Onko ympäristöviranomaisten autoviha kysymyksessä vai huoltamoiden suosiminen ?
Jos pesee pelkällä vedellä, vastaa se haitoiltaan normaalia vesisadetta...ilmeisesti kohta kielletään vesisateessa auton pitäminen.
itse pidän auton niin hyvässä vahassa, että pelkkä märällä pyyhkiminen riittää yleensä
..tosin teen sen salaa autotallissa..ettei kukaan pääse ilmiantamaan ympäristörikoksesta !
http://www.iltalehti.fi/autot/2011070213991610_au.shtml
PUHDAS AUTO YMPÄRISTÖRIKOS
9
93
Vastaukset
- Juomavesi
Puhtaan juomaveden käyttäminen peltilehmän puhdistukseen on haaskausta. Kuivassa Afrikassa maksaisivat autonpesuvedestäsi varmaan mitä tahansa.
- JOO--
Pitäisikö sitten autonpesuvettä suomesta lähettää Jumbo-jetillä afrikkaan ?..ei nekään lähetä tänne hienoa hiekkaa, vaikka niillä on sitä arabia täynnä. Me kun joudutaan kalliisti seulomaan sitä betonihommiin ja uimarannoille.
- Loo Gikka
JOO-- kirjoitti:
Pitäisikö sitten autonpesuvettä suomesta lähettää Jumbo-jetillä afrikkaan ?..ei nekään lähetä tänne hienoa hiekkaa, vaikka niillä on sitä arabia täynnä. Me kun joudutaan kalliisti seulomaan sitä betonihommiin ja uimarannoille.
Miksi jumbojetillä? Kiinanihmeitä tuodaan Suomeen tuhansia laivalasteja vuodessa. Miksei menomatkallekin voitaisi ottaa lastia, esimerkiksi hyvää raikasta juomavettä. Afrikkahan on siinä puolimatkassa, joten sinne saataisiin janoisille vettä käytännössä ilmaiseksi.
Autonpesuun käy ihan hyvin ämpärillä vesistöstä haettu puhdistamaton vesi.
- voi vittu!
Samalla isot laivat, tehtaat, yms. Laskevat kaikki paskansa, öljynsä ja muut jätteet suoraan mereen/luontoon. Itse olet aivan kauhea rikollinen jos kuset suoraan mereen. Tästä syystä lopetin kaiken kierrättämisen ja lasken kaikki auton nesteet suoraan luontoon tai poltan ne taivaalle. Myös bussit ja rekat tankkaavat tankkinsa liian täyteen ja sitten mutkissa on tiet aivan dieselissä ja sekin on ok!
- Penapentti3
Muuten samaa mieltä, mutta väite "Myös bussit ja rekat tankkaavat tankkinsa liian täyteen ja sitten mutkissa on tiet aivan dieselissä ja sekin on ok!" on täyttä paskaa. Ne tankit eivät todellakaan vuoda kurveissa, vaikka kuinka piripintaan laittaisi. Pitää auton olla katollaan siinä kurvissa, että dieseliä alkaa valua. Ne dieselit (mitä en ole itse kurveissa havainnut) tulee sitten jostain muualta.
- d
Penapentti3 kirjoitti:
Muuten samaa mieltä, mutta väite "Myös bussit ja rekat tankkaavat tankkinsa liian täyteen ja sitten mutkissa on tiet aivan dieselissä ja sekin on ok!" on täyttä paskaa. Ne tankit eivät todellakaan vuoda kurveissa, vaikka kuinka piripintaan laittaisi. Pitää auton olla katollaan siinä kurvissa, että dieseliä alkaa valua. Ne dieselit (mitä en ole itse kurveissa havainnut) tulee sitten jostain muualta.
En tiedä mikä nykyään on tilanne, mutta ainakin 70- ja 80-luvuilla bussien tankit todellakin vuosivat enemmän kuin pieni poika pissii. Asuin silloin Pohjois-Haagassa, jossa varsinkin Juhannuspäivänä "Ostarinmutka" oli täysin naftan peitossa. Tiellä kun liikkuivat vain STA:n bussit, asukkaat kun olivat menneet koteihinsa maalle ja siten eivät renkaillaan levittäneet naftaa pidemmällle matkalle. Nykyisessä kalustossa olettaisin kyllä, että tankki on hieman alipaineinen, eikä suinkaan vapaasti huohottava, jo vesiongelmankin takia.
- c
Nerokas täsmäkostosi tekee varmasti kipeää kaikissa rikollisissa teollisuus- ja liikenneyrityksissä. Voisitko seuraavaksi keskittyä vaikkapa raiskaajiin. "Ne" kun yleensä keskittävat toimintansa lähinnä naisiin tai lapsiin, Sinä voisit rankaista raiskaajia vaikkapa raiskaamalla oravia ja pikkulintuja. Osuisi varmaaankin arkaan paikkaan?
- Paskaa riittää
Vaikka en tahallani sotke luontoa, en silti tunne minkäänlaista viher-omantunnontuskia vaikka kuluttaisin kuinka paljon tahansa....sen verta maksetaan kulutuksesta veroa !
- m,.höäj'åp0k9,p
Voi vittu, kun ei aina ymmärrä. Jos puhtaalla vedellä pesen auton pinnasta pois ne paskat, mitkä tieltä ja ilmasta tulee, mitä helevetin haittaa siitä voi olla. Vetenäkin käytän vielä sadevettä. Keväällä käyn kerran pesuautomaatissa liuotinpesussa ja sen jälkeen kuran ja pölyn pesu pelkällä vedellä kotipihassa.
Siis sen, mikä maasta auton pintaan tulee, huuhdon takaisin maahan, säännöllisesti. Pahempikin ympäristörikollinen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti27717688Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist245676- 1232642
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar172162Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361795Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111047- 59973
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32941Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?45941