Mikä linja?
Mitä tulee siihen, onko Jumala tarkoittanut kristityt olemaan jatkuvilla väittelyareenoilla jumalattomien, pilkkaajien ja ateistien kanssa, Raamatun linja on selkeä. Paras esimerkki on apostoli Paavalin eräs tilanne... Apt 17:15 >>
Apostoli oli tullut Ateenaan, Kreikan pääkaupunkiin. Silloisen ajan ihmisviisauden, jumalien ja ”korvien välissä” kypsyvien aatteiden kehtoon, Areiopagille. Ensin Paavalin henki kiivastui, kun hän näki epäjumalien kuvien gallerian! Sitten hän keskusteli. Jotkut ivasivat, jotkut sanoivat ”mikähän lavertelija”.
”Sillä aateenalaisilla ja... ei kenelläkään ollut aikaa muuhun kuin uutta puhumaan ja uutta kuulemaan.” (Apt 17:21) Niin? TV:ta, nettiä, lööppejä ei ollut. Mutta sama posmotus oli vallalla kuin nykyisin...
Sivistyneet filosofit eivät vain väitelleet, eivä heittäneet tyhjiä fraaseja ja teesejä ilmaan? Ei. He tahtoivat myös ”kuulla, ja kuunnella”. He eivät olleet fiksoituneet aivotasolla, eivät olleet kuin umpihumalassa, tokkurassa ”viisautensa” paisuttamana.
Kun kysyttiin, mitä se uusi oppi oli, jota Paavali puhui – Paavali piti puheen. Elävästä Jumalasta. Erilaisesta kuin kreikkalaisten omatekoiset jumalat, taikka jumalaksi korotettu ihmisviisaus, korvien välissä oleva mini-jumala! Paavali lopettu puheensa näin:
”Noita tietämättömyyden aikoja on Jumala kärsinyt, mutta nyt hän tekee tiettäväksi, että kaikkien ihmisten kaikkialla on tehtävä parannus. Sillä hän on säätänyt päivän, jona hän on tuomitseva maanpiirin vanhurskaudessa sen miehen kautta, jonka hän on siihen määrännyt, ja hän on antanut kaikille siitä vakuuden herättämällä hänet kuolleista.” ( Apt 17:32)
Ja mitä tapahtui? Jotkut ivasivat, jotkut olivat kiinnostuneet kuulemaan lisää. Jotkut tulivat uskoon.
Kun Paavali meni tämän perästä Korinttoon, minkä linjan hän valitsi? Sen voi jokainen kiinnostunut lukea 1.Kor 2:1-16. Hän tiesi mikä oli suora tie!
Herramme Jeesus antoi tehtäväksi julistaa evankeliumia, parannusta. Hän ei ole tarkoittanut, että kristityt väittelisivät filosofien, ateistien, jumalattomien taikka ”järjen jumalan” palvelijoiden kanssa.
Usko ei perustu ihmisviisauteen, eikä se ole sillä tasolla, mitä ”ihmisen korvien välissä on”. Jumalan salattua viisautta puhutaan – keiden kanssa? Sen Paavali opetti 1. Kor 2:6-7. Linja on selkeä.
Jumalattomille julistetaan parannusta, harhaopettajia varoitetaan kerran taikka kahdesti, (Tiit 3:10). Ellei muutos maistu, heidät jätetään (rukouksin) omaan valitsemaansa tilaan, Jumalan käsiin. Jotkut joudutaan jättämään - pahuuden aste huomioiden - myös seuraavaan tilaan, 1 Tim 1:20.
Ei tule seurustella, ei pidetä väittelyitä, muka ”keskusteluihin” naamioituja, ei pidetä sana-ja oppikiistoja. Pyhiä asioita (hengellisiä) ei annetta koirien revittäväksi, kuten Jeesus itse opetti. Matt 7:6, Matt 10:14. Hengellisiä viisauksia spekuloidaan toisten hengen ihmisten kanssa, ei pimeyden palvelijoiden ”viisaustasolla”.
Linja on selkeä. Viisas se joka ottelee ja kunnioittaa Jumalan sanaa. Psalmi 1:1-2. Kuulkaa taikka olkaa kuulematta.
Profeetall näkymä 3.7.2011
12
224
Vastaukset
- tuhat ja yksi
Ja sanotaan;
Matt.7:5. "Sinä tekopyhä ota ensin hirsi omasta silmästäsi, vasta sitten näet ottaa roskanveljesi silmästä."
>>> Linja on selkeä. Viisas se joka ottelee ja kunnioittaa Jumalan sanaa. Psalmi 1:1-2. Kuulkaa taikka olkaa kuulematta. >>>
Ja Psalmi 1:1-2. "Hyvä on sen osa, joka ei vaella jumalattomien tavoin, ei astu syntisten teille, ei istu pilkkaajain parissa."
vaan löytää ilonsa Herran laista, tutkii sitä päivin ja öin."
Usko on tietämättömyyttä ! - Ehdottom väittelyjä
J:n asett vartija.
Kyllä väittelyt kuuluu ehdottomasti asioihin. Moni on väitellyt itsensä Tohtoriksi asti. - Hyvä neuvo
Totisesti viisauden sanoja! Näin Jeesuskin olisi tehnyt, hän olisi keskustellut asioista vain totisten, syvästi uskovaisten kristittyjen kanssa eikä koskaan puhunut pakanoille, vääräuskoisille koirille tai ateisteille.
