Velka on kapitalismin vetovoima, mutta jotta et joutuisi kuseen velkasi kanssa, sinun on hyvä tietää pari tärkeää seikkaa velan olemuksesta. Velalla ja sen ottamisella/takaisinmaksamisella on kaksi päähaaraa:
A) Yksityisen henkilön nimiinsä (vastuulleen) ottama velka. Tämä on AINA takaisinmaksettava. Ellei takaisinmaksu onnistu, realisoidaan omaisuus kylmästi ulosotolla:
http://www.oikeus.fi/14499.htm
Jos realisoinnin jälkeenkin jää velkaa, velallista (yksityishenkilöä ) EI vapauteta velan takaisinmaksusta vaan vastuu kestää jopa koko eliniän ajan. Aina tuloista, joita myöhemmin syntyy, velkaa ulosmitataan. Maksuvaikeuksiin ajautunut yksityishenkilö on siis velkansa kanssa todella satimessa.
B) Yrityksen ottama velka on luonteeltaan ja takaisinmaksuvelvoitteiltaan aivan erilainen. Jos yritys menee konkurssiin eikä aloita uudelleen, maksamaton velka voi jäädä pankin tai yleensä yhteiskunnan vastuulle. Yleensä fiksu yrittäjä tai yrittäjät eivät lähde takaamaan yrityksen velkoja omaan nimiinsä vaikka sekin on mahdollista ja usein ns. yhdenmiehenyrittäjä (irtisanottu vakituisesta työstä) näin saattaa tehdäkin. Fiksut eivät näin tee, vain hölmöt. Yrityksen kautta yksityishenkilö eli tässä tapauksessa YRITTÄJÄ voi hyödyntää ryhmän A) velanottointoa häikäilemättömästi ja ns. “rikastua” eli tarkoittaa sitä, että on mahdollista kupata systeemistä rahasummia, jolla ei ole mitään tekemistä tehdyn työn kanssa. Ja juuri tähän toimintaan pyritäänkin:
http://www.yle.fi/java/verokone/verohaku?field0=2006&id=1&haku=false
Kun rikkaita “yrittäjiä” aletaan leipomaan, on Velan jakaminen aloitettava aina yksityishenkilöstä. Vaikka “työvoimapulasta” valehtelemalla, kuten suomessa. Kun yksityishenkilön kilpailuvietti liitetään mukaan, syntyy ns. velkakiima. Juuri tätä hetkeä “yrittäjät” odottavat. Rahamassan lähtiessä liikkeelle, on myös saalistajat valppaina:
“Miljonäärit luotiin teitä velkakusettamalla”
http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=390297
“Näin asuntokeinottelu on organisoitu”
http://keskustelu.suomi24.fi/node/9390626
Edella kuvattu velan luonteen A) ja B) asetelma on kuitenkin synnyttänyt nykyisen länsimaisen velkakriisin. Koska systeemiä pyörittävät juuri ahneista ahneimmat “yrittäjät” PANKIT. Pankille juuri yksityishenkilön velkavastuu on tärkeä. Se on koko kusetuksen juoni. Koska viekas “yrittäjä” yksityishenkilönä voi juuri tehdä omaisuuksia nimenomaan yrityksen välityksellä. Yrityksen “RISKI” on nykyään lähinnä klisee, samoin yrityksen “palkanmaksuvara”, josta eliittidemari jauhaa luupäille paskaa tällä tavalla:
http://www.hs.fi/paakirjoitus/artikkeli/Yhden kilpailukyky on toisen palkanmaksuvara/1135267465011/?cmp=tm_etu_paakirjoitus
Eliitti-”demari” hyötyy kokoomuspolitiikasta, koska nostaa itse samoja palkkoja laulaa juuri siksi kokoomuksen (=yrittäjät, työnantajat) lauluja.
Euroalueen velkakriisissä kukaan nykyisistä “puolueettomista ja riippumattomista” medioista ei esitä selvityksiä saatikka että “tutkisi”, miksi satojen miljardien eurojen velka-aukkoja yksittäisten maiden kohdalla on syntynyt ja minne rahat, jotka on velkana annettu, ovat kohdentuneet. Saatat kyllä arvata, yksityisille “yrittäjille”. Koska systeemi mahdollistaa täydellisen kusetuksen. Yleisin viime vuosina käytetty “vaurastumisen” menetelmä on ottaa yrityksen piikkiin velkaa, ja maksaa osingot ja optiot johtajille ja “yrittäjille” tällä velkarahalla. Tämä velkaraha jää yrityksen myöhemmäksi rasitteeksi ja kun luonnollisesti em. puhalluksesta syntyy LAMA, on hintoja nostettava tai yritys ajettava konkurssiin. Välivaiheena ennen yrityksen konkurssia on kuitenkin rajut henkilöstön irtisanomiset. Kuten alussa sanoin, jos lapikasta lojahtaa, voit itse katsoa peiliin: lähdinkö juuri minä velkarahalla kilvoittelemaan?
Mitä sinun tulee tietää VELAN olemuksesta kapitalistisessa yhtei
Haans.
3
84
Vastaukset
- www.velkakello
Principal intrest must pay back. Or should be payed. That's what they teach you
http://www.youtube.com/watch?v=rxo_XPdpI_s
http://velkakello.fi/ - Anonyymi
Sama asia, käänteisessä muodossa:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/10160331/miljonaarit-luotiin-teita-velka-kusettamalla
t. haans.sea - Anonyymi
Liianpitkälause en ymmärtänyt mitään
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt344281Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.492263Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö471395- 851220
Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi381168Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.251136Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä501081Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin161955Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os175889- 58879