa tullin pisteeseen ja hoidin kaikki paperihommat pois. Ja sain 3 kk:n ajoluvan. Näin vältin usean tunnin jonottamisen.
Katsastuksen ja veroilmoituksen jätin maanantaina ja suureksi yllätykseksi tänään sain puhelun tullista, että veropäätös on annettu. Ei auttanut muu kuin maksaa verot pois ja hakea oikeat kilvet katsastusasemalta.
Eli yhdessa paivassa sait verojen maksun jalkeen kilvetkin? Nopeaa on. Aiotko valittaa veron maarasta, tuossa kyselinkin etta jos valittaa niin mika on peruste. Asun ukomailla viela enka ole perilla tuosta touhusta.