’tullakseen tuntemaan ainoan totisen Jumalan ja Jeesuksen Kristuksen, jonka hän on lähettänyt’? (Johannes 17:3, KR)
Jos näin olisi, niin miksi niin harvat oppineet juutalaiset uskonnolliset johtajat tunnistivat Jeesuksen Messiaaksi?
Hänen uskolliset opetuslapsensa olivat sen sijaan vaatimattomia maanviljelijöitä, kalastajia, veronkantajia ja perheenemäntiä.....
Nuo tavalliset ihmiset olivat niin vakuuttuneita siitä,
mitä Jeesus opetti Jumalasta, että he saattoivat opettaa sitä toisille ja olivat halukkaita jopa kuolemaan uskonkäsitystensä puolesta.
– Matteus 15:1–9; 21:23–32, 43; 23:13–36;
Johannes 7:45–49; Apostolien teot 4:13.
Jeesuksen opetuslapset olivat nöyriä tavallisia ihmisiä,
eivät uskonnollisia johtajia
Jos näin olisi, niin miksi niin harvat oppineet juutalaiset uskonnolliset johtajat tunnistivat Jeesuksen Messiaaksi?
Hänen uskolliset opetuslapsensa olivat sen sijaan vaatimattomia maanviljelijöitä, kalastajia, veronkantajia ja perheenemäntiä.....
Nuo tavalliset ihmiset olivat niin vakuuttuneita siitä,
mitä Jeesus opetti Jumalasta, että he saattoivat opettaa sitä toisille ja olivat halukkaita jopa kuolemaan uskonkäsitystensä puolesta.
– Matteus 15:1–9; 21:23–32, 43; 23:13–36;
Johannes 7:45–49; Apostolien teot 4:13.
Jeesuksen opetuslapset olivat nöyriä tavallisia ihmisiä,
eivät uskonnollisia johtajia
Vastaukset 21
Vanhimmat
"Jos näin olisi, niin miksi niin harvat oppineet juutalaiset uskonnolliset johtajat tunnistivat Jeesuksen Messiaaksi?"
Messias ei ole Jumala, vaan Israelin kuninkaille ja papeille annettu arvonimi virkaanastujaistilaisuuksissa.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Messias
Eikä juutalaiset uskonnolliset johtajat ole tunnistaneet Jeesusta Messiaaksi.
Tunnistivat mutta eivät TUNNUSTANEET -vissi ero.
Kyllähän Jeesus tunnistettiin Messiaaksi-myös aikalaistensa uskonnollisten johtajien parissa..
Miksiköhän tahtoivatkaan murhata Hänet ?
uskolliset opetuslapsensa olivat sen sijaan vaatimattomia maanviljelijöitä, kalastajia, veronkantajia ja perheenemäntiä.....
Nuo tavalliset ihmiset olivat niin vakuuttuneita siitä,
mitä Jeesus opetti Jumalasta, että he saattoivat opettaa sitä toisille ja olivat halukkaita jopa kuolemaan uskonkäsitystensä puolesta.
– Matteus 15:1–9; 21:23–32, 43; 23:13–36;
Johannes 7:45–49; Apostolien teot 4:13.
Jeesuksen opetuslapset olivat nöyriä tavallisia ihmisiä,
eivät uskonnollisia johtajia
xxxxx
Niin TOTTA.
Nyt sitten kinataa Raamatun tulkinnoista
ihmisparat.... ;)
Ei tarvitse olla teologi käsittääkseen Jeesuksen tuoman vapauttavan uskon. Tarvitsee vain uskoa Jeesuksen opetuksiin. Niin yksinkertaista on Jumalan antama usko. Jeesuksen opetuksiin uskova saa nähdä Jumalan ihmeet. Saa syntyä uudeksi jos pitää Jeesuksen opetukset ja saa tulla Jumalan valtakunnan asukkaaksi ja näin saa päästä irti alkeisvoimien painolastista.