Nyt odotammekin, että kaikki totiset, oikeat profeetat lopettavat tänne kirjoittamisen heti. Muutenhan he ovat selvästi harhaopettajia. - selvyys
Hyv'ä neuvo?
Mutta ei kuulu tänne. Tämä on profetiapalsta, ei ateistien pilkkauspalsta. - Vartiokoirana
Pääpilkkaaja palannut palstalle iiärrän nimmarilla. Pari päivää on syytänyt herjoja eri nikkien takaa. Harhautusta.
Pitäkää varanne - tosiuskovat. Paluu on aina ennenkin tapahtunut sen perästä, kun on luvattu "lopettaa". Paluu on aina ollut säyseä ja sympatioita metsästävä.
Ja sitten! Kun uskovat ovat antaneet pikkusormen, muka sivistyneeseen "keskusteluun" - niin johan on piriu nauranut ja iiärrä jälleen pilkannut?
Hyvät kristityt? Tahdottek TAAS saattaa itsenne naurunalaisiksi, ryhtymällä "keskusteluun" ateisti-anti-profeetallisessa sekasotkussa ja manipulaatiossa? Jos tahdotte, että piru ja iiärrä teille nauraa, niin siitä vain samaan pöytään!
Onneksi - iloksi ja onneksi täällä jo monet ovat viisaita, eivätkä toilaile tyhmien kerhossa!- vartiokoirana
Palohälytys ohi!
IR:n aloittama "kesksutelu" äsken, häipyi.
Valvoja poisti sen, ei kauan vanhentunut... - tuhat ja yksi
vartiokoirana kirjoitti:
Palohälytys ohi!
IR:n aloittama "kesksutelu" äsken, häipyi.
Valvoja poisti sen, ei kauan vanhentunut...Palohälytys ohi!
>>> IR:n aloittama "kesksutelu" äsken, häipyi.
Valvoja poisti sen, ei kauan vanhentunut..>>>
Niin häipyi ,totuus asioista on tärkeämpää ,kuin raha ja valta. - Palstanaihe
tuhat ja yksi kirjoitti:
Palohälytys ohi!
>>> IR:n aloittama "kesksutelu" äsken, häipyi.
Valvoja poisti sen, ei kauan vanhentunut..>>>
Niin häipyi ,totuus asioista on tärkeämpää ,kuin raha ja valta.Lopuksi yleensä käy niin, että kiusantekijät sotkeutuvat omiin mutkiinsa, kompastuvat omiin varpaisiinsa. Suora linja taas pitää. Se ei ole tuuliviirin hommaa.
- Lea.
Asiaa, josta Herra mullekkin puhunut, Kiitos! Toivon mukaan uskovat ymmärtävät ja rukoillen asiaa kyselevät Herralta. Sain jo aimmin sanaa tästä myös, kun eräällä chatpalstalla aikoinaan törmäsin samanlaisiin juttuihin. Kunnia Jumalalle, joka ohjasi.
Ei ole helppoa tunnistaa..kiitän.
Ps.1:1,Matt. 10:14
- Inhottava realisti
Tiedätkös, poistorulettia voi jokainen pyöritellä. Helppoahan se on.
Minuun kohdistuva kritiikki on kuitenkin oikeansuuntaista. Tästä palstasta on tullut liian iso Asia minulle ja vapaa-aikaa & ajatuksia on liikaa tämän aiheen parissa. Oma moka. Paluu lyhyen tauon jälkeen oli virhe.
Tämä virhe on kuitenkin helppo korjata. Jos joku kanssasi siis kiistelee, se en tule olemaan minä. Ei millään nikillä.- säännöt ovat
Tämä ei ole mikään joidenkin "kehdenvälinen" kiistelypalsta! IIärrä on hakoteillä palstan aiheesta. SE on täämä
Keskustele profetioista, näyistä ja tulevaisuuden ennustuksista.
Tämä ei ole mikään treffipalsta, ei viihdepalsta, johon tullaan omia asioita esittelemään, kuten iiärrä eilen "nettiriippuvuuttaan", koiriaan, ja omaa moraalista rippiänsä tuomaan. Tämä EI OLE sellainen palsta.
Jos ei palstan AIHEET maistu, asiallinen keskustelu, jne. on käsittänyt väärin Suomi24 säännöt.
Pitää tosiaan hakea sopivaa palstaa muualta. Taikka apua ja sosiaalisia kontakteja tarpeen mukaan. Tämän palstan sotkeminen henk.koht. ongelmien ja traumojen sitomana ei tule kysymykseen.
Aiheisiin ja kirjoittajiin suunnattu pilkka, vähättely, mitätöimisyritykset, manipulointi... ja kiusanteon luonteinen piikittely eivät tule kyseeseen. Ne ovat provokaatiota, riidan haastamista.
Tämä ei siis ole kiistelypalsta. Jos iiärrä on sillä motiivilla ja asenteella liikkeeelä ollut, niin onkin jo KORKEA aika itse korjata asenteensa.
Ne jotka täällä kirjoittavat, lukevat ja muistavat palstan AIHEET.
- ....
....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717834Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245701- 1242651
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172178Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361800Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111051- 59976
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32950Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45948