Hän otti ensimmäisenä Euroopassa käyttöön 40-tuntisen työviikon. Ei jokaisessa maansa työpaikassa, mutta hyvin monissa. Hänen ansiostaan jokaisen suuren työpaikan yhteyteen rakennettiin urheilukenttä ja kahvila, kumpiakin 13 000, joihinkin myös uima-allas, ja työpäivän aikana sai pitää kahden tunnin edestä taukoja, jotka saattoi viettää noissa virkistyspaikoissa.
Hän sai aikaiseksi sen, että hänen maansa jokaiselle työntekijälle annettiin oikeus eläkkeeseen, sekä jokainen työläinen vakuutettiin työtapaturmien varalta. Hän määräsi, että uudet tehtaat pitää suunnitella tilaviksi ja valoisiksi, kun vanhat tehtaat olivat ahtaita ja hämäriä. 17 000 vanhassa työpaikassa saniteettitilojen peseytymisvadit korvattiin juoksevan veden lavuaareilla.
Hänen määräyksellään perustettiin äitejä ja lapsia varten näiden tarpeita palvelevia vapaa-ajankeskuksia, yhteensä yli 26 000, joissa äidit ja lapset saattoivat viettää ilmaisia lomia valtion kustannuksella. Neuvoloita ja lastentarhoja perustettiin yli 4000. Ensimmäisenä maailmassa hänen kehoituksestaan naisia koulutettiin tarkkailemaan mahdollista rintasyöpää oma-aloitteisesti.
Hän määräsi yliopiston tutkimaan, olisiko tupakoinnin ja keuhkosyövän välillä jokin yhteys aikana, jolloin tätä ei vielä oltu tutkittu, ja tutkimuksissa asia myös onnistuttiin todistamaan.Tupakointi julkisissa tiloissa kiellettiin. Hän myös suunnitteli tupakka-askeihin painettavaksi tekstin: ”Syöpävaara. Tupakansavu tappaa” - 40 vuotta ennen, kuin toiset keksivät saman idean.
Kansaa valistettiin elohopean, lyijyn, kadmiumin ja säteilyn vaaroista aikana, jolloin näitä vielä käsiteltiin huolimattomasti. Median ja koulujen kautta alettiin kansaa kehottaa välttämään keinotekoisten väriaineiden ja säilöntäaineiden käyttöä ruoassa. Kemiallisesti valmistettujen lääkkeiden, lannoitteiden ja kosmetiikan tilalle alettiin hänen määräyksestään etsiä luonnonmukaisia, korvaavia aineita.
Hän kehitti eläintensuojelua. Hänen määräämänsä lait kielsivät tarpeettoman kivun aiheuttamisen eläimille, lemmikkieläinten heitteillejätön, rituaaliteurastukset, koirien hännän typistämiset jne. Lääketieteellisille eläinkokeille määriteltiin tiukat säännöt, jotka mm. ottivat huomioon eläinten kokeman kivun lievittämisen.
Sen jälkeen, kun hänen ystävänsä oli kuollut lento-onnettomuudessa, hän esitti ajatuksen, että lentokoneiden ohjaamot pitäisi varustaa tukevarakenteisilla magneettiraitanauhureilla, jotka tallentaisivat lentäjien keskustelun, jotta onnettomuuksien syyt saataisiin selville. 20 vuotta myöhemmin keksittiin ensimmäinen musta laatikko.
Hänen ideastaan pankit alkoivat myöntää tuoreille aviopareille avokätisesti lainoja omakotitalon hankkimista varten. Kun parille syntyi ensimmäinen lapsi, lainasta mitätöitiin neljännes, toisen lapsen syntyessä toinen neljännes, kolmannen lapsen kohdalla kolmas neljännes ja kun neljäs lapsi syntyi, laina katsottiin kokonaan maksetuksi. Näin ollen parhaassa tapauksessa asuntolainaa tarvitsi lyhentää vain alle neljä vuotta. Yli 900 000 pariskuntaa hyödynsi tätä lainaa.
Kuka oli tämä merkittävä valtiomies?
.
1
<50
Vastaukset
- epäilee
Tulee kaks kovaa nimee mieleen. Ekaks tämä Väyrysen Paavo, tokaks Soikan Timppa. Molemmat uskovat suuren suunsa realiteetteihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse734527Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053769Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1393458Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371970Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891219- 1121027
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.127934- 55915
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25837