Se, että täällä puhutaan uskonopista johtuu siitä, että täällä on paljon heitä, jotka eivät itse käsitä oppia ja johtavat väärällä opetuksella ihmisiä harhaan. Ihmisillä, kun on taipumus ottaa toinen ihminen opettajaksi ja moni erehtyy ottamaan opettajakseen Jumalan Ainoan Pojan kieltäneitä ihmisiä. Jumalan Pojan voi kieltää sanoilla ja teoilla.
Kehoitan kaikkia lukemaan evankeliumeja, joissa Jeesus opettaa ja kuuntelemaan Raamatun lukua. Nyt on saatavan Raamatun kuulemiseksi äänitteitä, joissa ei selitetä Raamattua, vaan luetaan sitä vain. Usko tulee Sanan kuulemista, ei selittelyistä. Jumalan antaa kutsun ja kutsun vastaanottaneille uskonlahjan.
Ei-nimmari kirjoittaa täysin VASTOIN Jumalan Sanan totuutta:
>>Saa syntyä uudeksi jos pitää Jeesuksen opetukset ja saa tulla Jumalan valtakunnan asukkaaksi ja näin saa päästä irti alkeisvoimien painolastista.
Ja taas Semper.Fidelis on kantapäilläni. Jeesuksen vastaanottaminen tarkoittaa USKOA Jumalan Sanaan. Raamattu kertoo Sanan kasvattavan ihmisen pelastukseen.
Joka uskoo vaikkapa puolisydämisesti, ei kasva pelastukseen, eikä synny uudeksi Jumalan Sanasta ja Pyhästä Hengestä, joka on LÄHDE SYNTIÄ VASTAAN.
Nikodemus kummasteli sitä, miten ihminen voi vanhana syntyä uudeksi. Jeesus vastasi hänelle vain, että sinä, joka olet Israelin opettaja, et tuota tiedä. Hän kertoi, että Vesi, joka on Jumalan Sana ja Jumalan Pyhä Henki (Elävän veden virta) tekevät ihmisestä uuden. Nikodemus ei käsittänyt Pyhän Jumalan Sanan muuttavan ihmistä, vaikka itse toimi opettajana Israelilaisten keskuudessa.
Nikodemus ei tiennyt Sanan puhdistavan tieltään vanhan pois siellä missä Sanaan uskottiin. Me (Jumala) ei tule vanhaan astiaan asumaan, vaan uudistaa astian tullakseen siihen asumaan. He uudistuvat Sanan ja Pyhän Hengen voimasta, jotka uskovat Pyhän Hengen kirkastamaan Jumalan Sanaan.
Miten voi syntyä uudeksi, jos ei juo tuota Vettä?
Yritän vain perkata roskia pois sinun kylvösiemenestäsi.
Jos opetuksen siemen on Sanan vastaista lajiketta tai jos siihen on sekoitettu rikkaruohon siementä, on kylvömaan omistajia varoitettava, etteivät he päästä sellaisen sekasiemenen kylväjää pellolleen.
Totta siteeksi, usein enemmänkin. Mutta aina hukkakauraa seassa.
Se pätee sinun itsevarmaan Sanasta erkaantuneeseen ihmisoppiisi.
Samaa mieltä "Semper.Fideliksen " kanssa.
""Mutta kaikille, jotka ottivat Hänet vastaan, Hän antoi voiman tulla Jumalan lapsiksi, niille, jotka uskovat Hänen nimeensä," Joh.1:12
Oman kokemukseni pohjalta, voin sanoa syntyneeni uudeksi luomukseksi, kun tunnustin Jeesuksen Herrakseni ja pyysin syntejäni anteeksi.
47. Sentähden minä sanon sinulle: tämän paljot synnit ovat anteeksi annetut: hänhän näet rakasti paljon; mutta jolle vähän anteeksi annetaan, se rakastaa vähän."
