Mitä sinun tulee tietää VELAN olemuksesta kapitalistisessa yhtei

Haans.

Velka on kapitalismin vetovoima, mutta jotta et joutuisi kuseen velkasi kanssa, sinun on hyvä tietää pari tärkeää seikkaa velan olemuksesta. Velalla ja sen ottamisella/takaisinmaksamisella on kaksi päähaaraa:

A) Yksityisen henkilön nimiinsä (vastuulleen) ottama velka. Tämä on AINA takaisinmaksettava. Ellei takaisinmaksu onnistu, realisoidaan omaisuus kylmästi ulosotolla:
http://www.oikeus.fi/14499.htm
Jos realisoinnin jälkeenkin jää velkaa, velallista (yksityishenkilöä ) EI vapauteta velan takaisinmaksusta vaan vastuu kestää jopa koko eliniän ajan. Aina tuloista, joita myöhemmin syntyy, velkaa ulosmitataan. Maksuvaikeuksiin ajautunut yksityishenkilö on siis velkansa kanssa todella satimessa.

B) Yrityksen ottama velka on luonteeltaan ja takaisinmaksuvelvoitteiltaan aivan erilainen. Jos yritys menee konkurssiin eikä aloita uudelleen, maksamaton velka voi jäädä pankin tai yleensä yhteiskunnan vastuulle. Yleensä fiksu yrittäjä tai yrittäjät eivät lähde takaamaan yrityksen velkoja omaan nimiinsä vaikka sekin on mahdollista ja usein ns. yhdenmiehenyrittäjä (irtisanottu vakituisesta työstä) näin saattaa tehdäkin. Fiksut eivät näin tee, vain hölmöt. Yrityksen kautta yksityishenkilö eli tässä tapauksessa YRITTÄJÄ voi hyödyntää ryhmän A) velanottointoa häikäilemättömästi ja ns. “rikastua” eli tarkoittaa sitä, että on mahdollista kupata systeemistä rahasummia, jolla ei ole mitään tekemistä tehdyn työn kanssa. Ja juuri tähän toimintaan pyritäänkin:
http://www.yle.fi/java/verokone/verohaku?field0=2006&id=1&haku=false

Kun rikkaita “yrittäjiä” aletaan leipomaan, on Velan jakaminen aloitettava aina yksityishenkilöstä. Vaikka “työvoimapulasta” valehtelemalla, kuten suomessa. Kun yksityishenkilön kilpailuvietti liitetään mukaan, syntyy ns. velkakiima. Juuri tätä hetkeä “yrittäjät” odottavat. Rahamassan lähtiessä liikkeelle, on myös saalistajat valppaina:
“Miljonäärit luotiin teitä velkakusettamalla”
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=390297
“Näin asuntokeinottelu on organisoitu”
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9390626

Edella kuvattu velan luonteen A) ja B) asetelma on kuitenkin synnyttänyt nykyisen länsimaisen velkakriisin. Koska systeemiä pyörittävät juuri ahneista ahneimmat “yrittäjät” PANKIT. Pankille juuri yksityishenkilön velkavastuu on tärkeä. Se on koko kusetuksen juoni. Koska viekas “yrittäjä” yksityishenkilönä voi juuri tehdä omaisuuksia nimenomaan yrityksen välityksellä. Yrityksen “RISKI” on nykyään lähinnä klisee, samoin yrityksen “palkanmaksuvara”, josta eliittidemari jauhaa luupäille paskaa tällä tavalla:
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Yhden kilpailukyky on toisen palkanmaksuvara/1135267465011/?cmp=tm_etu_paakirjoitus
Eliitti-”demari” hyötyy kokoomuspolitiikasta, koska nostaa itse samoja palkkoja laulaa juuri siksi kokoomuksen (=yrittäjät, työnantajat) lauluja.

Euroalueen velkakriisissä kukaan nykyisistä “puolueettomista ja riippumattomista” medioista ei esitä selvityksiä saatikka että “tutkisi”, miksi satojen miljardien eurojen velka-aukkoja yksittäisten maiden kohdalla on syntynyt ja minne rahat, jotka on velkana annettu, ovat kohdentuneet. Saatat kyllä arvata, yksityisille “yrittäjille”. Koska systeemi mahdollistaa täydellisen kusetuksen. Yleisin viime vuosina käytetty “vaurastumisen” menetelmä on ottaa yrityksen piikkiin velkaa, ja maksaa osingot ja optiot johtajille ja “yrittäjille” tällä velkarahalla. Tämä velkaraha jää yrityksen myöhemmäksi rasitteeksi ja kun luonnollisesti em. puhalluksesta syntyy LAMA, on hintoja nostettava tai yritys ajettava konkurssiin. Välivaiheena ennen yrityksen konkurssia on kuitenkin rajut henkilöstön irtisanomiset. Kuten alussa sanoin, jos lapikasta lojahtaa, voit itse katsoa peiliin: lähdinkö juuri minä velkarahalla kilvoittelemaan?

3

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      267
      17307
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5557
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      116
      2605
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      16
      2106
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1782
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      1021
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      962
    8. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      914
    9. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      913
    Aihe