Perustelut
1) Persujen vastuunpakoilu hallituksesta ja äänestäjien pettäminen
2) kokoomus kantaa vastuuta Suomen asioista niin hyvinä kuin huonoina hetkinä ja osoittaa vastuullisen puolueen mallia
3) Soinin oman edun pönkittäminen ja pelin politiikka
4) Sekalainen seurakunta ryhmässä, jossa ei tunneta asioita
5) persujen Eurooppa politiikka ei ole Suomen edun mukaista
P.s. Kohta kai täällä häirikköpersu kertoo siirtyneensä kokoomuksesta persuihin ja jatkaa silmitöntä valehtelua ja häiriköiköintiä
Olen siirtynyt persuista kokoomukseen
14
69
Vastaukset
- ohi on...
Kreikan säästöohjelma on tehty epäonnistumaan, sanoo ateenalainen kansantaloustieteilijä ja Helleeni-säätiön johtaja Andreas Athinaios. YLE Uutisten haastatteleman Athinaiosin mukaan ulkopuoliset lainoittajat eivät myöskään päästä Kreikkaa konkurssiin, koska he hyötyvät Kreikan kriisistä.
Vuosi sitten Athinaios puhui valtavirtaa vastaa ja kertoi YLE Uutisille, että jättimäinen laina ei auta Kreikan talousongelmiin, nyt hän puhuu jälleen kollegoitaan vastaan sanomalla että Kreikan ei anneta kaatua. Munivaa kanaa ei kannata höyhentää.
- Maiden, joilla on tähtitieteellinen velka, ei anneta kaatua, koska rahoittajat tavoittelevat julkista omaisuutta. Jos maa kaatuisi, se lopettaisi takaisinmaksun, kun sillä ei ole enää mitään menetettävää, sanoo Andreas Athinaios.
EU ja kansainvälinen valuuttarahasto uhkasivat katkaista rahoituksen jos Kreikka ei hyväksy uutta jättimäistä säästöohjelmaa. Ohjelma vietiin parlamentissa läpi veitsi kurkulla, osa ohjelmaa on valtion omaisuuden myynti 50 miljardin edestä. Athinaios väittää, että se nimenomaan oli tavoite
Kansalaiset vastustavat sitkeästi omaisuutensa myyntiä. Useimmat eivät ymmärrä syitä ja monet pelkäävät identiteettinsä puolesta.
Lähes 30 miljardin euron säästöohjelma viidelle vuodelle on liian kova tavoite menoleikkauksineen ja veronkorotuksineen.
- Ei se onnistu, ihmisillä ei ole enää mistä antaa, mutta maalla on rikkauksia, Athinaios toteaa.
Ekonomisti ennustaakin, että seuraavaksi rahoittajat tavoittelevat maan luonnonvaroja ja että pääministeri järjestää niiden myymisestä kansanäänestyksen - yksi kymmenestä?
Hyvä että näinkin päin, kun nyt on siirtymä ollut vahvasti perussuomalaisten puolella. Yksi siirtyy kokoomukseen ja kymmenen perussuomalaisiin.
- plussaa tämä
Eipä taida ihan noin mennä
- 12
Hah, täällä Kokkarit itkee osittain omaa luomustaan.
Paha se on enää vinkua kun on jo vellit housussa.
Olisitte aikoinaan huomioineet äänestäjiä niin Persuja ei edes olisi olemassa.
Sitä saa mitä tilaa, ylimielisyydellä on aina hintansa. - 16+8
Tuo P.s oli hyvä, et taida itsekään uskoa mitä tekstailit.
- Suomen kansa
Olen rehellinen en siirry Kokoomukseen.
- 4+5
Aloittaja ei ole ikinä ollutkaan persu.
Paniikkia ilmassa.... - 4
Ei niin ja tuo KOK on vanha Kemin Osuuskaupan tunnus.
- Jo riitti persut
Sama päätös syntyi myös illalla minulla.
- Kokoomus on paska
On kuulkaa yks hailee vaikka painuisitte hevonvituun, typerykset.
- Oksettaa persut
Soinin oman edun pönkittäminen tulee kalliiksi Suomelle ja EU:lle.
Monien mielestä Soini laskelmoi esim. presdienttiehdokkuuttaan. Jos näyttää, ettei pääse toiselle kierrokselle, hän saattaa jättää ehdokkuuden väliin-.
Muistetaan viuoden 206 vaalit ja 2007 eduskuntavaalit, jossa hän vakuutti, ettei lähde EU-vaaleissa ehdokkaaksi, mutta lähti kuitenkin. - Heippa!
Ei tässä kukaan muu ole siirtynyt persuista kokoomukseen kuin sinä.
- Tulit itse sanomaan
Hyvänen aika, onpa hyvinkin muitakin sinun lisäksi-.
- Plätsmätäpoksaus
Kyllä kansa huomaa ennen pitkää tämän persujen kuplapolitiikan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864650Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1793655Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.682096Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791288- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1471094- 501000
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30904