48. Sitten hän sanoi naiselle: "Sinun syntisi ovat anteeksi annetut".
49. Niin ateriakumppanit rupesivat ajattelemaan mielessänsä: "Kuka tämä on, joka synnitkin anteeksi antaa?"
50. Mutta hän sanoi naiselle: "Sinun uskosi on sinut pelastanut; mene rauhaan".
Luuk. 7.
Tämä nainen meni Jeesuksen luo ja sai syntinsä anteeksi.
Kun ihminen tulee uskoon, hänestä tulee uusi luomus ja Jumala puhdistaa
hänen sydämensä uskolla.
Tällöin syntyy yhteys Jumalaan.
Room. 8:15
Sillä te ette ole saaneet orjuuden henkeä ollaksenne jälleen pelossa, vaan te olette saaneet lapseuden hengen, jossa me huudamme: "Abba! Isä!"
Gal. 4:6
Ja koska te olette lapsia, on Jumala lähettänyt meidän sydämeemme Poikansa Hengen, joka huutaa: "Abba! Isä!"
Tämä yhteys kirkastui minulle pian uskoon tuloni jälkeen, elävä Jumala vapautti minut kivuistani silmänräpäyksessä, vain pienen ajatuksissani
päästämäni huokauksen johdosta ; Isä ota nämä kivut pois, ja ne lähtivät
siinä hetkessä.
Ihmeellinen on Jumala.
Usko Toivonen, ei uudestisyntyminen tapahdu siinä vaiheessa, kun saa voiman tulla Jumalan lapseksi. Se tapahtuu siinä vaiheessa, kun on tuon voiman vaikutuksesta naulannut Jeesuksen ensimmäistä sijaa vastustavan lihan tahdon ristille. Moni menee laveaa tietä naulaamatta koskaan lihantahtoa ristille. Täällä opettaa henkilöt, jotka eivät tiedä, että vanha ei tule uudeksi, vaan uudeksi tulee Jumalan Sanan mukaan parannuksen tehneet ihmiset. Jumalan Sana puhdistaa ihmisen ja siksi Jeesus sanoo, että "te olette puhtaat sen Sanan tähden minkä olen teille puhunut. On siis kuultava Hyvää Paimenta.
Jumalan lapseksi tulevat kaikki, jotka otttavat USKOSSA Jeesuksen vastaan ja ottavat Jumalan Sanan neuvot todesta. He saavat syntyä uudeksi. Vanhaan astiaan ei Jumala tule asumaan, vaan uudistaa astian, jos ihminen suostuu seuraamaan Jeesusta, joka on tie, totuus ja elämä. Joka on syntynyt uudeksi, on tullut rakkaudenlain piiriin ja on vapaa. Jolta puuttuu rakkaus ja nöyryys, ei ole Jumalan Sanan siemenstä huolimatta syntynyt uudeksi, vaan Sana jäi hänessä hedelmättömäksi. Vaikka hän saikin tulla Jumalan lapseksi ja Jumalan kasvatettavaksi, niin hän itse hylkäsi lapseuden.
Vain hyvään maahan pudonnut siemen kasvattaa uskovasta Jumalan lapsen Jumalan valtakuntaan. Sana vapauttaa, tai tuomitsee. Kaikki Jumalan lapset eivät kasva Jumalan lapsiksi Jumalan valtakuntaan. Monet kääntyvät kaidalta tieltä lavealle ja näin hylkäävät sen valtavan armon, jossa olisivat saaneet kasvaa Jumalan lapsiksi Jumalan valtakuntaan.
Valitettavasti olen eri linjoilla tässä asiassa.
4. Mutta kun Jumalan, meidän vapahtajamme, hyvyys ja ihmisrakkaus ilmestyi,
5. pelasti hän meidät, ei vanhurskaudessa tekemiemme tekojen ansiosta, vaan laupeutensa mukaan uudestisyntymisen peson ja Pyhän Hengen uudistuksen kautta,
6. jonka Hengen hän runsaasti vuodatti meihin meidän Vapahtajamme Jeesuksen Kristuksen kautta,
7. että me vanhurskautettuina hänen armonsa kautta tulisimme iankaikkisen elämän perillisiksi toivon mukaan.
Tiit. 3.
Jumala kutsuu ihmisiä parannukseen ja kääntymiseen pois entisestä menosta.
Minuakin Jumala kutsui Sanansa kautta, Hän asetti minut kysymyksen äärelle:
Kuinka sinun kävisi, jos Jeesus palaisi takasin?
En päässyt kysymyksestä eroon noin vaan, vaan aloin tutkimaan asiaa Raamatusta ja asia valkeni nopeasti, käännyin, tein parannusta ja huusin
avukseni ( pyysin ) Herraa Jeesusta.
Ja Jumala puhdisti minunkin sydämeni uskolla.
7. Ja kun oli paljon väitelty, nousi Pietari ja sanoi heille: "Miehet, veljet, te tiedätte, että Jumala jo kauan aikaa sitten teki teidän keskuudessanne sen valinnan, että pakanat minun suustani saisivat kuulla evankeliumin sanan ja tulisivat uskoon.
8. Ja Jumala, sydänten tuntija, todisti heidän puolestansa, antaen heille Pyhän Hengen samoinkuin meillekin.
9. eikä tehnyt mitään erotusta meidän ja heidän kesken, sillä hän puhdisti heidän sydämensä uskolla.
apt. 15.
Olen siis sitä mieltä, että uudestisyntyminen tapahtuu silloin, kun ihminen
saa uskon armolahjan Jumalalta.
Silloin hänestä tulee uusi luomus Jeesuksessa Kristuksessa.
"uskolliset opetuslapsensa olivat sen sijaan vaatimattomia maanviljelijöitä, kalastajia, veronkantajia ja perheenemäntiä.....
Nuo tavalliset ihmiset olivat niin vakuuttuneita siitä,
mitä Jeesus opetti Jumalasta, "
Siteerauksessa ei ole mitään merkillistä. Antiikin maailmassa eli ihmisten mielissä tuhansia jumalia.
Vanhemmat, naapurit, temppelien papit kertoivat lapsilleen ja aikuiset keskenään näiden jumalien tarinoita.
Juutalaisuudessa vanhemmat kertoivat lapsilleen luonnollisesti omasta jumalastaan. Jeesus uskonoppineena, rabbina, kertoi toreilla ja turuilla aikuisille kansansa jumalasta. Niin tekivät tuhannet muut juutalaiset.
Siteerauksessa ei ole mitään ylimaallista sanomaa. Se kuvaa ainoastaan reaalista todellisuutta.
Näin on. Tavalliset ihmiset, Jeesuksen seuraajat ovat useimmiten niitä kalastajia.
Jeesus valitseekin aina sen, joka ei mitään ole. Kun lapset menevät kouluun, niin he eivät osaa oikeastaan vielä juuri mitään. Mutta koulussa he eivät opiskele yksin, omin nokkineen. Heillä on opettaja. Ja jos joku ei osaa jotakin, niin hän tarvitsee opettajaa. Aivan samoin uskovakin tarvitsee opettajaa, Pyhän Hengen. Muuten ei pääse eteenpäin.
Jeesus sanoi, että meidän tulee olla pienen lapsen kaltaisia. Niin kuin pieni lapsi on riippuvainen vanhemmistaan, niin uskovankin pitää olla riippuvainen Jumalasta. Vasta silloin on asiat hyvin, kun on täysin Jumalan varassa.
Saulus Tarsolainen ei Jumalan työssä menesty, mutta Paavali menestyy.
Kaikki itse opittu on täyttä roskaa. Raamattu ei avaudu itse opiskelemalla. Tarvitaan Opettaja.
Olen aivan samaa mieltä siitä, mitä kirjoitit, jari-pek-ka.
jari-pek-ka, Jumalan Pyhä Henki annetaan kastelahjana kirkastamaan Jumalan Sanaa. On ehdottoman tärkeää johdattaa ihmiset lukemaan ja kuuntelemaan Jumalan Sanaa, jotta he välttyisivät vääriltä opetuksilta. Väärät opetukset eivät tuo vapautta, vaan sitovat syntiin ja orjuuteen. Jumala kyllä johdattaa Sanan kanssa kulkevalle opettajan, joka osaa opettaa Sanan mukaan. Heitä vain on tänään hyvin harvassa. Usko tulee Jumalan Sanan kuulemisesta Sanan tuntemisen kautta. Raamattu riittää oppikirjaksi siellä, missä Pyhä Henki on saanut tulla tekemään omaa virkaansa ja tehtäväänsä. Lihassa tutkittu Jumalan Sana ei tuota oikeaa hedelmää ja siksi Pyhä Henki on välttämätön Sanan avaaja ja kirkastaja.
Muuten kohtuullisen asiallisen viestisi turmelit höpöttämällä jostain kastelahjasta. Tarkoitatko, että ne lapset, joita ei ole vauvana kastettu, jäävät osattomiksi Jumalan Pyhän Hengen vaikutuksesta?
Olet vauvakasteen esitaistelija. Kasteen ajankohta ei ole pelastuksen kannalta ratkaiseva kysymys, siitä olen vakuuttunut.
Kokonaan väärille raiteille kuitenkin mennään, jos aletaan lapsikasteen armoa tai muita seremoniaalis-rituaalisia uskomuksia esittelemään.
Luovu ei-nimmari kaikista joutavista ja Sanan vastaisista peitetarinoista.
Semper.Fidelis. Sain vauvana kasteen ja sain kasteen jälkeen opetusta, joten minusta tuli Jeesuksen opetuslapsi. Aina olen tiennyt Taivaan Isän läsnäolosta, mutta vasta otettuani vastaan kutsun uskoa Jumalan Sanaan, eli Jumalan ainoaan Poikaan, Jeesukseen, sain kasvaa Jumalan valtakuntaan.
Kasteessa ihmisestä tehdään Jeesuksen opetuslapsi ja he, jotka saavat opetusta, saavat Pyhän Hengen lahjan ohjaamaan itseään Kristukseen ja kerran Suuri Kataja kastaa taivaasta oman lapsensa ja antaa uuden nimen. Esirippu aukeaa taivaasta, ei maasta.
Kyllä. Jeesus kastaa meidät Pyhällä Hengellä. Meillä on silloin Opettaja, joka kirkastaa Jumalan Sanaa, kuten sanoit. Meillä pitää olla henkilökohtainen suhde Opettajaan. Ihmisen varaan opettajana ei voi laskea. Aivan sama asia seurakunnassa. Seurakunnankaan ei tule olla joidenkin opettajien varassa, vaan Opettajan varassa. Ei Paavalillakaan ollut omia seurakuntia, vaikka hän kävi monissa seurakunnissa opettamassa. Ei meilläkään pidä olla omia seurakuntia kenelläkään opettajalla, niin että voidaan sanoa; Tämä on tuon ja sen pastorin seurakunta. Ainoastaan Jumalalla on seurakunta tässä ajassa.
Kyllä opettajan virka voi olla seurakunnassa, mutta opettaja on yhtälailla opetuksen alaisena. Ei hänkään ole itse opiskellut, vaan hänelläkin on Opettaja.
Seurakunnassa opettajan päämäärä on tehdä itsensä tarpeettomaksi. Se päämäärä oli Paavalillakin, johtaa seurakunta Pyhän Hengen alle, Opettajan huostaan. Silloin seurakunnassa on kaikilla jotakin annettavaa, niin kuin Raamattu sanoo.
Kiitos jari-pek-ka kommentistasi. Iloitsin erityisesti tuosta sanasta "suhde". Avaaja viittasi jakeeseen Joh 17:3. Tuossa jakeessa tuo tunteminen ei tarkoita tiedollista saavutusta. Se tarkoittaa suhdetta jossa ihminen ja Jumalan lähettämä Pelastaja Jeesus Kristus tuntevat toisensa.
Aloittaja sanoi:
"Jeesuksen opetuslapset olivat nöyriä tavallisia ihmisiä,
eivät uskonnollisia johtajia."
Tuo on tosi, mitä sanoit. Ja se pätee tänä päivänäkin.
Jumalan sana on tarkoitettu kaikille ymmärrettäväksi, ilman mitään erikoiskoulutusta.
Pyhä Henki on se, joka ohjaa ymmärrykseen.
Eikä kukaan pastori tai johtaja, joka luulee olevansa Pyhän Hengen ohjauksessa.
Totuus on löydettävissä vain tutkimalla itse henkilökohtaisesti Jumalan sanaa.
Tutkimalla, ei vain lukemalla. Ja näin lisäät saamiasi leivisköitä, löytämällä lisää totuuksia.
Ketkä olivat Jeesuksen 12 opetuslasta? Oppineita miehiäkö, suuria kansansa silmissäkö? Ei.
He olivat "ei mitään" miehiä, kansan "harmaata massaa", kalastajia ja veronkerääjä hylkiöitä.
Entä Kristus itse?
Kansa odotti Messiaan olevan kunniassaan tuleva kuningas, suuri ja mahtava. He odottivat uutta Daavidia tai Salomonia ja vieläpä jotain vielä mahtavampaa.
Sen vuoksi he eivät Häntä tunteneet, sillä mahdotonta oli heidän ajatella Messiaan olevan "ei mitään", hyljitty kipujen mies ja köyhä saarnaaja.
eivät he uskoneet, että Jumalan lupaama Messias voisi kärsiä kaiken sen minkä kärsi, eivät mitenkään voineet kuvitella, että Messia kokisi julman ja häpeällisen kuoleman! He eivät millään voineet uskoa Messiaan kokevan sellaisen kohtalon. Miksi?
Siksi, että he eivät tunteneet kirjoituksia. Sanaa he kyllä lukivat mielellään ja varsinkin esiintyivät Sanan tuntijoina kansan edessä saaden siitä kiitosta. Mutta Sanaa he eivät todella tunteneet.
Vielä tänäkin päivänä on paljon juutalaisia, jotka eivät voi hyväksyä Jeesusta heidän Messiaaksi. Hänen kohtalonsa ei voi olla luvatun Messiaan kohtalo.
He odottavat edelleen kuningasta!
Surullista on, että he eivät tunne oman kansansa Pyhiä kirjoituksia, eivät "näkemällä näe" eivätkä ymmärrä. Jeesus todellakin oli ja on Messias, luvattu kenestä Profeetat julistivat!
Sanan lukeminen on äärettömän tärkeää, sillä sanoohan Herra itse, että ei ihminen elä pelkästä leivästä vaan jokaisesta Sanasta, joka lähtee Jumalan suusta! Raamattu on Jumalan Sanaa, se ravitsee ihmistä ja Henkensä kautta Herra on avaava Sanaansa meille, jotka sitä nöyrinä Jumalan lapsina luemme.
Kysyt tarviiko ihmisen olla teologi. Ei varmasti.
Tarvitseeko olla oppinut ja viisas? Ei varmasti, ainakaan sellaista opppia ja viisautta omaava jota maailma pitää viisautena!
Jumala on tehnyt viisaudeksi sen mikä maailman silmissä on hullutus ja se viisaus tulee esille ristissä!
Jumala on antava todellista viisautta heille jotka uskovat Hänen Poikaansa ja viisautta Häneltä kysyvät ja janoavat. Antoihan Hän viisautta kuningas Salomonillekin kun Hän sitä nöyrästi Häneltä pyysi.
Ei Jumala katso titteleitä, ei koulutusta, ei mitään mitä maailma arvostaa. Jumala katsoo sisimpään ja näkee heidät jotka elävät uskossa Jumalan Poikaa, Jeesukseen Kristukseen!